Як перезимувати, коли триває війна

Share this...
Facebook
Twitter

РФ як держава-терористка не цурається застосовувати методи енергетичної війни та шантажує світ енергоресурсами. Водночас вона систематично обстрілює об’єкти української інфраструктури, щоби тиснути на українців. Серед показових випадків — обстріл ТЕЦ у Харкові 11 вересня, який створив перебої з водою та світлом для тисяч українців Слобожанщини, Полтавщини, Подніпров’я та Запоріжжя, а також  пошкодження російською армією гідротехнічних споруд на річці Інгулець у Кривому Розі, що позбавило мешканців кількох районів міста питної води та підняло рівень річки загалом.

Під загрозою всі регіони України, бо неможливо передбачити, куди вирішить поцілити ворог і що саме знищити. Через спроби агресора тероризувати цивільне населення зимовий сезон в Україні може бути досить важким. Ще в липні уряд оголосив обов’язкову евакуацію з Донецької області, де зруйновано системи газогонів і немає належного енергопостачання (через значні пошкодження інфраструктури українців можуть евакуйовувати також з частини територій Харківської, Запорізької та Миколаївської областей).

Обов'язкова евакуація
Заходи, які планує і проводить уряд держави, коли виникає особлива загроза життю її громадян (під час радіаційної та хімічної небезпеки, масштабних стихійних лих, збройних конфліктів).

РФ своїми діями прагне посіяти паніку — мовляв, ви всі замерзнете, а тому здавайтеся, віддавайте окуповані території та сідайте домовлятися. Українці вже добре знають, чого варті домовленості з РФ, та опираються маніпуляціям. По-перше, згідно з тенденцією останніх років, зима буде м’якою — обережно з огляду на відкладеність прогнозу прогнозує український гідрометцентр. По-друге, місцева та національна влада пропрацьовує запасні варіанти, як не дати населенню замерзнути. По-третє, підготувати себе особисто до складніших умов взимку цілком реально.

Як до зими готується влада

На середину вересня, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, Україна готова до опалювального сезону на 80 %. Прем’єр запевнив, що країна має достатньо вугілля, наповнює сховища газом. Також уряд виділив 1,4 мільярда гривень на підготовку до критичних ситуацій, наприклад на закупівлю мобільних генераторів, резервних котлів. Українська енергетика готова до зими, тим паче що попит, особливо з боку підприємств, зменшився аж на 40 %, інформує Центр економічних стратегій. За сприятливих умов Україні цілком вистачить наявних ресурсів, в іншому випадку розраховуємо на обіцяну допомогу західних партнерів.

У червні міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов заявив, що температура в житлових приміщеннях під час опалювального сезону не перевищуватиме 18–20 градусів. Так, це нижче, ніж багато українців звикли, але насправді — цілком прийнятний показник: у західноєвропейських країнах зимують і холодніше: у Франції, Німеччині, Італії та Хорватії радіатори налаштовують на +17 °C, а у Великій Британії — узагалі на +15 °C. Здебільшого європейці не мають центрального опалення або ж воно дуже дороге. Тому люди гріються обігрівачами, електричними ковдрами, камінами, топлять дровами й навіть заводять котів, щоб було тепліше.

Ситуації в регіонах України відрізняються, тому слід стежити за актуальними заходами, які здійснює місцева влада у вашому населеному пункті, щоби підготуватися до зими (наприклад, за сторінками локальних служб цивільного захисту). Можливо, місцева влада вже повідомляла про проблеми, з якими може стикнутися цього сезону, та рішення, які обрала. Так, у Львові встановлюють буржуйки в сховищах, обладнують додаткові пункти обігріву. Поцікавтеся на сайтах місцевої влади, місцевих новин тощо, де є або плануються пункти обігріву у вашому місті, пошукайте інформацію про актуальний стан інфраструктури. Також можна звернутися до консультативних центрів ДСНС за номером 101 з питаннями, що робити у разі виникнення надзвичайної ситуації.

Важливо також самостійно підготуватися до можливих критичних ситуацій (перебоїв з опаленням, газопостачанням тощо), щоби не розгубитися й мати план дій — як мати уже складений тривожний рюкзак перед 24 лютого. Розберемося, як можна підготуватися до цьогорічного опалювального сезону.

Як самостійно підготуватися до зими

За словами директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, в Україні об’єднана мережа електросистем: одна електростанція може постачати енергетику всією країною й у разі пошкодження «підстрахувати» іншу. Проте мешканцям регіонів з активними бойовими діями на сході і півдні країни, особливо з багатоквартирних будинків, Олександр радить виїжджати вже зараз або продумати шляхи евакуації. Власникам приватних будинків доцільно придбати генератор на випадок відключення електрики, особливо якщо в будинку є котел для обігріву.

Порадами щодо збереження тепла в домі ділиться на сторінці у фейсбуці екоактивістка Ірина Миронова:

– ізолювати вікна та двері, щоби ті не випускали зайве тепло. Допоможе малярний скотч, монтажна піна чи ущільнювач;
– встановити відбивач за батареєю, який додатково направляє тепло від батареї у квартиру;
– підготувати газові пальники й балони до них, щоби готувати їжу на випадок відключення світла чи газу (підходить металевий посуд). З ними важливо поводитися обережно: перекривати після користування, тримати поодаль нагрівальних приладів.

У своїй статті BBC радить запастися спальним мішком і наметом (він зберігатиме температуру на кілька градусів вищою за квартирну). Обов’язково підкладати каремат або матрац під намет; спати в спальнику. І використовувати традиційний спосіб зігрітися — гумову грілку або пластикові пляшки з гарячою водою.

Експерт Святослав Павлюк радить мешканцям багатоквартирних будинків перевірити справність запірної арматури (пристроїв для перекривання тепла, води, світла) і за можливості утеплити їх. Можна зробити це самотужки, разом із сусідами або замовити послугу теплоізоляції в місцевих майстрів, на сайтах на кшталт Prom.ua, OLX. Щодо обігрівачів — Святослав переймається, що масове їх використання може перевантажити електромережі, особливо в старих будинках. Буде корисно звернутися до свого ОСББ або ЖЕК і дізнатися граничне навантаження на мережу. Також можна домовитися із сусідами не використовувати пристрої, які можуть її перевантажувати, наприклад, потужні обігрівачі. Загалом у багатоквартирному будинку варто об’єднуватись усім мешканцям, щоби розуміти свої дії під час критичних ситуацій і впоратися разом.

Одяг. Щоб не переохолоджуватися, варто одягатися декількома шарами, а також приділяти увагу зоні голови, шиї і кінцівок. Фахівці радять придбати якісну термобілизну та флісовий одяг — вони добре зберігають тепло. Також у пригоді стануть грубі шкарпетки, куртки, шарфи, теплі коци та ковдри з підігрівом тощо. Якщо речі змокли, потрібно за можливості одразу переодягнутися в сухі.

Корисну брошуру на випадок війни чи кризи для населення підготував уряд Швеції. Зокрема, він радить запастися свічками, батарейками, ліхтариками, павербанками — це українці здебільшого вже знають і зробили. На випадок відключення опалення доцільно збиратися всім в одній кімнаті, затулити вікна пледами, а підлогу накрити килимами. Й обов’язково регулярно провітрювати приміщення, щоби туди надходив кисень. Для цього на час треба вимикати всі додаткові прилади опалення, відчиняти вікна і двері.

Також важливо подбати про їжу. Формуючи запаси продуктів, слід звернути увагу на їхню поживну цінність, тривалість зберігання, швидкість та легкість приготування, мобільність (традиційне заморожування або закрутки у цьому контексті не такі ефективні). Запаси харчів можуть складатися з так званої туристичної або сублімованої їжі, яку достатньо просто залити окропом; також можна припасти крупи, консерви, олії, горіхи, пастилу тощо. Звичайне молоко можна замінити сухим або рослинним. Альтернативою хлібу стануть хлібці, крекери, лаваш чи тортильї.

Крім питної води, слід також зробити запас технічної, бо через удари по електроінфраструктурі можуть з’явитися перебої з водопостачанням. Також нагадуємо, що безпечної дози алкоголю не буває, а його нібито зігріваючий ефект — це міф. Алкоголь розширює кровоносні судини на поверхні тіла і спершу це може викликати відчуття тепла, однак внутрішні органи в цей час втрачають тепло. Тому доречніше мати термос із вашим улюбленим чаєм або кавою.

Потенційні виклики стимулюють українців адаптувати свій побут, однак важливо пам’ятати про правила безпеки, зокрема пожежної. Рятувальники застерігають від використання неякісних і саморобних електрообігрівачів. Не можна використовувати для обігріву приміщення печі для приготування їжі — це може призвести до пожежі, отруєння газом або вибуху. Перед початком опалювального сезону варто перевірити і за потреби полагодити свої опалювальні прилади.

Підготовка до зими потребує зусиль, проте може морально налаштувати на труднощі опалювального сезону. Дуже важливо в будь-якому випадку не піддаватися паніці, адекватно оцінювати умови, у яких ви опинилися, і завчасно підготуватися до можливих сценаріїв. Поділіться порадами з рідними і в критичних випадках об’єднуйтеся: разом впоратися простіше.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Софія Панасюк

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анастасія Сєрікова

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією