Share this...
Facebook
Twitter

Республіка Білорусь — співагресор у війні з Україною. Вона заслуговує найжорсткіших санкцій від світових урядів і компаній, оскільки Олександр Лукашенко поділяє погляди Володимира Путіна, що становить пряму небезпеку для України. Ракетні удари, що ведуться з території Білорусі, ведуть до численних жертв серед цивільного населення та нещадного руйнування українських міст.

Починаючи з 1994 року, Білорусь безальтернативно перебуває в орбіті російської зовнішньої політики. Наразі Республіка Білорусь є членом усіх російських реінтеграційних проєктів на теренах колишнього Радянського Союзу: від Союзної держави з РФ до Євразійського Союзу та ОДКБ.

Олександр Лукашенко вже протягом 28 років незмінно очолює Республіку Білорусь, систематично знищуючи політичну опозицію. Після незаконної окупації Криму та Донбасу в 2014 році Білорусь стала основним майданчиком для перемовин між Україною та Росією. Статус посередника влада Білорусі намагалася використати для економічних та політичних вигод. Економіка РФ та РБ тісно інтегровані через Євразійський союз (наступник Митного Союзу). Завдяки Білорусі компанії обходили санкції, запроваджені світовим співтовариством проти Росії.

Згодом позиція Мінська все більше повторювала заяви Москви. Після жорсткого придушення мирних протестів улітку 2020 року, масових арештів опозиціонерів та штучного провокування міграційної кризи на кордоні з Польщею, білоруська влада опинилася в тотальній міжнародній ізоляції.

Тоді ж ЄС, США та Велика Британія наклали на Білорусь пакет санкцій. Під них потрапили кілька повітряних суден Білорусі, а також низка держпідприємств, заводів та компаній . Нещодавно до вже існуючих санкцій додалися обмеження на експорт товарів і технологій, які можуть сприяти розвитку військової та оборонної безпеки Білорусі. Обмеження запроваджуються також для надання відповідних послуг білоруській стороні. Весь перелік підсанкційної продукції займає 120 сторінок.

За чотири тижні до вторгнення Росії в Україну, на території Білорусі пройшли масштабні військові навчання «Союзна рішучість-2022», під виглядом яких Росія сконцентрувала понад 170 тисяч військових та тисячі одиниць техніки для нападу на Україну. У Мінську знали про наміри Кремля, однак не зробили нічого для того, щоб запобігти конфлікту.

Починаючи з 24 лютого, Лукашенко неодноразово заявляв, що Збройні сили РБ не втручатимуться у війну. Однак, 1 березня колону білоруської військової техніки та військових зафіксували на Сіверщині, неподалік Чернігова. Крім цього, в РБ розташовані російські військові частини, ракетні комплекси та авіаційні з’єднання, що беруть безпосередню участь у збройній агресії Росії проти України.

Наразі Російська Федерація є найбільш підсанкційною країною у світі: проти її громадян, компаній та посадових осіб діє майже 6000 санкцій, повідомляють у Мінцифри. Значна частина транснаціональних компаній оголосила про припинення діяльності в Росії — від Netflix, Ikea та McDonalds до технологічних гігантів штибу Intel, Meta чи Volkswagen Group. Втім, більшість цих обмежень (зокрема щодо заборони на купівлю російських нафти та газу) не діють для РБ. Білоруські «дочки» російських та світових компаній можуть і далі вільно проводити операції, попри чинні обмеження.

У цей же час обстріли України з території Білорусі продовжуються. Станом на 4 березня, з 480 ракет, запущених Росією по Україні, 70 випустили з території РБ. Олександр Лукашенко не став заперечувати цього факту, проте заявив, що ракет було лише дві-три.

Дії режиму Лукашенка також підривають основи європейської безпеки. Спираючись на результати маніпулятивного «референдуму», що відбувся 27 лютого, влада Білорусі прагне скасувати без’ядерний статус держави та розмістити на території Республіки Білорусь російську ядерну зброю.

У п’ятницю, 11 березня, у Москві відбулася зустріч Лукашенка і Путіна, де вони обговорили подальші спільні дії у війні, зокрема щодо політики санкцій. Немає сумнівів, що Білорусь буде й надалі слухняно виконувати вказівки Кремля, кількість російських військ на території РБ зростатиме, а обстріли України з білоруської території продовжаться. Цього ж дня відбулася провокація, покликана втягнути РБ у війну проти України, яку розпочав Володимир Путін. Російські війська атакували кілька прикордонних населених пунктів Білорусі: удар нанесли з території України.

За своє потурання військовому вторгненню Росії, систематичне порушення прав людини, а також агресивну зовнішню політику влада та економіка Республіки Білорусь має піддаватися повному спектру міжнародних санкцій, що за своєю силою повторюють російські. Лише так світове співтовариство зможе попередити подальшу ескалацію війни в Україні.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Автор тексту:

Дмитро Гриб

Шеф-редакторка:

Євгенія Сапожникова

Редакторка тексту:

Ксенія Чикунова

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією