Українські айтівці наближають перемогу

Share this...
Facebook
Twitter

Тримаючи міцні позиції на кіберфронті, українські IT-компанії вже більше місяця спрямовують свою діяльність і на інші сфери. Вони активно закликають своїх іноземних колег виходити на мітинги; публікують інструкції як підтримати Україну; облаштовують прихистки у власних офісах; підтримують працівників і колег, які стають до лав ЗСУ чи тероборони, та збирають кошти на гуманітарну допомогу.

Фінансова підтримка

За дослідженнями найбільшої ІТ-спільноти країни — Асоціації IT Ukraine — 78 її українських компаній-учасників у перші 10 днів війни зібрали 710 мільйонів гривень. Ці кошти пішли на підтримку армії, економіки країни та забезпечення гуманітарних потреб населення.

Крім того, як пишуть на своїх сторінках IT-компанії, їхні працівники крім централізованого збору коштів регулярно роблять внески у фонди підтримки України.

EPAM Ukraine виділила 10 мільйонів гривень гуманітарній місії Червоного Хреста України на медичні потреби українських лікарень і потреби вимушених переселенців.

Linkos Group, що є розробником програми для бухгалтерів «Медок», перерахувала 27 мільйонів гривень на рахунок Збройних сил України.

SoftServe скерувала вже 12 мільйонів гривень на підтримку ЗСУ. За допомогою благодійного фонду «Відкриті очі» закуповують і передають найнеобхідніше в тероборону та цивільному населенню в гарячих точках. Це і амуніція, і ліки, і комп’ютерна техніка тощо.

На п’ятий день війни розробник цифрових продуктів GlobalLogic Ukraine надіслав 1 мільйон гривень на підтримку армії. Пізніше працівники компанії за тиждень зібрали ще 2,5 мільйона гривень.

Sigma Software в Україні передала більше 9 млн грн Збройним силам України.

MacPaw і Beetroot Ukraine створили власні фонди. Зібрані кошти йдуть на потреби ЗСУ, дітей, біженців, тероборони, лікарень тощо.

1 березня Львівський ІТ-кластер закликав усі IT-компанії сплатити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) і єдиний податок якомога швидше для підтримки української економіки. На цю ініціативу під назвою Tax Pay Forward відгукнулися EPAM Ukraine, SoftServe, N-iX та інші компанії.

Офіси-прихистки

Українські ІТ-компанії, які мають офіси на заході України або в містах, де не ведуться активні бойові дії, надають тимчасове житло своїм працівникам та їхнім сім’ям. Нині у коворкінгових просторах замість столів із комп’ютерами — каремати зі спальниками.

Наприклад, компанія Grid Dynamics в Україні обладнала 100 спальних місць у львівському офісі, а також розселяє сім’ї у готелях, квартирах, приватних будинках власним коштом.

В офісі українського розробника цифрових застосунків Brainstack в Івано-Франківську персонал і живе, і працює. Позаяк працівники живуть як одна сім’я, вони розподілили між собою побутові обов’язки.

У львівських та краківських офісах компанії Intellias Ukraine облаштували не лише тимчасові прихистки, але й кімнати для дітей від 3 до 12 років, де вони можуть малювати, читати, дивитися мультфільми та гратися під наглядом нянь. У Кракові одна з кімнат для зустрічей слугує навчальним класом для українських дітей, які продовжують дистанційне навчання.

Айтівці-бійці-волонтери

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров закликав не мобілізувати айтівців, оскільки вони воюють у кіберпросторі. Однак деякі фахівці з перших днів війни вирішили стати до лав ЗСУ чи тероборони. За дослідженнями Асоціації IT Ukraine, 2% українських IT-фахівців пішли захищати Україну.

Компанії підтримують їхнє рішення. За ними зберігається робоче місце та 100% зарплатні. SoftServe, ELEKS та Genesis забезпечують своїх айтівців-бійців амуніцією та іншими необхідними ресурсами.

Так само айтівців заохочують ставати волонтерами і готові розглядати робочий графік неповного дня. До прикладу, SoftServe постійно залучає волонтерів серед своїх працівників до закупівлі та передачі гуманітарної допомоги, розселення колег і до інших завдань, відмінних від буденних робочих обов’язків. А на власних сторінках у соцмережах компанія розповідає історії своїх айтівців-волонтерів.

Опитування онлайн-медіа DOU показало, що 18% респондентів (із 6812 опитаних айтівців) займаються волонтерством.

Ті, хто хочуть приносити користь країні за допомогою професійних навичок і знань, стають до лав української IT-армії.

IT Army of Ukraine

26 лютого Міністерство цифрової трансформації оголосило про створення IT-армії України. Щоб вступити до її лав, фахівцям варто лише приєднатися до офіційного телеграм-каналу армії та дотримуватись інструкцій. У перші дні айтівці зламали сайти ФСБ Росії, уряду РФ, президента РФ (читайте також наш матеріал «Кіберфронт російсько-української війни»).

На каналі вже більше 300 000 учасників, які щоденно атакують ресурси російських державних установ, великих корпорацій, операторів зв’язку, банків, кредитних спілок, сервісів електронного цифрового підпису та низки ЗМІ.

До завдань айтівців входять DDoS-атаки, скарги на усі канали, боти, сторінки в соцмережах, які поширюють російську пропагандистську інформацію. Станом на 5 квітня 660 російських онлайн-сервісів зазнали атак української ІТ-армії.

DDoS-атака
Напад на комп'ютерну систему з кількох пристроїв, щоб вивести її з ладу та перекрити доступ до неї.

Ініціативи

У часи війни розробки українських айтівців рятують життя, захищають від ворожих програм, заспокоюють, підбадьорюють.

Українська IT-компанія Poster POS, яка займається автоматизацією закладів громадського харчування і магазинів по всьому світу, зупинила роботу 10 тисяч російських кафе та ресторанів. На робочих ноутбуках і планшетах офіціанти бачили заклики проти війни замість системи керування чеками.

За ініціативи Мінцифри та компаній Ajax Systems і Stfalcon, вже 1 березня був готовий застосунок «Повітряна тривога», який сповіщає про різні види тривог у конкретному регіоні. Його постійно оновлюють і вдосконалюють.

Стартап BetterMe з розробки застосунків для здорового способу життя надав українцям безкоштовний доступ до застосунку BetterMe Mental Health для підтримки ментального здоров’я та перенаправив роботу PR-відділу на боротьбу в інформаційній війні: тепер вони співпрацюють із міжнародними медіа та блогерами для поширення правди про війну проти України.

У мобільному застосунку «Дія» запустили гру з керування «Байрактаром». Основна мета гри — знищити якомога більше ворожої техніки та захистити свій блокпост. Міністр цифрової трансформації називає це «цифровим заспокійливим».

«Байрактар»
Cпільна назва для безпілотних літальних апаратів турецької компанії «Байкар Макіна», які українська армія ефективно використовує для знищення російської військової техніки.

Перш ніж піти з російського ринку, український стартап Reface розіслав push-повідомлення двом мільйонам російських акаунтів із закликами виходити на мітинги проти війни.

У MacPaw розробили застосунок SpyBuster для операційних систем macOS, який попереджає про наявність російських і білоруських програм на комп’ютері, а також блокує потенційні небезпечні підключення до російських та білоруських серверів.

Компанія YouControl, яка розробляє сервіси на основі відкритих баз даних, створила застосунок миттєвої перевірки особи «ТиХто». Завдяки цьому сервісу можна просканувати людину на зв’язки з криміналом, ДРГ та окупантами.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Даша Тітарова

Шеф-редакторка:

Євгенія Сапожникова

Редакторка тексту:

Катерина Легка

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner