Мистецтво в дії: як український фотограф наближає перемогу України

12 червня 2022
Share this...
Facebook
Twitter

Українські митці не стоять осторонь спротиву окупантам. Вони розгорнули потужний культурний фронт, завдяки чому успішно контратакують російські медіавкиди та допомагають українцям на кошти, виручені від продажу робіт. Миколаївському фотографу Сергію Мельниченку вдалося пожертвувати більше пів мільйона гривень, продаючи свої фотографії як NFT.

Сергій Мельниченко до повномасштабного вторгнення Росії в Україну займався концептуальною фотографією і мав власну фотошколу в рідному Миколаєві. 25 лютого він саме готувався презентувати свій новий арт-проєкт. Проте війна змусила митця скоригувати плани.

Нині Сергій — вимушений переселенець. У перші дні повномасштабного вторгнення виїхав на Закарпаття, а тепер мешкає на Галичині, в Івано-Франківську. Та впевнений, що обов’язково повернеться до рідного міста. А поки допомагає Україні наближати перемогу.

— У Миколаєві у мене залишилась обидві бабусі та друзі, авжеж, багато друзів. І друзям не так страшно сидіти там, у Миколаєві, вони так кажуть, як нам читати усі новини й переживати за них, що з ними там. Коли приїду, то перш провідаю бабусь. А також будемо робити те, що від нас буде потрібно. Я думаю, що тільки сумісними зусиллями ми зможемо швидко все відбудувати та зробити наше місто таким, яким воно було раніше, навіть кращим.

Із перших днів повномасштабної війни Сергій постійно на зв’язку зі своїми друзями, які залишилися в Миколаєві. Вони волонтерять разом: допомагають закривати різні потреби як цивільних, так і військових, надсилають кошти та координують волонтерів.

Сергій розповідає, що підтримка мистецького світу зараз дуже відчутна. Чимало з них першими виходять на зв’язок, запитуючи, як саме можуть допомогти українцям. Так допомогу йому запропонували з Японії — він отримав електронного листа від колег із галереї в Токіо. Тоді у Сергія виникла ідея зробити персональну виставку, де він би продавав свої роботи, а отримані кошти донатив на потреби українців. Фотограф радіє, що так зміг не тільки долучитися до спротиву окупантам, а й здійснити свою мрію — організувати першу персональну виставку в Японії. Експозиція відкрилася вже на початку березня.

Згодом географія творчої допомоги розширилася: робити виставки та збирати кошти з продажу робіт почали також у Вільнюсі (Литва) та Берліні (Німеччина). До підтримки волонтерів долучилися й фотографи з інших країн.

— Мої колеги з Нідерландів, Великобританії, Гонконгу (КНР. — ред.), США почали донатити мені гроші, тому що розуміли, що я ці гроші використаю на благо.

Загалом іноземні колеги Сергія задонатили на підтримку України близько 6–7 тис. доларів.

Наприкінці квітня Сергій почав продавати свої роботи як NFT — тобто як цифрові активи.

NFT (англ. non-fungible tokens — невзаємозамінні токени)
Тип цифрових активів. Токен — це одиниця обліку в цифровому світі. Особливість NFT в тому, що кожен невзаємозамінний токен не дорівнює іншому. Тобто якщо одна гривня рівноцінна іншій, то з NFT-токенами це так не працює — кожен токен унікальний. У NFT може бути переведений практично будь-який вид контенту: фото, відео, текст, музика, ілюстрація тощо.

— Усі великі колекціонери, у яких по 10-20-30 тисяч підписників, активно почали скуповувати роботи наших авторів на підтримку України. Мені кожних 10–20 хвилин на і-мейл приходили листи: «Ваша робота продана».

Зокрема, фотограф продав серію своїх робіт під назвою «Військкомат», створену в 2014 році, коли Росія тільки розпочала збройну агресію на сході України. У серії — 14 світлин і їх, за словами Сергія, розкупили за годину. Загальна вартість становила майже 8 тис. доларів. Усі ці кошти він відправив на допомогу Україні та українцям.

— Не було такого, що я донатив тільки на ЗСУ. Я намагався допомагати всім: літнім людям, тваринам, людям, котрі виїхали з Ірпеня. Усім.

На мить підготовки матеріалу загальна сума донатів митця становить понад 530 тис. гривень.

До ініціативи Сергія долучилися його колеги та студенти. 73 автори виставили на онлайн-продаж близько 300 робіт.

— Під час війни мистецтво займає дуже велику роль. Тому що через мистецтво ми можемо допомагати нашим людям та армії. І через нього ми висловлюємося. Україна зараз — номер один у світі в плані медійності. По всьому світі зараз проходять виставки, присвячені українським авторам.

Українські митці не стоять осторонь спротиву окупантам. Вони розгорнули потужний культурний фронт, завдяки чому успішно контратакують російські медіавкиди та допомагають українцям на кошти, виручені від продажу робіт.

— Війна об’єднала майже всю нашу націю. Ми не повинні втратити цю єдність, яку маємо зараз, тому що це також наша важка артилерія проти нашого ворога.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Надія Суха

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Євгенія Сапожникова

Продюсерка проєкту,

Інтерв’юерка:

Ксенія Чикунова

Фотографиня:

Анастасія Куберт

Оператор:

Назар Назарук

Режисерка монтажу:

Марія Теребус

Режисер:

Микола Носок

Звукорежисерка:

Анастасія Климова

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією