Під час війни важать навіть щоденні економічні рішення — наприклад, вибір продуктів у магазині. Купуючи російське, ми наповнюємо бюджет РФ, а отже, спонсоруємо й армію окупантів. Раніше ми розповідали, як максимально позбутися інфопродуктів країни-агресора. А в цьому матеріалі пропонуємо кілька способів розпізнавання фізичних російських товарів, а також послуг. Вони є досить дієвими, хоча іноді вибір звичайного шампуню перетворюється на детективне розслідування і дослідження біографій власників цілої низки компаній. Запропоновані сервіси розміщено в порядку зростання складності оцінки, адже часом продукт може виготовлятися не в Росії, проте його власники — росіяни. Оскільки дані для різних сервісів збираються у відкритих джерелах — ЗМІ, заявах самих брендів, відкритих реєстрах, — результати на них можуть різнитися.
Варто зауважити, що всі ці інструменти в ідеалі не мали б вам знадобитися, адже ще в 2014 році в багатьох регіонах України магазини зобов’язали маркувати товари російського походження. Громадська ж ініціатива «Не купуй російське!» або «Бойкотуй російське!» існує ще з 2013 року як реакція на російську економічну блокаду товарів з України. У її межах проводилися флешмоби, поширювалися заклики у соцмережах, проходили акції за заборону російських банків, продуктів тощо, і ці заходи активізувалися з початком російсько-української війни. А з квітня 2022 року на законодавчому рівні діє повне ембарго на ввіз товарів з РФ, однак магазини все одно можуть розпродувати залишки завезених раніше товарів.
Штрихкоди
Російські товари мають штрихкоди, що починаються з цифр «46». Якщо бачите таке на упаковці, це — продукт країни-агресора, його не купуємо. Можна також користуватися сканером від Gamma Play, який рекомендує Центр протидії дезінформації. Доступний у Google Play Market та AppStore, він розповість про країну-походження товару. Варто зауважити, що український штрихкод на упаковці не обов’язково означає, що бренд не належить росіянам, тому ці цифри — лише перший етап перевірки.
Zrada
Додаток, розроблений українцем Михайлом Можайським, який теж за штрихкодом визначає, чи товар не виробляється в Росії. Нагадаємо, що інформація зі штрихкодів не завжди дає повне уявлення про те, хто саме отримає гроші від вашої покупки, тому варто додатково перевірити бренд продукту. Доступний для Android та IOS.
Boycott russia
Бот у Телеграмі, який за вашим запитом розповість, чи компанія російська або українська. Якщо шукаєте його вручну, перевіряйте правильність написання (BoycottRussiaBot), адже можуть траплятися клони. Тут також є база міжнародних гігантів та їхніх позицій з приводу агресії РФ проти України. Розробники періодично оновлюють інформацію про компанії. У тестовому режимі також працює додаток на IOS.
Don’t Fund Murder
На цьому сайті зібрано торгові марки компаній, які не припинили свою діяльність в Росії або частково чи повністю належать росіянам.
Крама
Додаток, який створювався для того, щоб бойкотувати товари з Білорусі, які фінансують режим Лукашенка. Зараз його база дозволяє ідентифікувати російські компанії, а також дізнатися, хто зі світових компаній продовжує спонсорувати ще й РФ. Для цього можна просканувати штрихкод або прописати назву бренду. Доступний у Google Play Market та App Store.
Opendatabot
Інструмент для прискіпливих, який дозволяє самотужки перевірити ті компанії, яких немає на вищевказаних ресурсах. Це і сайт, чат-бот у месенджерах, і додаток, на якому зібрані відомості про реєстрацію компаній. Завдяки ньому можна перевірити, чи є серед власників, засновників або кінцевих бенефіціарів громадяни Росії чи Білорусі. Доступний у Вайбері, Телеграмі, Google Play Market та AppStore.
YouControl
Сервіс, схожий за функціоналом із Opendatabot. За його допомогою можна перевіряти власників зареєстрованих в Україні бізнесів. Також є окремий інструмент Ru Assets для викриття компаній з російським слідом і захисту від них власного бізнесу. Сервіс також допомагає дізнатися про фінансові й санкційні ризики співпраці з окремими компаніями.
Щоб наближати перемогу, варто не лише бойкотувати товари ворога, а й підтримувати український бізнес. Будь-яка щоденна економічна активність, наприклад, купівля овочів з локальних господарств чи новий одяг від українських дизайнерів, дозволяє грошам працювати. Знайти бренди, на які варто звернути увагу, можна на ресурсі Тільки Українське та в Каталозі українських виробників. Створюйте попит на українське — це чудовий спосіб підтримати Україну і підприємців, які працюють в нелегких умовах.