Хто такі Fellas із NAFO? Мемні собаки-«другани» vs роспропаганда

Share this...
Facebook
Twitter

У сучасних гібридних війнах беруть участь усі, а креативність залучення цивільних, які чинять опір російським окупантам, не перестає дивувати. Адже армії бувають не лише офіційними, а зброя — не тільки з металу. Це доводить, зокрема, загін твіттер-користувачів із мемними собаками на аватарках, які самоорганізувалися, щоб псувати життя російським пропагандистам в інтернеті, а також збирати гроші на ЗСУ. Це так звані другани з Північноатлантичної організації (не тої, що ви спершу подумали), які вигадали кумедний, але дієвий спосіб протистояння на інформаційному фронті.

«Зазвичай ми дякуємо нашим міжнародним партнерам за допомогу в підсиленні безпеки. Але сьогодні ми хочемо виділити унікальне об’єднання — North Atlantic Fella Organization (NAFO). Дякуємо за вашу завзяту боротьбу з кремлівською пропагандою та тролями. Так тримати, другани», — написали 28 серпня на офіційній сторінці Міністерства оборони України у твіттері. Згодом і в самого міністра Олексія Резнікова з’явилася картинка мемного собаки породи шиба-іну (уособлення NAFO) на фото профілю та футболці.

Незвично бачити мемних собак і Міністерство оборони в одному реченні? Однак це реальність і яскравий прояв сучасної гібридної війни.

Меми стали справжньою інформаційною зброєю українців у війні проти Росії. Вони здатні підіймати бойовий дух, об’єднувати суспільство, висміювати жалюгідність росіян та підтримувати увагу до російської агресії серед міжнародної спільноти. І якщо творців мемів можна назвати інформаційним військом, то NAFO у ньому — своєрідний «твіттер-легіон», що активно бореться з російською пропагандою та збирає кошти для ЗСУ. Це не організація чи установа, а мем-спільнота однодумців, які допомагають Україні.

Історія NAFO почалася у травні 2022 року, коли поляк із псевдонімом Кама Камілія (@Kama_Kamilia) почав створювати картинки-аватари для твіттерян, перетворюючи відомий інтернет-мем із зображенням собаки породи шиба-іну на проукраїнських персонажів за донат Грузинському легіону в лавах ЗСУ. Кама назвав свого персонажа «fella» (зі сленгового англ. хлопак, друган). А саму твіттер-cпільноту, об’єднану цими мемно-підтримувальними аватарами, що засвідчували боротьбу з російською агресією в соцмережі, швидко охрестили Північноатлантичною організацією друганів — NAFO, посилаючись на всім відомий військово-політичний альянс — NATO (North Atlantic Treaty Organisation).

Іще з початку 2010-х собаки японської мисливської породи шиба-іну — одні з найпопулярніших тварин в інтернеті. Чимало користувачів бачили здивовану собаку Кабосу, яка стала основою для мему. На честь цього собачого поп-культурного явища називали криптовалюти, йому присвятили сотні кумедних зображень. Зараз у NAFO обігрують цей мем, «одягаючи» собак у військову форму, ділові чи спортивні костюми, додаючи їм музичні інструменти, зброю тощо.

Популярність спільноти швидко зросла серед іноземців, які активно підтримують Україну. Члени NAFO почали організовано тролити офіційні сторінки російських держустанов та відкрито цькувати російських пропагандистів, публічних діячів і політиків. Цей твіттерський легіон пише глузливі відповіді на їхні твіти, створюючи меми з їхніми обличчями та надсилаючи масові скарги на сторінки цих «діячів». Не витримавши такого натиску, в червні російський посол в Австрії Михайло Ульянов написав, що потребує перерви від соцмереж. Для NAFO це стало знаком, що їхня тактика дієва.

Ціль спільноти NAFO — виявляти й висміювати російську дезінформацію та пропаганду. Росія, яка роками «ростить» ботоферми та поширює фейки в соцмережах, отримала заслужену відплату — тисячі мемних собак перешкоджають її «спєцапєрациі» на інформаційному фронті.

Спільнота NAFO стрімко росте: до неї долучаються такі відомі люди як старший політичний радник Гельсінської комісії США Пол Массаро, конгресмен США Адам Кінзінгер, колишній президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес, міністр оборони України Олексій Резніков та ін. А сума донатів, зібрана «друганами» для ЗСУ та Грузинського легіону зокрема, вже перевалила за 200 тис. доларів. Щоб стати «друганом», треба або задонатити на ініціативи українського спротиву (той же Грузинський легіон), або купити відповідний мерч на офіційному сайті Saint Javelin.

«Я вважаю, що люди здатні знайти притулок у Fellas. Коли справа доходить до війни в Україні, у ній багато жаху, але “другани” зосереджені на гарному настрої та можливості щось змінити. Це прикрита безглуздим фасадом добра справа, яка дозволяє зрозуміти труднощі, пов’язані з війною, але не травмуватися ними», — засновник ініціативи Kama.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Юлія Тимошенко

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Наталія Понеділок

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner