Share this...
Facebook
Twitter

Найбагатша людина світу, «космічний» підприємець інноваційних компаній і культовий геній, який хоче заселити Марс — приблизно з такими образами більшість українців асоціювали Ілона Маска. Він був шалено популярним і до повномасштабного вторгнення РФ, а рішення підприємця передати Україні супутникові системи зв’язку Starlink зробило його майже національним героєм. На такій позитивній ноті вклад американського мільярдера в українську боротьбу проти країни-агресорки міг би завершитися, але Маск вирішив запропонувати «революційний» план примирення Росії та України. Всього кількома твітами Маск обурив усю Україну, зате в Росії став «своїм». Та чи варто дивуватися таким «перевзуванням» Ілона? На щастя чи на жаль, інтернет пам’ятає всі його минулі сумнозвісні витівки та висловлювання. Тож розберімося, що ще до твітів про «мирний план» було не так з Ілоном Маском.

Довідка: Ілон Маск — американський підприємець-інноватор, засновник компаній SpaceX (аерокосмічне підприємство, що надає транспортні й комунікаційні послуги); гендиректор Tesla Inc., що керує заводом Tesla (виробництво електромобілів); PayPal (міжнародна електронна платіжна система); Neuralink (розробка технологій для взаємодії мозку людини з електронними пристроями). «Людина року» за версією CNN Business (2021), «Людина року» за версією видання Time (2021),  найбагатша людина світу. Прагне колонізувати Марс.

Грандіозні сумнівні ідеї

У своєму твіттері 3 жовтня Маск запропонував своє бачення «миру» між Україною та Росією. Ось що він пропонував: провести під наглядом ООН повторні референдуми на окупованих територіях України і «залишити ці території Росії, якщо такою буде воля людей»; відновити «справедливість» 1783 року й визнати Крим територією Росії, а Україні забезпечити півострів водою та зайняти позицію нейтралітету. Маск вирішив зробити краш-тест такому «плану», запропонувавши опитування, де його підписники могли б висловитися, чи мають право жителі Криму, півдня та сходу України самостійно обрати, з якою країною їм бути. Що не так із цим «планом»? Усе. Будь-які поступки Росії зрештою означають продовження війни, а історія підказує, що загарбанням однієї суверенної країни РФ не задовольняє свої імперські апетити. Тож одного дня від «прильоту» ракети можуть прокинутися жителі будь-якого міста в Європі чи Азії, яке Росія вирішить вважати своїм. Тому «компроміс» у цій повномасштабній війні, який пропонував Маск, виглядав так, наче ці тези йому надали прямо з Кремля, але не треба недооцінювати талант Маска у продукуванні поганих ідей.

Якщо оминути «глобальні проблеми людства», які намагається розв’язати Маск, то можна справді вважати його людиною з інноваційним мисленням. Проте ідеї мільярдера часто активно критикують експерти різних галузей. Наприклад, урбаністи давно спростували користь і дієвість таких проєктів як Hyperloop та Booring Loop, що подавались як рішення транспортних проблем великих міст за допомогою футуристичних «капсул», які пересуваються з супершвидкістю по вакуумних тунелях. Така технологія занадто дорога й не пристосована до різних міських просторів, зокрема їхніх рельєфів. Впровадження цих ідей, які в підсумку не вирішать транспортні проблеми (а можливо, створять ще й нові) потребує десятків років. До того ж, за концепцією Маска обидва проєкти закриватимуть потреби лише маленького відсотка людей. Замість того, щоб інвестувати в дорогі й неперевірені ідеї Ілона, урбаністи радять покращувати вже наявні системи громадського транспорту.

Ілон Маск cам каже, що його надихає жанр наукової фантастики. Це пояснює, чому деякі його ідеї іноді настільки віддалені від реальності. Бажання заснувати компанію Neuralink, що спеціалізується на розробці технології співдії комп’ютера з людським мозком, прийшло до Маска після прочитання циклу творів письменника-фантаста Ієна Бенкса під назвою «Культура», в яких описана подібна технологія. Проте, як і з Hyperloop, експерти дуже скептично ставляться до технологічних розробок компанії Neuralink. Піонер у нейронауці, зокрема в сфері взаємодії мозку з комп’ютером, бразильський учений і професор Мігель Ніколеліс заперечує інноваційність чергової ідеї Маска, посилаючись на свої наукові напрацювання попередніх років. Він стверджує, що американський бізнесмен «анічогісінько не розуміє в нейронауці та не розуміє, що таке мозок», але віддає йому належне за вміння продавати «речі, які ніколи не працюватимуть».

Пробував Маск знайти і новий спосіб фактчекінгу контенту та підзвітності медіа. Обурений публікаціями, що висвітлили низку фінансових, корпоративних і безпекових проблем компанії Tesla у 2018 році, Ілон Маск вирішив створити сайт, де читачі могли б публічно «оцінювати правдивість» кожної статті та, з часом, відстежувати рейтинг правдивості журналістів та медіа. На щастя, ідея на кількох твітах і залишилася, адже покладатися на те, що читачі можуть оцінити правдивість статей будь-якими мовами й на будь-яку тему — просто безглуздо. Такий сайт не вирішив би проблему фейків і дезінформації, а тільки би підтвердив, як часто люди мають обмежені чи упередженні знання з тих чи тих тем. Адже за задумом Маска, після прочитання користувач мав би виставити матеріалу оцінку рівню достовірності від 1 до 5 балів.

Здавалося б, грандіозні і досі ніким не перевірені ідеї — це цілком нормально, а технічний прогрес взагалі побудований на експериментах, більшість з яких провальні. Проте Ілон Маск витрачає мільйони доларів на амбітні проєкти, не консультуючись із професіоналами, які могли б тверезо оцінити їхню ефективність. Компанії Маска також залучають чималі інвестиції, які могли б перенаправити на підтримку проєктів чи наукових досліджень, які справді змінюють якість життя на глобальному рівні.

Піар, замаскований під філантропізм

Як і більшість впливових і багатих людей, Ілон Маск турбується про свою популярність та публічний імідж. Це доводять його часті появи на американських шоу, а також в кінофільмах і серіалах. Образ найбагатшої людини світу, інноватора й бізнесмена — надто тривіальний для Маска. На відміну від інших мільйонерів, яких часто засуджують за мінімальний вклад у розвиток суспільства, Ілон прагне виділитися поміж них і стати ледь не супергероєм, який врятує людство від усіх катастроф. Для досягнення цієї цілі Маск часто демонструє своїм прихильникам і критикам, що начебто він не цурається витрачати свої прибутки заради доброї справи. Однак, як і його ідеї, чимало з яких лише видаються інноваційними, благодійні вчинки бізнесмена виявляються не такими вже й альтруїстичними.

Один із сумнозвісних прикладів — скандал із невдалою спробою Маска допомогти в порятунку 12 хлопчиків, які застрягли в печері у Таїланді разом зі своїм тренером в 2018 році. Протягом 10 днів увесь світ напружено спостерігав за тим як інженери, дайвери й експерти з усього світу намагатися врятувати дітей. Проблема полягала в тому, що єдиний прохід, який слугував виходом з печери, затопило водою. До того ж, місцями цей тунель був настільки вузький, що навіть дайверам довелося знімати акваланг, щоб проплисти. Разом зі своєю командою Маск розробив мінісубмарину та відправив її в Таїланд, втім координатор порятункової операції та досвідчений печерний дайвер із Великої Британії Вернон Ансворт відкинув винахід Маска, запевняючи в його непридатності для місії, а сам жест інноватора назвав «піар витівкою». Здавалося б, Маск міг сприйняти ситуацію гідно, наголосивши на своїх добрих намірах, але натомість бізнесмен надзвичайно обурився й безпідставно назвав Ансворта педофілом у своєму твіттері. Такий вчинок складно пояснити раціонально, він радше вказує на крихкість его мільярдера, якому просто не сподобалося, що хтось інший став героєм у цій історії.

Схожим випадком піару на благодійності була спроба Маска вирішити проблему голоду у світі, до чого його закликав головний директор Світової продовольчої програми (СПП) ООН Девід Бізлі восени 2021 року. У своєму твіттері Бізлі привітав Маска з титулом найбагатшої людини світу з оцінкою статків у 221 млрд доларів, зауваживши, що лише 6,6 млрд доларів (3 % статків Маска) можуть допомогти врятувати 42 млн людей від голоду. Маск публічно погодився продати акції компанії Tesla і надати виручку СПП ОНН, якщо директор програми публічно пояснить, як саме ці гроші можуть зупинити голод у світі. «Але бухоблік має бути відкритий для громадськості, щоб люди бачили, як саме витрачаються кошти», — додав бізнесмен. Ці вимоги виглядають раціональними, адже такі міжнародні організації, як ООН, Червоний Хрест та інші часто критикують за неефективне витрачання благодійних внесків: високі заробітні плати працівників, елітні офісні будівлі, дороге корпоративне обладнання тощо. Директор СПП ООН швидко відправив мільярдеру детальний план використання коштів і запевнив, що ООН вже має відкриту систему, що дозволяє відстежувати як саме витрачаються кошти на різноманітні програми.

Заголовок «Ілон Маск готовий пожертвувати 6,6 мільярдів доларів, щоб зупинити голод у світі» розлетівся по всіх світових медіа, підсилюючи імідж мільярдера та повагу його прихильників. Проте, станом на жовтень 2022 року, майже за рік після твіттер-перепалки Маска та директора СПП ООН, організація не отримала жодної конкретної відповіді від мільярдера щодо благодійної пропозиції. Тим часом, згідно з публічним звітом Комісії з цінних паперів та бірж США, Маск таки продав акції компанії Tesla вартістю майже 6 млрд доларів у 2021 році, направивши кошти «на благодійність». Однак це все, що відомо про долю цих коштів. Відтоді жодна організація не відзвітувала про отримання благодійних внесків від Маска. Експерти з філантропізму припускають, що мільярдер просто переказав ці кошти в донорський фонд, що слугує такою собі «скринькою», де можна роками утримувати благодійні кошти, поступово передаючи їх організаціям у формі грантів. Для мільярдерів використання таких донорських фондів має чималі переваги, адже таке рішення суттєво зменшує податки на суми, передані на благодійність. З іншого боку, законодавство США не зобов’язує створювати конкретного плану і строків витрачання благодійного капіталу. Поки медіа пишуть, що Ілон Маск передав 6 млрд доларів на добрі справи, ніхто так і не може відповісти на питання, куди саме пішли ці кошти. Іронічно, що Маск, який перший вимагав максимальної прозорості від СПП ООН, сам цим принципом не керується.

Хто насправді фінансує Starlink в Україні?

На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Ілон Маск відгукнувся на прохання міністра цифрової трансформації Михайла Федорова і передав в Україну партію систем супутникового інтернет-зв’язку Starlink. Завдяки ним можна мати високошвидкісний бездротовий інтернет у найвіддаленіших місцях, де його часто взагалі просто немає. Тож це вкрай важлива річ для оборони українських міст і сіл, адже військові можуть успішно займатися аеророзвідкою та завдавати високоточних ударів, щоб ліквідувати противників. Наявність зв’язку — те, що допомагає виживати і цивільним людям, які опинилися під окупацією чи в зоні бойових дій. Російські військові, звісно, намагаються всіляко пошкодити комунікаційні лінії, щоб завадити українцям чинити опір.

Такий прояв солідарності й допомоги завоював повагу та вдячність мільйонів українців, які вважали Маска одним із найвпливовіших людей, які підтримують Україну. Так би було, поки мільярдер опублікував кілька твітів зі своїми поглядами щодо «деескалації» великої війни, які майже ідентичні з російськими наративами. Іншими словами, Маск запропонував знехтувати Україною і дати Росії те, що вона хоче. Вражений хвилею обурення українців, Маск одразу почав доводити, що насправді підтримує Україну, і системи Starlink тому доказ. «Ми дали Starlink Україні й втратили понад 80 мільйонів доларів, наразивши SpaceX і мене на російські кібератаки», — написав бізнесмен у своєму твіттері. Втім, замість нормально вести у твіттері діалог із українцями й тими, хто їх підтримує, Маск просто почав блокувати усіх, хто критикував, тегаючи його. «Найбільша атака ботів, яку я коли-небудь бачив», — написав він у твіттері.

Вихваляння Маска про його «пожертви» заради допомоги Україні запустили ще одну хвилю обурень серед українських військових і волонтерів, які самостійно придбали ці системи зв’язку й оплачують щомісячну підписку на сервіс. Від початку повномасштабного вторгнення понад 20 тис. систем Starlink прибуло в Україну, але далеко не всі вони — подарунок від компанії SpaceX та її власника. Згідно з розслідуванням CNN, близько 85 % цих супутникових систем інтернет-зв’язку профінансували різні країни (США, Польща, Велика Британія) та волонтерські організації. Вони ж і продовжують фінансувати 30 % вартості щомісячної сервісної оплати за обслуговування систем Starlink. Однак, як не дивно, Ілон Маск навіть не намагається віддати належне партнерам у цьому проєкті, адже це зменшить його особисту заслугу в очах загалу.

За дивним збігом обставин через тиждень, після сумнозвісних твітів Маска та «шакалячого експресу» від українців, системи Starlink почали давати масові збої по всій Україні. Маск та українські представники влади відмовилися коментувати причину цієї проблеми, але тим часом стало відомо, що Пентагон отримав листа від компанії SpaceX з проханням підхопити фінансування сервісу в Україні. «Ми не в змозі надалі дарувати термінали Україні або фінансувати існуючі термінали протягом невизначеного періоду часу», — написав Пентагону директор із державних продажів SpaceX у вересневому листі. Така позиція компанії ще більше розчарувала міжнародну спільноту й українців, адже щодня за мир в Україні та світі гинуть військові та цивільні люди, поки хтось думає про прибуток. Очевидно, якби Маск повністю відмовився фінансувати системи Starlink для українців, він би втратив роль героя в цій історії та підірвав свою репутацію як філантропа. Тому через кілька днів мільярдер передумав і вирішив продовжити покривати вартість сервісу інтернет-зв’язку від Starlink в Україні. «До біса з цим… хоча Starlink все ще втрачає гроші, а інші компанії отримують мільярди доларів від платників податків, ми просто продовжуватимемо безкоштовно фінансувати український уряд» — написав Маск у твіттері.

Зважаючи на попередні показові акти благодійності, Маск, вочевидь, ставиться до передачі систем Starlink Україні як до чергової піар-кампанії. Якби він це робив виключно з альтруїстичних мотивів, розуміючи моральну та ціннісну важливість такої допомоги країні, що захищається від найлютішого терору у XXI ст., то його б не турбували «збитки» для бізнесу. Дохід SpaceX переважає 2 млрд доларів на рік. Навіть якщо вартість «благодійних» терміналів Starlink буде близько 100 млн на рік, як це передбачає сам Маск, то це становитиме лише 5 % від усього доходу компанії. Чи справді це забагато для збереження життів тисяч українців і стримання Росії від подальших її загарбницьких планів? Адже світовий політикум розуміє, що Україна стала місцем, де війна розгорнулася, і українські військові створюють щит Європі, не даючи агресії РФ поширитися на інші країни.

Здається, що передаючи системи Starlink Україні ще навесні 2022 року, Ілон Маск сподівався, що конфлікт між Україною та Росією вирішиться значно швидше. Проте на противагу його переконанням, українці відмовилися віддавати свої території Росії й вирішили боротися за свободу стільки, скільки буде потрібно.

Поширення дезінформації та російських наративів

Якщо хтось здивувався дезінформаційним твітам Ілона Маска про Україну або все ще вважає, що він — інноватор, який просто не завжди встигає розібратися в ситуації, то маємо для вас не дуже втішні новини: це не перший ляп американського мільярдера. Він часто використовує твіттер як платформу для тролінгу, висміювання своїх критиків, а також поширення неправдивої інформації. Складно довести навмисність останнього, але зважаючи на неймовірну популярність і більше сотні мільйонів підписників у твіттері, Маск усе ж несе певну соціальну відповідальність за інформацію та ідеї, які поширює. Адже одним твітом можна не лише обвалити акції Tesla, а й, наприклад, спровокувати поширення небезпечного вірусу. Так у березні 2020 року на початку пандемії COVID-19 мільярдер применшив загрозу коронавірусу, назвавши паніку навколо нього «тупою». Як для освіченої людини з інноваційним мисленням і широкою професійною діяльністю, Маск абсолютно помилився у швидкості поширення вірусу, ігноруючи прогнози епідеміологів. «Згідно з поточним трендом, скоріше за все, у США також буде близько 0 нових випадків (захворювань) до кінця квітня», — написав мільярдер 19 березня 2020 року. Всупереч переконанням Маска, 30-го квітня 2020 року в США зареєстрували понад 30 тис. нових випадків зараження COVID-19. Своїми хибними передбаченнями й висловлюваннями, що применшують небезпеку вірусу, Маск підсилив пропаганду та дезінформацію навколо пандемії COVID-19, які, до речі, так старанно продукувала Росія в усьому світі.

Звісно, твіти Маска про коронавірус можуть бути випадково подібні до наративів російських пропагандистів, чого не скажеш про його думки щодо «примирення» України з Росією. Твердження про «історично російський Крим», проведення будь-яких референдумів на окупованих територіях, російськомовне населення в Україні й перекладання відповідальності на Україну у розв’язанні «конфлікту» — все це ніби взято прямісінько з пропагандистської методички Кремля. «Очевидно, що він транслює меседжі Путіна», — стверджує Фіона Гілл, колишня членкиня Ради Безпеки США, що спеціалізується на російській політиці. В інтерв’ю для американського видання Politico Гілл запевняє, що Путін не вперше використовує впливових і відомих людей, включаючи бізнесменів, як посередників.

Згодом з’явилася інформація, що Маск і справді розмовляв із Путіним перед тим як озвучити на загал свій «геніальний» план закінчення війни. Iєн Бреммер, керівник консалтингової компанії Eurasia Group, який спеціалізується на політичній аналітиці, повідомив, що дізнався від самого Маска, що той спілкувався з Путіним і почув його вимоги: визнати Крим та Луганську, Донецьку, Херсонську та Запорізьку області російськими, а також забезпечити нейтралітет України. У відповідь на питання про правдивість такої заяви Бреммер запевнив, що пише свою розсилку на тему геополітики для закритої спільноти Eurasia Group вже понад 24 роки і йому немає сенсу вводити людей в оману: «Я пишу чесно, без страху чи прихильності, і новини цього тижня нічим не відрізнялися (за рівнем достовірності)». Ілон Маск повністю заперечив цю інформацію, але чи можна йому вірити на слово? Розповсюдження дезінформації може лише підірвати професійний авторитет Ієна Бреммера та репутацію своєї організації, а зважаючи на те, що Путін вже не раз використовував впливових людей у власних цілях — досить ймовірно, що він і справді вийшов на прямий контакт із Маском.

Уважне спостереження за вчинками й заявами Ілона Маска показує, що мільярдер не виправдовує такої світової прихильності та прославляння, яку має наразі. Феномен культу його особи можна пояснити властивістю людей створювати собі героїв і кумирів або ж знаходити у спільноті сильного лідера, який, на їхню думку, може бути надійним провідником. Звісно, сучасні інформаційні технології полегшують сходження амбітних людей на п’єдестал суспільного визнання. Однак чи усвідомлюють ці лідери думок свою відповідальність і навіть обов’язки перед спільнотою — питання спірне, але в умовах повномасштабних воєн перестає бути риторичним.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Юлія Тимошенко

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анна Яблучна

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner