За декілька місяців повномасштабної війни російські військові вчинили низку воєнних злочинів в України. Дії армії агресора показують, що вона прагне не вести конвенційну війну, а знищити цілий народ. Про ці злочини треба голосно говорити в усьому світі, щоб вони були публічнні, а їхні винуватці — знайдені і покарані.
Одним із найбільш видимих способів привернути увагу до найболючіших подій в Україні є публічні акції та перформанси. Небайдужі та активні громадяни у різних країнах виходять на вулиці, до посольств та інших установ, щоб привернути увагу до вбивств і згвалтувань мирних українців, а також до мародерства, яке чинять російські окупанти.
Діти. Маріуполь.
Із 22 березня на театральних площах світу проходить акція #SaveMariupol на підтримку українського міста Маріуполь, яке оточила й методично знищує російська армія. Її розпочали у Празі, де поряд із чеським національним театром люди відтворили свічками напис «ДЕТИ», який мав захистити людей у Драматичному театрі в Маріуполі від авіаударів. За останній місяць подібні акції пройшли також у Тбілісі, Кишиневі, Відні, Брюсселі, Лімасолі та Ларнаці, Данідіні, Братиславі, Цюріху, Кошице та інших містах.
Лежачий протест
Люди (зокрема, зі зв’язаними руками) лягають на землю, щоб привернути увагу своїх громад, яким важко усвідомити масштаби горя, до тисяч загиблих мирних українців. Цим активісти також нагадують про закатованих та вбитих росіянами в Бучі, Ірпені, Гостомелі та інших українських містах, містечках і селах. Такі акції уже пройшли у Берліні, Тбілісі, Вільнюсі, Варшаві, Лондоні, Римі, Мехіко та інших столицях світу.
Акції зі взуттям
Люди виставляють пари ношеного взуття, щоб нагадати світу, що війна досі триває, а дорослі й діти продовжують гинути в Україні. Це відсилка до відомого пам’ятника жертвам Голокосту «Взуття на березі Дунаю» в Будапешті. Вперше таку акцію провели у Сан-Хосе в Каліфорнії, де 24 березня виставили 128 пар дитячого взуття — саме стільки українських дітей тоді були визнані загиблими внаслідок російської агресії. Наприкінці березня схожа акція пройшла у Варшаві під посольством Угорщини на знак протесту проти неадекватної політики Угорщини в російсько-українській війні.
«Кривавий ставок»
6 квітня литовські активісти пофарбували воду в ставку біля посольства РФ у Вільнюсі в червоний колір. Для цього використали спеціальну нешкідливу для тварин та рослин фарбу. Під час перформансу ставок перетнула плавчиня Рута Мейлутіте.
Зґвалтування на окупованих територіях
У таких акціях беруть участь переважно жінки, які на одяг та частини тіла наносять червону фарбу, яка нагадує кров. Таким чином учасниці стають видимими нагадуваннями про жертв сексуального насильства та привертають увагу до зґвалтувань російськими військовими в Україні жінок та дітей. Серед основних меседжів цих акцій зокрема і той, що тіло людини має належати тільки самій людині, і жоден агресор не має права ні нападати на нього, ні намагатися ним заволодіти. Подібні перфоманси відбувалися у Талліні та Вільнюсі.
Мародерства росіян
Люди приносять під посольства Росії в різних країнах одяг та предмети побуту на знак протесту проти мародерства, яке здійснюють російські війська в окупованих українських населених пунктах. Зокрема, під посольствами РФ звалюють жіночу білизну, дитячі іграшки, посуд, унітази, побутову техніку, пральні машини, які часто забарвлені червоною фарбою, що символізує кров постраждалих від рук російських загарбників.
Долучайтеся до акцій, що відбуваються у вашому місті, або знаходьте однодумців та організовуйте власні. Кожен голос, що говорить про злочини Росії і підтримує Україну, важливий.