Share this...
Facebook
Twitter

З ініціативи України, 41 держава-учасниця Римського статуту (що встановлює злочини проти людяності, воєнні злочини, геноцид і злочини агресії) звернулася до Міжнародного кримінального суду в Гаазі, щоб він розпочав кримінальне розслідування злочинів Росії проти України. 3 березня прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан почав розслідувати воєнні злочини, які РФ вчиняє з 2014 року на Сході та в Криму і дотепер по всій території України.

26 лютого 2022 року Україна подала позов до Міжнародного суду ООН щодо порушення Росією Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. І 16 березня Міжнародний суді ООН зобов’язав Росію негайно припинити вторгнення в Україну. У той самий день Президент США Джо Байден вперше назвав російського президента «воєнним злочинцем» через вторгнення в Україну. Адміністрація США досі уникала використання цієї фрази навіть при відповіді на прямі запитання.

Але на цьому боротьба українців на юридичному фронті не завершується. Правозахисні організації закликають свідків і далі фіксувати докази воєнних злочинів в Україні, адже війни закінчуються юридичними наслідками: змінами в системі організації світового порядку, покаранням міжнародних злочинців тощо.

Воєнний злочин — це свідоме грубе порушення норм міжнародного гуманітарного права, за який винуватці (учасники бойових дій та особи, які віддають їм накази) несуть індивідуальну кримінальну відповідальність, визначену рішенням міжнародних воєнних трибуналів.

Якщо на ваших очах було скоєно воєнний злочин, ви можете допомогти зібрати свідчення та докази. Надішліть їх на адресу [email protected] (будь-якою мовою), у чатбот у телеграмі @tribunal_ua_bot, на адресу [email protected] або на платформі https://warcrimes.gov.ua/.

Що фіксувати?

– загиблих і поранених мирних мешканців (акцентуйте атрибути одягу, якщо це священник, лікар тощо);
– катування (побиття, зґвалтування, утримування в заручниках, використання цивільних як «живого щита»);
– пошкоджені та знищені цивільні будівлі, культурні пам’ятки й інші невійськові об’єкти (як-от дамби, хімзаводи, автомобілі тощо);
– сліди обстрілів у житлових кварталах;
– переодягання диверсантів в українську спецформу, використання українського прапора, білого прапора як прикриття для вчинення злочинів;
– акти мародерства, пограбування;
– перешкоджання наданню медичної допомоги;
– ураження медичних і гуманітарних місій.

Як фіксувати?

Письмово, на фото та відео. Окрім власне злочину, фільмуйте середовище для повноти контексту.

Покажіть своє обличчя та назвіть прізвище, ім’я, по батькові.

Зазначте дату, час і точне місце зйомки (інакше доказ не матиме ваги в суді).

Зафіксуйте (якщо можливо) персональні дані свідків, постраждалих від злочину (ПІБ, дата народження, номер телефону, адреса).

Переконайтеся, що ви в безпеці! Нічого не чіпайте руками! Знімайте здалеку!

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Анастасія Сєрікова

Редакторка тексту:

Наталія Понеділок

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією