MOX. Фото: foronuclear

Чому ми досі використовуємо АЕС

Share this...
Facebook
Twitter

У зв’язку з повномасштабною російською агресією атомна енергетика потрапила у фокус уваги не тільки в Україні, а й в інших країнах світу. Країна-терорист зайшла з важкою технікою на територію Чорнобильської атомної електростанції (АЕС) і досі утримує під контролем Запорізьку АЕС. На території нашої держави Росія завдавала ударів по системах енерго- і теплозабезпечення, тож атомні станції забезпечували критично важливу частку виробництва електроенергії цієї зими. Водночас у 2022 році країни Європи почали поступово відмовлятися від російської нафти і газу, щоб розірвати зв’язки з країною-агресором, і шукають інші джерела енергозабезпечення.

Разом із проєктом «Науковиці», що висвітлює роботу українських жінок у науці під час повномасштабної російсько-української війни, ми дізналися в радіобіологині Олени Паренюк, чи безпечні АЕС і як розвивається галузь атомної енергетики. 

Скільки АЕС в Україні?

Чорнобильська АЕС перестала працювати у 2000 році. Це єдина українська атомна електростанція, експлуатацію якої припинено до закінчення проєктного ресурсу. Наразі в Україні діють чотири АЕС: Рівненська, Хмельницька, Південноукраїнська та Запорізька. Останню від березня 2022 року контролюють російські окупанти. 

АЕС — безпечні (якщо ними правильно користуватися)?

Близько 70-80 % від ціни електроенергії на АЕС залежить від витрат на заходи з техніки безпеки. Багато коштів вкладається в якісне обладнання і дотримання безпекових норм — спеціалісти намагаються продумати всі можливі ризики. Експерти й експертки проаналізували причини аварій у Чорнобилі та Фукусімі, щоб у майбутньому не допустити помилок, які призвели до цих катастроф.

Досвід експлуатації атомних станцій показав, що причини виникнення аварій та інцидентів часто пов’язані з поведінкою людей і їхнім ставленням до проблем безпеки. Поняття «культура безпеки» набуло нового значення у 1986 році в процесі аналізу причин і наслідків Чорнобильської аварії, проведеного Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ). Культура безпеки визначає особливості роботи працівників АЕС — вони мають критично ставитися до своїх дій та не замовчували проблеми у разі їх виникнення.

За даними Міжнародної консультативної групи з ядерної безпеки (INSAG), структура системи захисту на АЕС має включати п’ять рівнів. Якщо один рівень виходить з ладу, наступний має стримати небезпеку. Для попередження радіаційного забруднення, зокрема, вчені досліджують, як мігрують радіоактивні речовини в екосистемах. Якщо таки виникне аварійна ситуація, на кожній АЕС є чіткий план дій, щоб убезпечити населення та навколишнє середовище і запобігти викиду радіоактивного матеріалу.

Атомна енергетика визнана «зеленою»?

Виробництво енергії на АЕС вважається одним із таких, що спричиняє низький рівень викидів парникових газів на етапі генерації. Проте існує негативний вплив на екосистему на інших етапах ядерно-паливного циклу: наприклад, виготовлення палива (видобутку руди й збагачення урану), управління відходами. Однак у липні 2022 року Європарламент вніс газ і атомну енергетику до «зеленої» таксономії — переліку екологічно чистих видів економічної діяльності, що відповідають концепції сталого розвитку. Противники цього рішення вважають, що його ухвалення може бути вигідним для РФ, адже заохочує інвестиції в розвиток ядерної енергетики — у той час, як деякі країни продовжують користуватися послугами «Росатому».

Атомна енергетика — замість викопного палива?

Коли російські війська захопили Запорізьку АЕС, фахівці припускали, що уряди країн світу відмовлятимуться від атомної енергетики через страх перед наслідками аварій. Проте в Польщі, Чехії, Франції, Великій Британії, Болгарії АЕС продовжують працювати — і на це є, як мінімум, дві причини. Перша — ненадійність постачальників викопного палива і залежність країн від них. Друга — викиди парникових газів, спричинені спалюванням викопного палива.

Наразі атомна енергетика разом з альтернативними видами генерації енергії може бути оптимальною заміною викопному паливу. Водночас атомні електростанції не зможуть повністю замінити, наприклад, теплових електростанції — «маневрувати» потужностями АЕС складніше, ніж на ТЕЦ.

Розвиток сфери атомної енергетики

Нові технології виробництва ядерної енергетики — ще ефективніші та безпечніші. Зараз багато говорять про малі модульні реактори (ММР), які здатні живити невеликі міста. Такий реактор збирається з окремих модулів, створених на заводах, безпосередньо в місці їх розташування. Порівняно зі звичайними атомними електростанціями, ММР матимуть кілька переваг — серед них, наприклад, компактний розмір і нижча ціна будівництва.

У листопаді 2022 року стало відомо про домовленість США і України щодо реалізації пілотного проєкту будівництва малих атомних станцій. Технологія ММР — нова, але, з огляду на курс світових держав щодо розвитку атомної енергетики, доволі затребувана. У світі досі не побудовано діючих малих атомних станцій, але відомо про розробку 60-70 різних варіантів ММР в різних країнах (Китай, Канада, США, Франція та інші).

У квітні 2023 року українське підприємство «НАЕК «Енергоатом» і американська компанія Holtec International уклали угоду про співробітництво, що передбачає будівництво на території України до 20 малих модульних реакторів. Упровадження ММР може допомогти у витісненні російської атомної галузі зі світового ринку, децентралізації генерації і заміщенні зруйнованих внаслідок російської агресії теплоенергетичних потужностей України.

Є також питання відпрацьованого ядерного палива (ВЯП), яке зараз зберігається в спеціальних сховищах. Із нього видобувають залишки урану-235, які потім повторно використовують. До складу ВЯП входить і плутоній — його використовують для виготовлення МОХ-палива (від англ. Mixed oxide fuel — ред.), яке застосовують на дослідницьких ядерних реакторах.

Також змінюється дискурс щодо інших складових ВЯП. Якщо вчені навчаться видобувати та сортувати й інші радіоактивні речовини з відпрацьованого ядерного палива, то потенційно їх можна буде використовувати повторно.

Наукові дослідження тривають, і в майбутньому людство має прийти до ефективнішого і масштабнішого використання відновлюваних джерел енергії. Втім, робота АЕС в Україні нині забезпечує основну частку виробництва електроенергії. У час, коли люди використовують все більше енергії, і коли вартість енергоресурсів є одним із визначальних факторів для відновлення економіки і промисловості постраждалої від війни країни, атомна енергетика може бути одним із оптимальних варіантів.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Анастасія Вишневська

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Яна Мазепа

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією