Якою мовою і якої країни контент споживати в інтернеті — тепер питання не тільки особистих уподобань, а й національної безпеки. Звичайний запит українською мовою прямо впливає на успіх України у війні з РФ, адже так підвищується видимість країни у світі, а інфопростір очищується від контенту країни-агресора, зокрема вкидів російської пропаганди.
У продовження попереднього матеріалу про дерусифікацію пристроїв розповідаємо, як кількома кліками відгородити себе від навали російського контенту.
Із початку російсько-української війни Україна почала на державному рівні очищувати інтернет-простір від російського впливу. Заборона платформ на кшталт Яндекса, Мейл.ру та ВКонтакте, окремі положення закону про мову, прийнятого у 2019 році, закриття пропагандських каналів — важливі кроки, проте необхідні також особисті зусилля кожного, щоб російськомовний контент перестав домінувати в українському інфопросторі. Долучитися до цифрової боротьби в може кожен користувач із доступом до інтернету. Так кількома кліками у своїх смартфонах чи комп’ютерах можна наближати перемогу.
Це важливо, бо відмова від російського контенту — крок до того, щоб Україна остаточно позбулася проросійських впливів і медіаатак. Свідомо змінюючи свої користувацькі звички споживання контенту, ви перестанете спонсорувати країну-агресора. Завдяки цьому з’являтиметься більше міжнародних продуктів українською та якісних проєктів від українців.
Дослідження SERPSTAT показало, що відмова від російської в інфопросторі вже помітна: кількість гугл-запитів українською збільшилася на 10 % від початку повномасштабного вторгнення порівняно з 2021 роком. Однак результати дослідження свідчать, що левова частка переглядів російськомовного контенту — від українців. Цей факт ворог може використовувати для маніпуляцій про «російськість» українців, виправдовуючи так своє вторгнення.
Навіть якщо ви зробили свідомий вибір на користь українського і видалили з усіх ґаджетів російськомовну розкладку за нашою інструкцією, пошуковики та різні сервіси можуть продовжувати наполегливо підсовувати контент країни-агресора. Виходить замкнуте коло: наприклад, пошуковик Google видає мало результатів українською, бо статистично вони менш популярні за російськомовні, адже на них мало клікають, бо їх мало видає пошукових. Але це теж можна виправити, витративши трохи часу.
Інструкцію про те, як змінити мову видачі у Google, на особистому досвіді розробила редакторка та блогерка Катерина Ятель. Робити це треба одразу в кількох місцях:
У налаштуваннях пошукового сервісу
1. Знайдіть пункт «Налаштування пошуку».
2. У розділі «Мови» в пункті «Зараз результати пошуку відображаються такими мовами» оберіть українську та збережіть налаштування.
У розділі «Особиста інформація» вашого облікового запису
1. Внизу сторінки знайдіть «Загальні налаштування в інтернеті».
2. У випадаючому списку оберіть пункт «Мова», а далі — видаліть російську та вимкніть автоматичне додавання мов (інакше Google може знову додати російську).
3. Очистіть кеш бравзера (зробити це можна у налаштуваннях бравзера у розділі «Конфіденційність і безпека»), щоб нові налаштування вступили в дію.
слайдшоу
Безпосередньо під час пошуку
У вкладці «Інструменти» замість опції «Будь-якою мовою» оберіть «Відображати результати українською».
слайдшоу
Також можна спробувати ставити «-и» в кінці запиту: це пошуковий оператор, що виключить сторінки зі сполучником «и», який використовують лише в російських текстах. Наприклад, ви хочете знайти «рецепт пирога», то в поле пошуку потрібно ввести «рецепт пирога -и». Аналогічно можна відфільтрувати російські домени, просто додаючи оператор «-.ru».
Пам’ятайте: якщо хочете врешті позбутися російського контенту у видачі — не клікайте на російськомовні сайти, які пропонуватиме Google.
Налаштування оновляться не одразу, тому не дивуйтеся, що Google все одно деякий час пропонуватиме сторінки російською. Для швидшого й ефективнішого результату можна також встановити розширення «Лагідна Українізація» для Chrome, Firefox та Safari. У ньому ви один раз обираєте українську мову, після чого збільшуватиметься кількість видачі контенту українською у Google, Facebook, LinkedIn та Wikipedia. На жаль, це не вбереже від видачі сайтів з доменом «.ru», текст на яких автоматично перекладений українською, тому все одно потрібно бути уважним, щоб не клікнути на російське.
Для Firefox є ще одне розширення — «Український переклад», що дозволяє встановити у бравзері українську. Перекласти можна і Twitch, відповідне розширення є у магазині Chrome.
YouTube
Щоб YouTube розумів, якою мовою видавати контент, у налаштуваннях місцезнаходження потрібно перевірити, чи встановлено «Україна». Попри те що це не завжди допомагає отримувати виключно українськомовний контент, а одного дієвого способу ще немає, користувачі самі шукають рішення. Одне з них також запропонувала Катерина Ятель:
– видалити з пошуку та історії переглядів усі відео російською;
– перевірити підписки і видалити всі російськомовні канали;
– постійно натискати «не цікавить» під російськими відео на головній сторінці і в рекомендаціях.
Це потребує часу й терпіння, але результат усе ж вартий зусиль.
TikTok
У TikTok дерусифікувати стрічку теж доведеться вручну. Щоб у ній не з’являлися відео російських користувачів, потрібно відписатися від них, натискати «не цікавить» на російськомовних рекомендаціях і не лайкати такі відео.
У розділі «Пошук» намагайтеся не відкривати російськомовні дописи, а якщо вони трапляються, натискайте «не цікавить», щоб Instagram розумів, який контент пропонувати. Те саме можна робити з рекламою: обирайте «сховати рекламу» і «це неактуально», так алгоритми зможуть відслідковувати ваші вподобання.
Netflix
Окрім мови інтерфейсу, у налаштуваннях облікового запису цього сервісу можна обрати мову субтитрів і звукових доріжок, якій ви надаєте перевагу.
У додатку на смартфоні або планшеті
1. Натисніть на іконку профілю на головній сторінці.
2. Клацніть «Керування профілями» і оберіть користувача, у профілі якого хочете змінити налаштування:
– щоб змінити мову інтерфейсу — перейдіть у розділ «Мова показу» та оберіть українську;
– щоб змінити мову, якою дивитеся фільми та серіали, — перейдіть у розділ «Мови звукових доріжок і субтитрів».
На комп’ютері
1. Зайдіть у свій обліковий запис.
2. Клікніть на іконку профілю того користувача, чиї налаштування хочете змінити (налаштування мов різних профілів у межах одного облікового запису можуть різнитися).
3. Перейдіть у розділ «Мова», далі — виберіть бажаний варіант із випадаючого списку мов.
Не забувайте зберігати налаштування й оновлювати застосунок, щоб підвантажилися зміни.
На більшості пристроїв, однак, Netflix усе одно пропонуватиме 5–7 мов, які найвірогідніше використовують залежно від геолокації пристрою. Тому, якщо шукаєте, що нового подивитися, спробуйте використовувати фільтри й обирати стрічки з українськомовними звуковими доріжками та субтитрами. Для цього на сайті є спеціальний розділ.
Музичні стримінгові платформи
Відтворення музики на стримінгових сервісах не лише підвищує популярність виконавців, а й прямо впливає на їхній заробіток. За підрахунками музичного оглядача Ігора Панасова, мільйон прослуховувань за місяць забезпечать музиканту від від 3 до 8 тис. доларів. Звісно, це стосується і російських виконавців, і це ще одна причина нарешті відмовитися від них.
Spotify та Deezer
Для користувачів Spotify та Deezer є сервіс ShameVoices, який допомагає очистити від російської музики збережені плейлисти. Потрібно залогінитися через стримінг, переглянути запропоновані треки і підтвердити їх видалення. Під «зачистку» потрапляють композиції виконавців, які відкрито підтримали російсько-українську війну або не робили щодо неї жодних заяв.
YouTube Music
У YouTube Music можна самостійно почистити плейлист від російських виконавців у вкладці «Бібліотека». Можете зробити це у всіх доступних там розділах: «Списки відтворення», «Альбоми», «Композиції», «Виконавці» та «Підписки».
– У вкладках «Списки відтворення» і « Композиції» відкрийте ваш плейлист, знайдіть пісні російських виконавців і поставте дизлайк;
– у «Альбомах» — оберіть російський альбом і натисність «Вилучити альбом із бібліотеки»;
– у «Виконавцях» аналогічно: клацніть на іконку із зображенням російських артистів, далі — поставте дизлайк або оберіть «Вилучити з бібліотеки»;
– у «Підписках» натисніть «Відписатися».
Якщо YouTube Music все ж додає у рекомендований плейлист російські пісні, ставте їм дизлайк, щоб він більше не радив подібну музику.
Також варто переглянути список улюблених музикантів, на основі яких алгоритм формує вам рекомендації. Це можна в налаштуваннях профілю:
– натисніть на іконку облікового запису;
– оберіть обліковий запис, мовні налаштування якого хочете змінити;
– у випадаючому списку оберіть «Налаштування», далі — «Рекомендації», а потім — «Покращити рекомендації»;
– заново оберіть свої топ-5 виконавців і натисніть «Готово» (зверніть увагу, що додаток пропонує обрати всього 5 виконавців, але ви можете поставити значно більше галочок).
Мову інтерфейсу YouTube Music теж можна дерусифікувати:
– натисніть на іконку облікового запису;
– оберіть обліковий запис, мовні налаштування якого хочете змінити;
– у випадаючому списку оберіть «Налаштування», далі — «Мова й місцезнаходження» і змініть мову на українську.
Головна рекомендація для користування будь-яким сервісом: перевіряйте налаштування місцезнаходження та змінюйте мову інтерфейсу. Обирайте українську за замовчуванням і робіть свідомий вибір на користь українського контенту.