Share this...
Facebook
Twitter

Як би українці не раділи щоденним перемогам ЗСУ, важливо пам’ятати: війна — це дорого. Збитків зазнає вся економіка: скорочується кількість експорту й імпорту, підприємства втрачають майно і можливість працювати або значно обмежують об’єми виробництва. Загалом український бізнес за час повномасштабної війни вже втратив більше, ніж за два роки пандемії.

Станом на 23 березня, за результатами опитування Європейської бізнес асоціації, 70 % опитаних компаній великого і середнього бізнесу продовжують працювати в повному обсязі або зі скороченнями. 11 % вже евакуювали свої підприємства із зони проведення бойових дій. Серед компаній малого і середнього бізнесу тільки 13 % працюють без обмежень, чверть підприємств вже вичерпала свої фінансові резерви.

Не всі можуть і не всі повинні воювати безпосередньо у зоні бойових дій. Військові потребують міцного тилу, який забезпечує армію необхідним і тому допомагає стійко тримати позиції. Тож якщо ви у відносній безпеці, починайте «відвойовувати» українську економіку, щоб після перемоги цей процес не був таким болючим.

Що можна зробити?

Якщо ви у відносній безпеці і у вас є робота — повертайтеся до її виконання. Якщо ви втратили роботу, але маєте більш-менш стабільні умови — варто зосередитися на пошуку нової. За кордоном теж важливо якомога скоріше почати працювати і надсилати кошти в Україну.

За можливості продовжуйте сплачувати свої рахунки, зокрема комуналку. Особливо у містах, які постраждали від війни і в яких комунальні служби активно працюють над відновленням інфраструктури.

Якщо умови дозволяють, робіть те, що робили до вторгнення: ходіть до перукарні, у тренажерний зал, купляйте каву в улюбленому закладі, придбайте квіти у бабусі на вулиці. Все це допоможе відновлювати оборот грошей і дозволить їм «працювати». Важливо також «рекламувати» відкриті заклади, розповідати про них сусідам.

Купуючи товари, за можливості робіть вибір на користь українського виробника, зокрема локального. Зазвичай це представники малого і середнього бізнесу, які за статистикою чи не найбільше страждають від війни.

Як можуть допомогти роботодавці?

Відновлюйте роботу свого бізнесу, наскільки це можливо.

За можливості продовжуйте виплачувати заробітну плату, розраховуватися з постачальниками, сплачувати податки. Все це рухає грошообіг і допомагає бюджету країни, а отже, і армії.

Говоріть про свій бізнес, промотуйте його в Україні та за кордоном. Додавайте свою компанію до переліків, які поширюються серед іноземців із закликом підтримати Україну.

Використовуйте свій бізнес як майданчик для поширення інформації про події в Україні. За можливості допомагайте власним ресурсом армії чи цивільним (наприклад, багато бізнесів після повномасштабного вторгнення перепрофілювалися і почали шити одяг для військових чи годувати тих, хто цього потребує, тощо). За потреби кооперуйтеся з іншими українськими підприємцями.

Якщо робота з українським клієнтом неможлива, подумайте про орієнтування на іноземний ринок. Клієнти з-за кордону зараз як ніколи готові працювати з українцями.

Ініціативи, які допомагають бізнесу

В умовах повномасштабної війни український бізнес потребує значних ресурсів для повноцінної роботи. Для підтримки підприємців створюють різноманітні ініціативи як на державному, так і на локальному рівні. Вони надають інформаційну підтримку, фінансування, можливості для пошуку клієнтів тощо. Головне завдання кожної з них — допомогти українському бізнесу й економіці вистояти.

– Державна платформа «Дія.Бізнес» має окремий розділ з урядовими й приватними програмами підтримки бізнесу в умовах війни. Тут йдеться про підтримку працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, державну допомогу в переміщенні підприємств з постраждалих регіонів, кредитні програми, податкові нововведення тощо.

– Міжнародна інформаційна кампанія DO NOT sponsor murder. Її мета — закликати іноземців бойкотувати російські та білоруські продукти, пропонуючи натомість українську альтернативу.

Spend with Ukraine — ресурс, на якому зібрані українські бренди, виробники, сервіси тощо. Зручно ділитися з друзями-іноземцями.

Support Ukrainian Business — ще одна платформа з українськими товарами і способами підтримки виробників.

Do Business with Ukrainians — ініційований випускниками Бізнес-школи УКУ проєкт, який дає можливість іноземним замовникам працювати з перевіреним малими та середніми бізнесами з України, а українським підприємцям — отримати нові контракти із західними компаніями.

#BizForUkraine допомагає іноземним клієнтам скористатися послугами українського бізнесу у сферах інженерії, консалтингу, IT секторі та креативній індустрії.

EU4Business надають різнопланову допомогу малим і середнім підприємствам (фінансування, консультації, навчання тощо).

– Програма обміну Erasmus for Young Entrepreneurs, у межах якої українські підприємці можуть пройти стажування на європейському підприємстві.

– Ресурс Liga Zakon, де в одному місці збираються нормативні акти та відповіді на питання, які можуть виникнути у власників бізнесів через законодавчі зміни у воєнний час.

Сайт для пошуку регіональних постачальників продуктових товарів. Можна залишати пропозиції або запити на певні продукти.

– Сайт work.ua надає безкоштовні консультації з пошуку роботи. Про це компанія заявила в соцмережах із посиланням на заявку для отримання такої консультації.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Софія Панасюк

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анастасія Гулько

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією