Це — збірка найдовших текстів про Ukraїner, якими ми щорічно підсумовуємо свою діяльність. Добра традиція підбивання підсумків, що водночас є вдячністю всім, хто працював із нами, читав, дивився та поширював наш контент, донатив і вболівав за наш розвиток, а також підтримував інші, немедійні проєкти.
У 2024-му ми продовжували розповідати про спротив українців і варіанти протидії російській «м’якій силі». Фокусувалися на двох ключових для нас темах — війни і національної ідентичності. Крім випуску мультимедійних публікацій, влаштовували благодійні покази документальних фільмів, фотовиставки, робили все більше іншомовних мультимедійних і видавничих проєктів.
Попри виклики повномасштабної війни, Ukraїner продовжував висвітлювати історії спротиву українців і протистояти наративам російської пропаганди, експериментуючи з темами та форматами. 2023-го продовжили фокусуватися на реаліях російсько-української війни, однак наскрізною ниткою всіх наших проєктів була тема української ідентичності, деколонізації та осмислення того, яким же має бути майбутнє, заради якого боремося. Крім мультимедійних публікацій, ми виходили до вас із офлайн показами фільмів і навіть наважувалися на дещо геть нове для нас — благодійний фестиваль. Ще гучніше й упевненіше заявляли про себе наші видавничі проєкти, формувалися окремі іншомовні редакції.
Ця публікація — наш підсумок 2022 року. Можливо, дехто передчував, що цей рік буде непростим, але навряд чи хтось сповна усвідомлював масштаб усіх викликів, із якими доведеться зіткнутися українцям. Із 24 лютого, коли РФ розгорнула повномасштабну війну, життя України змінилося. Змінилися й усі ми. Змінилися, але не зламалися. Розповідаємо, що нам вдалося реалізувати за 2022 рік, бо ми чесні зі своїми читачами, партнерами й волонтерами, адже Ukraїner існує та розвивається завдяки внескам усіх цих людей.
Старту Ukraїner передувала підготовка: «намацування» формату, пошук команди і ресурсів. Наприкінці 2015 року відбулися перші пробні експедиції Карпатами та Наддніпрянщиною і вийшли перші публікації про гурт «Древо» і радіоаматорів зі Світловодська. На початку 2016 року було вигадано назву та концепцію проєкту. Назва Ukraїner виникла як скорочення від Ukrainian Insider. Навесні 2016-го тривав активний пошук партнерів та команди. Ukraїner запускався з шістьма партнерами, комерційними компаніями, що на старті підтримали ідею фінансово та ресурсно: надали автомобіль для експедицій, забезпечували проживанням та харчуванням.
Ukraїner був започаткований 2016 року як проєкт про цінність української культури й ідентичності, про співтворення держави, в якій українці можуть гідно жити. Наші експедиції та історії ніколи не були напряму пов’язані з новинною повісткою. Так само в нас не було досвіду роботи під час великої війни. Однак коли вона почалася, наша команда не мала сумнівів, що продовжить працювати й робитиме це ще інтенсивніше, так само дбаючи про якість кожного матеріалу. Адже найбільша наша цінність — люди. Передусім — величезна авдиторія українців (у країні й поза її межами), а також іноземців, яким ми показували справжню Україну. Ми хотіли підтримати всіх наших читачів, адже кожен і кожна з них впливає на те, якою є й буде Україна. А ще нам було надважливо зберегти спільноту Ukraїner, адже це більш як 1000 людей, які зробили проєкт таким, як ви його знаєте.
Після 24 лютого 2022 року ми переформатувалися, щоб не розминатися з потребами й викликами, з якими стикнулися всі українці. Змінили тематику експедицій, стали майданчиком правдивих наративів про війну. Зараз Ukraїner — це незалежна українська організація, що створює мультимедійні матеріали та книжки про Україну різними мовами. Також Ukraїner — це спільнота, яка розвиває суспільство, відкрите до змін та до світу. Як медіа, ми є містком для порозуміння України зі світом та підвищення цінності України всередині. Ми досліджуємо нашу ідентичність, яка зараз є невідʼємною від війни та нашого спротиву.
Команда Ukraїner фіксує історії наших воїнів, розповідає про громадських та локальних лідерів, досліджує історію, походження, сприяє деколонізації та адвокації України у світі. Ми віримо в силу спілкування та тому регулярно беремо участь у фестивалях, панельних дискусіях та інших офлайн-заходах, щоб взаємодіяти з громадою. Наразі ми складаємося з трьох напрямів: українська редакція Ukraїner, мовні версії Ukraїner International та видавництво Ukraїner. Ми видаємо книжки, створюємо багато корисного і якісного контенту пʼятнадцятьма мовами, залучили 1000+ волонтерів, та маємо багато налагоджених процесів, але й безліч викликів попереду.
Ми потребуємо вашої підтримки, щоб продовжувати існувати як незалежне медіа, не знижувати темпів і якості створення контенту, а також розбудовувати, а не зменшувати команду. Будь-який благодійний внесок, поширення нашого контенту або готовність волонтерити — те, що допомагає Ukraїner бути і працювати для вас.