Як Росія влаштовує акти ядерного тероризму в Україні

Share this...
Facebook
Twitter

Російська Федерація довела, що не планує дотримуватись правил ведення війни, встановлених міжнародним правом. Крім бомбардування житлових кварталів і цивільної інфраструктури, російські війська замахнулися на міжнародну безпеку і вдаються до ядерного тероризму.

24 лютого війська окупантів взяли під контроль Чорнобильську АЕС, яка включає три неробочі блоки, саркофаг над зруйнованим блоком та сховище відпрацьованого ядерного палива. Персонал станції утримують в заручниках, люди виснажені, оскільки не дозволяється ротація. 9 березня МАГАТЕ (міжнародний центр співпраці в ядерній галузі) оголосив, що не має зв’язку зі своїм моніторинговим обладнанням, яке гарантує, що всі ядерні матеріали ЧАЕС перебувають на своєму місці.

9 березня (і 14-го – вдруге) внаслідок дій окупантів було повністю знеструмлено ЧАЕС, при цьому ворог спершу не допускав працівників «Укренерго» до ремонту високовольтних ліній. За даними «Енергоатому», наслідки могли бути катастрофічними, адже без електрики не працюють системи охолодження. Відповідно, відпрацьоване ядерне паливо могло почати нагріватись та виділяти радіоактивні речовини, хмара з якими може потрапити на території сусідніх країн. Якщо ж через бойові дії станеться пожежа на об’єкті, у випадку знеструмлення система пожежогасіння не спрацює, що також буде катастрофою. 13 і 15 березня завдяки зусиллям українських ремонтників енергопостачання на ЧАЕС було відновлене.

Вночі 4 березня війська окупантів із близько 100 одиницями важкої техніки прорвалися в Енергодар та обстріляли Запорізьку АЕС, адміністративні будівлі та інфраструктуру, розбивши учбово-тренувальний корпус, поціливши в енергоблок та пошкодивши естакаду подачі тепла до Енергодара. Протягом тривалого часу російські війська не допускали пожежників до гасіння пожежі в адміністративній будівлі.

Запорізька АЕС є найбільшою в Європі – її загальна встановлена потужність становить 6000 МВт. Хоча ЗАЕС працює за сучасними стандартами безпеки, в разі воєнних дій існують ризики радіаційної та екологічної катастрофи. Станом на 15 березня ворог продовжує контролювати станцію, при цьому експлуатуюча компанія не може перевірити ядерну та радіаційну ситуацію на станції.

Увесь світ пам’ятає масштаби аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року. Тоді дія радіації розповсюдилась на 200 тис. км2, значне забруднення поширилось на територію Білорусі та РФ. Впливу також зазнали країни Центральної Європи, Скандинавського та Балканського півостровів. При цьому був пошкоджений один енергоблок, водночас на Запорізькій АЕС таких блоків шість. Наслідки непрофесійного поводження з реакторними установками важко передбачити. Водночас працівників ЗАЕС утримують в заручниках, вони піддаються катуванням, а також виснажені фізично та психологічно. 14 березня «Енергоатом» повідомив, що російські військові підірвали частину боєприпасів просто на майданчику захопленої Запорізької атомної електростанції.

Ще одним ризиковим аспектом є відпрацьоване ядерне паливо, 150 контейнерів з яким зберігаються на території станції. Якщо в сховище влучить снаряд, це може призвести до радіоактивного викиду та екологічної катастрофи.

Офіс генпрокурора України розпочав провадження за статтею «екоцид» щодо дій РФ на Чорнобильській і Запорізькій АЕС.

Екоцид
Масове знищення флори і фауни, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу. Особливо тяжкою формою екоциду є порушення середовища проживання людини в результаті бойових дій.

6 і 10 березня російські окупанти обстрілювали з «Градів» фізико-технічний інститут у Харкові, на території якого розташована ядерна установка, завантажена 37 паливними ядерними елементами. Ураження установки чи ядерних матеріалів також може призвести до радіоактивних викидів.

11 березня Головне управління розвідки Міноборони України повідомило, що президент РФ віддав наказ про підготовку теракту на Чорнобильській атомній електростанції. Російські війська, які контролюють АЕС, планують створити техногенну катастрофу, відповідальність за яку перекладуть на Україну.

Такі події демонструють, що РФ не цурається жодних засобів досягнення цілі. Росія буквально використовує атомні станції як зброю, створюючи загрозу ядерної катастрофи для шантажування всього світу. Окупанти перетворюють атомні станції на військові об’єкти, обстрілюючи їх та розміщуючи важке озброєння на їхній території. За державною термінологією, розробленою за підтримки ОБСЄ, такі дії можна кваліфікувати як акти ядерного тероризму.

3 березня МАГАТЕ ухвалило резолюцію, у якій засудило дії РФ в Україні, зокрема, захоплення російськими військами ЧАЕС. Однак, для зупинення ядерного тероризму міжнародна спільнота має діяти більш рішуче, адже мова йде про пряму загрозу екологічній безпеці регіону та світу загалом. Однією з ключових цілей МАГАТЕ є попередження використання атому як зброї, і вперше в історії одна з її країна-членів атакувала ядерні об’єкти іншої країни-члена. Міжнародна організація та країни «ядерного клубу» мають негайно сприяти запровадженню режиму закритого неба над Україною, зокрема для захисту критичної інфраструктури.

Ядерний клуб
Неофіційна назва групи країн, що володіють ядерною зброєю.
Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Дарина Кулага

Редакторка тексту:

Наталія Понеділок

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією