Колядки та щедрівки споконвіку гуртують довкола себе різні покоління українців. Їхні тексти символізують тяглість історії і традицій, а їхнє вивчення й відтворення допомагає зберегти нашу ідентичність.
Разом із етномузикологинею, викладачкою народного співу Юлією Миколайчук зібрали для вас добірку ресурсів, на яких можна знайти тексти українських колядок із різних регіонів України. Зберігайте, діліться з друзями й розповідайте світу про свої улюблені тексти.
А також приходьте на офлайн-прем’єру нашого нового документального фільму «Різдво разом», де зокрема лунатимуть автентичні українські колядки. Це атмосферний документальний фільм про те, як у січні 2023 року молодь з усієї країни об’єдналася в три ініціативи й вирушила вертепувати у звільнені населені пункти Слобожанщини.
Фото: фейсбук-сторінка проєкту «Поліфонія».
Цифрові архіви
Проєкт «Поліфонія» — онлайн-архів музичного фольклору. На кінець 2023 року в збірці з понад 2 тисяч записів уже є 129 колядок. Команда проєкту здійснила низку експедицій у різні куточки України, щоб зафіксувати й представити у відкритому доступі фольклорну спадщину. На сайті є система пошуку за темами й мотивами, етнографічним регіоном тощо.
Фото: інстаграм-сторінка Юлії Миколайчук.
— Важливим є те, що проводився багатоканальний запис, тому в гуртовому виконанні ми можемо послухати кожну партію окремо. Це прекрасна опція для людей, які хочуть вчити народні пісні.
Юлія Миколайчук
етномузикологиня, викладачка народного співу, учасниця фольклорного гурту «Вільце»
«Народні пісні України» — архів, що містить аудіозразки, зібрані науковцями з різних регіонів України. Зараз на сайті 442 пісні, серед яких є понад 30 колядок.
Джерело зображення: інстаграм-сторінка «Народні пісні України».
Електронний архів українського фольклору — онлайн-збірка записів, зібраних львівськими фольклористами, етнографами й етномузикологами. Серед записів календарно-обрядового фольклору є 27 колядок. Окрім самих пісень тут можна послухати розповіді тих, з чиїх слів їх записали.
Джерело зображення: Електронний архів українського фольклору.
Цифровий архів фольклору Полтавщини і Слобожанщини — онлайн-зібрання музичного фольклору східних регіонів України. На сьогодні архів налічує 1685 записів, з них — 88 колядок. Пісні можна відсортувати за місцем запису.
Джерело зображення: фейсбук-сторінка цифрового архіву фольклору Полтавщини і Слобожанщини.
Електронний архів українського визвольного руху — проєкт Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету ім. І. Франка та Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». На сайті опубліковано машинописи з повстанськими колядками, збірка яких збереглася у львівському музеї «Тюрма на Лонцького».
Джерело зображення: Електронний архів українського визвольного руху.
Друковані видання
«Різдвяний співаник» від «Локальної історії» — збірка колядок і щедрівок з усієї України. У книжці є не лише тексти, а й розповіді про них і QR-коди, що ведуть до записів колядок і щедрівок у виконанні гурту «Курбаси» та інших артистів.
Джерело зображення: інстаграм-сторінка «Локальної історії».
«Нова радість стала. Улюбленi колядки та щедрiвки» (видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га») — це ілюстрована книжка колядок та щедрівок, які також можна прослухати за допомогою QR-кодів в безкоштовному музичному додатку.
Джерело зображення: видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га».
Матеріали Ukraїner
У мультимедійному матеріалі «Як звучать зимові свята в Україні. Колядки та щедрівки» ми зібрали тексти й відеозаписи виконань колядок і щедрівок у різних регіонах України, зафіксовані під час експедицій Ukraїner. Тут ви знайдете зокрема колядки з Бесарабії, Полісся, Карпат і Галичини.
Фото: Сергій Коровайний.
Ще однією нагодою послухати автентичні українські колядки й на власні очі побачити як твориться різдвяне диво стане перегляд нашої нової документальної стрічки «Різдво разом». Покази відбудуться в Києві, Львові, Івано-Франківську, Дніпрі та Харкові.
Фото: Іва Сідаш.