IT-індустрія — одна з найстабільніших в Україні під час війни. Вона регулярно та своєчасно сплачує податки, залучає валюту в державну казну, а спеціалістів забезпечує постійною роботою. Сьогодні IT-компанії не лише підтримують економіку, а й долучаються до наближення перемоги України. Вони збирають шалені кошти на підтримку захисників і захисниць, закликають до цього партнерів, прихищають у своїх офісах людей, які постраждали від повномасштабної війни, і самі стають до лав ЗСУ. У цьому матеріалі розповідаємо про п’ять українських IT-компаній, які беруть активну участь у волонтерському русі — SoftServe, Eleks, Kolo, MacPaw та Grammarly. Команда кожної з них потужно посилює позиції України і на фронті, і в тилу.
Українські ІТ-компанії давно залучені в життя суспільства. Ще із 2014 року багато з них засновували фонди, які допомагали і війську, і цивільним людям, наприклад тим, хто має проблеми зі здоров’ям. Повномасштабне вторгнення посилило волонтерський рух айтівців. Зараз їхні благодійні ініціативи забезпечують фронт ліками, засобами індивідуального захисту і транспортом. IT-волонтери стоять на сторожі кібербезпеки, розробляючи програмне забезпечення, зокрема для військової техніки. Вони стабільно донатять чималі суми, щоб врешті вибити окупантів з українських земель. А їхні інформаційні кампанії, націлені на іноземців, допомагають застерегти світову спільноту від співпраці з країною-терористкою та її союзниками.
SoftServe. «Швидка допомога» на колесах і в інфопросторі
SoftServe — найбільша ІТ-компанія з українським корінням на ринку України. Головні офіси розташовані у Львові й Остіні (штат Техас, США). Компанія налічує 13 тис. працівників, серед яких 11 тис. працює саме в українських офісах. Від самого заснування (в 1993 році) соціальне волонтерство було однією з ключових цінностей компанії. Сьогодні SoftServe має благодійний фонд «Відкриті очі», краудсорсингову платформу Open Tech та окремі ініціативи учасників команди, які працюють на забезпечення військових і допомогу цивільним.
Регіональна менеджерка Анастасія Фролова розповідає, що до подій 24 лютого 2022 року компанія SoftServe була готова. Ще за кілька місяців до повномасштабного вторгнення РФ вони з кросфункційною командою почали готувати план дій, хоча й не вірили, що він знадобиться. За перші два тижні великої війни їм вдалося евакуювати понад 3 тис. працівників на захід України, більше 1 тис. — за кордон (переважно в Румунію, Польщу й Болгарію), де SoftServe також має офіси.
Із 2014 року в SoftServe діє корпоративний благодійний фонд «Відкриті очі», завдяки якому вдалося систематизувати запити від військовослужбовців і координувати інші благодійні ініціативи. До повномасштабного вторгнення фонд ініціював різні благодійні проєкти, щоб допомагати військовим, ветеранам, молоді з ментальною інвалідністю, дітям-сиротам, літнім людям. У багатьох містах України за зібрані кошти реалізував проєкт «ІТ-школяр», що спрямований на розвиток базових знань з основ ІТ у дітей-сиріт і дітей із малозабезпечених сімей. Для лікарень фонд закуповує необхідне обладнання, створює «кімнати позитиву» — доброзичливий і комфортний простір для дітей, які перебувають на лікуванні.
Фонд «Відкриті очі» офіційно має чотирьох співробітників, усі інші, а це 400 людей, працюють на волонтерських засадах. Вони розвантажують фури з гумдопомогою, займаються логістикою, закупівлями, налагоджують міжнародні контакти та стратегічні партнерства тощо. Директорка фонду Вікторія Міщук радіє самоорганізації працівників:
— Наша місія — навчити людей соціальної відповідальності. Навчити самостійно вести, провадити благодійний проєкт, реалізовувати його. Аж тут люди взяли і самі навчились… Наша місія реалізована, всі KPI (з англ. ключові показники ефективності. — ред.) закриті на п’ять років вперед.
Із 24 лютого благодійний фонд має кілька напрямів діяльності. Перший — допомога колегам або їхнім близьким родичам, які служать у ЗСУ. Станом на початок березня 2023 року близько 300 працівників SoftServe воюють. Компанія підтримує їхнє патріотичне рішення: зберігає за ними робочі місця та повну заробітну плату на термін служби, а фонд забезпечує засобами індивідуального захисту — від шкарпеток до окулярів і бронежилетів. Також закуповують автівки. Ланцюг обробки запиту досить довгий: спершу потребу в допомозі опрацьовує програма, потім запит потрапляє у відділ закупівель, де необхідну річ шукають у постачальників і замовляють одразу партію (бо по одній речі на кожен запит не купують). Далі її доставляють у хаб у Вроцлаві, потім везуть до Львова, а вже звідти розподіляють військовослужбовцям.
слайдшоу
Другий напрям діяльності фонду «Відкриті очі» — постачання комп’ютерної техніки для дружніх громадських організацій або ЗСУ. Фонд уже допоміг компаніям IT-кластера, які підтримують оборонну сферу, фонду «Повернись живим», Львівській та іншим обласним воєнним адміністраціям і безпосередньо ЗСУ.
Третій напрям — медична сфера, тобто підтримка військових госпіталів, прифронтових шпиталів та інших закладів охорони здоров’я, які лікують поранених захисників і захисниць.
У 2022 році SoftServe виповнилося 29 років. На честь цього компанія виділила кошти на 70 сучасних автомобілів швидкої допомоги та необхідне для них обладнання, а також 52 автівки для евакуації. Також на сайті фонду «Відкриті очі» запустила додатковий благодійний збір Drive For Life, щоб закупити ще більше «швидких».
Фонд закуповує, приганяє, перефарбовує автівки, оснащує їх усім необхідним реанімаційним обладнанням і доправляє до «гарячих точок», якщо це необхідно. Інколи військові приїжджають забирати «швидкі» самостійно. Координатор проєкту Роман Перепічка каже, що для захисників це можливість відпочити та хоч на трошки змінити обстановку. Він згадує ці моменти:
— Це то, що мотивує насправді, що дає сил, оскільки це потрібно їм (військовим. — ред.), вони це показують, це видно. Вони радіють, інколи навіть як діти. Один з випадків, що військові прям обступили цю машину. Це було схоже, як в дитячому садочку ялинка посередині, а вона (автівка. — ред.) ще й зелена, камуфльована.
слайдшоу
Роман показує обладнання для «швидких», яке вони зберігають на складі гумдопомоги. Розповідає, що його встановлять після того, як автівкам додатково проведуть технічне обслуговування й перефарбують. На складі є, зокрема, дефібрилятори, монітори пацієнта й апарати штучної вентиляції легень. Роман розповідає, що останні — дуже потрібна річ, адже військові отримують поранення різного типу й часто потребують доступу до кисню. Додає, що наповнення «швидкої» залежить від спеціалізації військової частини, для якої її готують.
Автівки купують і з лівим, і з правим кермом. За словами Романа, другі навіть більше допомагають рятувати життя, бо російські військові найчастіше обстрілюють машини з лівого боку, тобто там, де зазвичай сидить водій. Військові радіють цим «швидким», адже автівки із часом «зношуються». Волонтери закуповують більш нові машини і «прокачують» їх, встановлюючи якісне медоснащення. Це покращує і якість наданої допомоги. Благодійний фонд завжди уточнює, чи вміють військові медики користуватися обладнанням, і допомагає з інструкторами, якщо це необхідно. Однак, як зауважує Роман, «швидкі» у війську не з’являються за кілька днів:
— Стосовно «швидких», це справді дуже динамічний процес, оскільки ти можеш знайти постачальника, поговорити з ним, домовитись. Він каже: «От в мене є машини». Ти запускаєш процес. І проходить пару годин, він каже: «Ой, слухайте, а я продав все». І ми такі: «А, окей, добре, їдем шукати далі». Ми вже знаєм ці часи пандемії, ми вже це пережили, коли закупляли обладнання.
Велика ініціатива SoftServe — краудсорсингова платформа Open Tech, яка об’єднує працівників компанії навколо соціальних проєктів pro bono (з лат. pro bono publico — для суспільного добра). Тобто вони надають послугу повністю або частково на безоплатній основі. Співпрацюють із громадськими організаціями, допомагаючи їм розробити високотехнологічний актуальний продукт. Зосередилися на проєктах у таких категоріях: охорона здоров’я, рівність та інклюзія, реформи й трансформації в освіті, допомога вразливим верствам населення, інновації та ініціативи «Розумне місто», екологія. Кількість волонтерів, які долучаються до Open Tech, постійно зростає.
Також SoftServe разом із UNICEF запустили платформу «Спільно», що стала інформаційним хабом для українців, які евакуювалися в Польщу чи планують це зробити. На цій платформі — чимало актуальної інформації від перевірених міжнародних і місцевих організацій, що допоможе владнати питання реєстрації, отримання освітньої, медичної, гуманітарної чи психологічної допомоги, а також дізнатися базові правила безпеки й поводження в іншій країні.
Ще один волонтерський проєкт, реалізований на платформі Open Tech, — модернізація сайту фонду «Повернись живим», який від початку повномасштабного вторгнення щодня відвідують десятки тисяч користувачів. Тепер сайт витримує навантаження від великої кількості відвідувачів, які хочуть підтримати свою армію благодійним внеском. Анастасія Фролова згадує, що було зроблено:
— Потрібно було його модернізувати, зробити безпечнішим (для благодійників. — ред.), зручнішим як для внутрішніх, так і для зовнішніх користувачів. Була оновлена і платіжна система, яка допомагає зробити переказ коштів на потреби ЗСУ в два кроки лише. З’явився новий розділ про новини, про історії військові. Ну тобто ми старалися зробити його таким, який буде і витримувати навантаження, і відповідати всім сучасним вимогам фонду такого масштабу.
Зараз програмісти-волонтери в межах платформи Open Tech активно працюють над 20-ма проєктами. Благодійний фонд «Відкриті очі» цього року планує зосередити свої зусилля на допомозі медичним закладам. В лютому фонд передав медичне обладнання лікарням Дніпра та Ізюма. Гуманітарний штаб фонду також усе ще розподіляє гуманітарну допомогу. У самоорганізованих волонтерських чатах всередині компанії SoftServe працівники провадять власні проєкти й ініціативи.
Анастасія Фролова каже, що повномасштабне вторгнення надало нового змісту поняттю волонтерства:
— Волонтерство в Україні — це настільки колосальний і сильний рух, який, з одного боку, рятує життя, а з іншого — потужно працює на наближення перемоги.
Eleks. Розробки для війська
Eleks — український ІТ-холдинг, що розробляє програмні продукти, консультує щодо продуктового дизайну, кібербезпеки тощо, а також надає послуги з інжинірингу. Із 2014 року донатить кошти на потреби війська, співпрацює із ЗСУ, Міністерством оборони й іншими організаціями, допомагаючи їм як ІТ-професіонали, інженери і просто волонтери. Соціальна відповідальність давно стала пріоритетом для компанії. Вони готувалися до повномасштабного вторгнення протягом усього 2021 року.
— Ми хотіли захистити бізнес, людей, які працюють з нами, [їхні] сім’ї. Розробити механізми евакуації, співпраці, відкрити офіси по виробництву, тобто по ІТ, за кордоном, збудувати правильні фінансові моделі оплати праці, юридично захистити людей і податки там правильно все розрахувати. Насправді ми очікували війну в грудні. Вона тоді не сталася. Ну чомусь всі, крім мене, казали, що війни не буде. Я всім кричав, що війна 100 % буде, що от вона вже на носі — і вона таки прийшла.
23 лютого в офісі раптово пішов із життя мажоритарний співвласник Eleks Олексій Скрипник. Хоча це сильно повпливало на емоційний стан працівників, попередньо підготовлені BC-плани (з англ. Business Continuity Plan — план безперервного функціонування бізнесу на випадки критичних ситуацій. — ред.) спрацювали.
Деякі евакуйовані члени команди досі мешкають у львівському офісі компанії. Для працівників, які виїхали з небезпечних регіонів, частину оупенспейсів (з англ. відкритий простір. — ред.) у приміщенні облаштували для комфортного цілодобового перебування там: закупили матраци, їжу й інші необхідні речі. Офіс компанії Eleks — у будівлі наукового інституту, заснованого за радянських часів, тож вона має протирадіаційне укриття. Член ради директорів компанії Петро Коновалов згадує, що воно було дуже занедбане, тож у перший день вторгнення працівники там усе прибрали. Зараз укриття працює для всього району, зокрема для шкіл.
Допомогу армії Eleks спрямовує на різні напрями. Один із них — фінансовий. Щодня компанія переказує кошти на рахунки Міністерства оборони й Національного банку для Міністерства оборони. Станом на травень 2023 року сума допомоги склала більш як 4,4 млн доларів, з яких близько 1,6 млн доларів перерахували ЗСУ, майже 2 млн доларів виділили комані Help Ukraine на закупівлю обладнання та 8,5 тис. доларів — пожертвували фонду «Повернись живим», з яким співпрацювали і до повномасштабного вторгнення.
Працівники компанії об’єдналися у групу Help Ukraine, яка координує запити військовослужбовців. Спочатку вони допомагали співробітникам Eleks, які перебувають на фронті, — закуповували медичні препарати й амуніцію. Компанія досі на зв’язку з усіма своїми працівниками у війську, підтримує і забезпечує всі їхні потреби. Коли налагодили канали поставок, волонтери Help Ukraine почали допомагати в більших масштабах. Група поставляє на фронт вантажівки з аптечками й лікарськими засобами, тепловізори, дрони, автівки, а також задовольняє інші запити, які надходять від військових.
Ще один напрям діяльності ініціювали самі співробітники, а не керівництво Eleks. Це — волонтерський чат у робочій системі. У ньому, зокрема, координують запити військових, які працівники фінансують власним коштом. Допомагають там не лише українці, а й люди із закордонних офісів компанії, наприклад зі США. У жовтні більше 100 тонн різноманітної допомоги вони переправили до України літаками. Так співробітники вклали в допомогу ЗСУ понад мільйон доларів.
Eleks — не лише IT-компанія. Вони знаються й на інженерії: вміють працювати з моторами, дронами та засобами аеророзвідки. Петро Коновалов розповідає, що співробітники волонтерять для ЗСУ, розробляючи різноманітне програмне забезпечення:
— Ми в чомусь були професіонали до повномасштабного вторгнення. Відповідно ми берем наші напрацювання, перетворюємо комерційні у військові й потім тестуємо. Тобто ми їздим на полігони, співпрацюємо з інженерами військовими з різних військових інститутів і даємо їм якесь рішення, на яке вони кажуть: «Да, класно, давайте тепер масштабувати».
Розробку масштабують спеціалізовані інститути, заводи чи інші організації. Петро Коновалов зазначає, що з розробками вони допомагають диверсифіковано:
— Різні технологічні напрямки: є айтішний, де софт простий, є інженерний — з моторами, зі всім, окремий, є аеророзвідка — окремо. Ну є ще одна задача, яку не можу сказати.
CEO корпорації Андрій Крупа комунікує з усіма закордонними замовниками, розповідаючи про повномасштабне вторгнення і реальну ситуацію в Україні. Багато клієнтів долучається до українського волонтерського руху — хтось фінансово, а хтось надсилає необхідні речі.
Періодично Eleks організовує менш масштабні, проте дієві соціальні ініціативи для збору коштів і налагодження співпраці з різними фондами. Цікавий приклад — волонтерські корпоративи, на які людей запрошують зустрітися, послухати патріотичні музичні та стендап-виступи, задонатити й купити щось цікаве на аукціоні. За допомогою однієї такої зустрічі вдалося зібрати 150 тис. грн. Але, крім грошей, це була важлива для співробітників психологічна підтримка, адже живе спілкування в час війни особливо необхідне.
Інший цікавий кейс — волонтерські походи в гори. Понад 30 працівників ходили в три різні походи Карпатами. Так вони підняли свій бойовий дух, поліпшили самопочуття та зібрали трохи коштів для ЗСУ. «Суми невеликі, але знову ж таки сама ініціатива дуже важлива соціально», — каже Петро Коновалов.
Організовували й іншу атракцію — гру «Що? Де? Коли?», у якій брали участь не лише співробітники Eleks, а й інші партнерські компанії. HR-відділ підготував цікаві запитання про Україну, які завжди починалися зі слів «Ненька питає: що, де, коли?». Подія закінчувалася збором коштів. Петро Коновалов вважає, що це цікавий і важливий захід, адже він спрямований і на культурний розвиток, і на допомогу ЗСУ.
Донатять і ліками. Вхід у будівлю компанії з початком осені 2022 року почали використовувати для волонтерства — розмістили там коробку для ліків від застуди, адже на фронті часто бракує саме таких простих речей. Кілька днів ця коробка простояла пустою, але зараз вона постійно завантажена лікарськими препаратами.
Петро Коновалов думає, що українці сильно недооцінювали себе після 2014 року і роблять це досі:
— Україна є дуже сильною і політично, і технологічно, і людський потенціал дуже великий. Нам сильно заважала Росія… Якщо ми зможемо нівелювати її вплив, то наша сила як нації буде рости, квітнути.
Kolo. Креативна підтримка ЗСУ
Kolo — це благодійний фонд оперативної допомоги ЗСУ. Він виник зі спільноти українських продакт-менеджерів, що працюють на ключових позиціях у відомих компаніях (Readdle, ЛУН, Wise та ін.). З перших днів повномасштабного вторгнення вони почали допомагати ЗСУ боронити Україну.
Співзасновник фонду Kolo Андрій Уманський (компанія Maudau) розповідає, що ще до війни існував чат колег-друзів з IT-сфери, у якому вони обговорювали професійні і не тільки питання. Після 24 лютого, коли всі евакуювалися до більш безпечних місць й оговталися, у чаті почався обмін інформацією: хтось знайшов п’ять бронежилетів, хтось — фуру з прицілами. Один із засновників фонду прийшов зі словами: «У мене в Штатах хлопці зібрали літак броників. Куди його? Як його доставити в Україну? І взагалі що з цим робити?». Андрій Уманський згадує, що тоді й виникла потреба об’єднати зусилля й допомагати ще ефективніше, злагодженіше:
— Почали спілкуватися, зʼявилось таке value stream (з англ. потік створення цінності. — ред.), як в нас кажуть у професії: кент — кент — кент — ЗСУ — дохлі орки. Тобто один одному щось допомагали. У якийсь момент пролунала думка в чаті: «Давайте створимо свій фонд. Бо ми ж можемо, ми все одно тут всі щось робимо». І так створився фонд.
Фонд заснували 6 березня і вже за кілька днів продумали айдентику, напрями роботи, обов’язки й почали працювати на базі замороженого благодійного фонду, який діяв у 2014 році. Спочатку забезпечували ЗСУ бронею, оптикою, дронами й засобами зв’язку. Пізніше броню змінили на прилади нічного бачення й відтоді стабільно постачають їх на фронт. Донати фонд залучає так, як і користувачів до своїх продуктів: неформальним живим спілкуванням, гейміфікацією та різними маркетинговими витівками й інноваціями. Фонд Kolo одразу вирішив зовсім не конкурувати з іншими фондами, хоча з деякими має спільну авдиторію. Вони вважають, що всі наближають перемогу, допомагають одне одному й розвивають той самий «ринок».
Ще у квітні, після того, як російські військові жорстоко розстрілювали й катували цивільне населення в Бучі, фонд вирішив допомагати лише ЗСУ, «щоб не трапилась ще одна Буча». Тоді ж волонтери фонду перейшли на українську мову. До цього всі вони, крім двох-трьох, були російськомовними.
Андрій Уманський розповідає, що вони оцінюють волонтерство з погляду бізнесу, тому постійно запитують себе, яку цінність дають тим, хто донатить. Для цього реалізовують свої волонтерські проєкти як продукти. Один із них — «Святкове Kolo», ідею для якого запропонував волонтер фонду Євгеній Плохой (компанія Readdle). Спеціалісти створили сторінку на сайті, де можна відкривати збори для ЗСУ з нагоди святкування свого дня народження чи будь-якого іншого свята. Привітати людину донатом може будь-хто охочий, а «святкові» гроші надходять одразу на рахунки фонду Kolo, без посередництва. У підсумку 2022 року найбільша кількість коштів, яку іменинник так зібрав у свій день народження, — 2,6 млн грн.
Ще два цікаві сервіси від Kolo, що допомагають українцям нищити окупантів, — Kolo-кава та Kolor. Кожен із них використовує елементи гейміфікації: у першому випадку можна зробити донат за ціною кави «на виніс», щоб «винести» загарбників, у другому — за донат від 100 до 250 тис. грн приватна особа або компанія може забрендувати військову техніку власною айдентикою.
Фонд Kolo постійно генерує все нові й нові ідеї, щоб зацікавити українців підтримати ЗСУ. Наприклад, створив ще одну ініціативу для збору коштів — Koloна. Ідея в тому, щоби щоденного підтримувати армію завдяки людям, які, долучившись до ідеї, донатять 200 грн на день (6 тис. грн на місяць). Це працює як підписка. Якщо, наприклад, тисяча людей оформить таку підписку, то щодня накопичуватиметься 20 тис. грн на оперативні потреби армії. До слова, фонд наголошує, що вони беруться забезпечувати військовим середні партії необхідних їм речей, адже часто такі об’єми замалі, щоб зацікавити великі фонди, і водночас завеликі для волонтерів-ентузіастів, які самостійно організовують збори.
Підписатися можуть і компанії — стати одним зі 100 Koloсів підтримки ЗСУ. Для них фіксована сума донату становить 10 тис. доларів на місяць. Наприкінці кожного місяця фонд звітує їм про витрачені гроші. Андрій Уманський пояснює:
— Продукт називається Koloс. Бо це така колосальна допомога. І багато українських і не українських компаній долучилися до цього продукту, є нашими підписниками, В2В (з англ. бізнес для бізнесу. — ред.) підписниками.
Із часом волонтери Kolo зрозуміли, що їхніх навичок недостатньо, щоб покрити всі функції фонду, як-от SMM, комунікації, реклама. Через це вони почали застосовувати «благодійний аутсорс», тобто залучати до волонтерства партнерські компанії, які спеціалізуються на необхідних фонду завданнях. Наприклад, компанія SendPulse виділила команду імейл-маркетологів для потреб фонду, а Solidgate обробляє всі платежі і транзакції, не беручи за них комісію. Андрій Уманський вважає, що так Kolo стає не просто фондом, а цілою екосистемою різних продуктів та українських бізнесів, яка допомагає ЗСУ і пришвидшує перемогу.
У Kolo працює майже 100 людей, немає жодного найманого працівника: усі працюють безкоштовно, у вільний або й робочий час. Більшість із них має основну роботу, через що кількість волонтерів постійно змінюється. Зараз усіма процесами займаються близько 50 людей: закуповують необхідні речі, доставляють їх військовим автівками чи надсилають поштою, створюють і поширюють про все це контент у соцмережах тощо. Долучаються до волонтерства дизайнери, розробники, продакт-менеджери, фінансисти. Усі зібрані кошти направляють на допомогу війську:
— На сьогоднішній день (кінець травня. — ред.) це більше ніж 353 мільйони гривень. Тобто спочатку ми рахували в доларах, то щось було чи 6, чи 7, чи 8, потім курс почав стрімко змінюватися, тому ми перейшли на національну валюту. Десь так, десь порядку 353 млн грн пройшло через нас. Ми закупили на ці гроші допомогу ЗСУ і передали військовим.
Один із проєктів, які реалізував фонд Kolo, — співпраця зі спільнотою програмістів DOU. У межах цієї ініціативи волонтери зібрали 8 млн грн, на які закупили «маленьке ППО» — антидронову систему, яку у світі використовують для захисту великих аеропортів. Цей збір робили для підрозділу, в якому служать айтівці. Андрій Уманський каже, що було особливо приємно доставити колегам таку важливу систему. Разом із DOU фонд також збирав кошти на 80 дронів для полку «Азов».
Якось Андрій побачив у фейсбуці, як хтось продає «послання» для окупантів на снарядах і так збирає гроші на підтримку артилеристів, які ці написи роблять. Йому сподобалася ця ідея: за допомогою такого донату можна висловитися і виплеснути негативні емоції на ворога. Чоловік знайшов артилеристів, які були готові робити написи, і запустив цей невеличкий «продукт»: в обмін на різні суми донатів можна було замовити напис на гарматі окупантів, яку наші військові затрофеїли під Харковом, на ракетах «Града» й «Урагана», снарядах М-777 для американської гаубиці. Так вдалося зібрати близько 500 тис. грн. Андрій розповідає, що артилеристи радіють, коли є змога написати якесь «побажання» ворогам, а донатори так отримують відчуття більшої долученості до перемоги.
— Після 10-го жовтня, цієї масованої ракетної атаки в Україні, у нас був підйом донатів. За день отримали набагато більше, ніж зазвичай. А на снаряди ми отримали місячну норму за один день… Одне з моїх найулюбленіших повідомлень в той день: «Русня, ви — помилка природи. Здохніть, будь ласка». Тобто українчики навіть в смертельному побажанні залишаються дуже, дуже ввічливими людьми.
MacPaw. Кібербезпека і технічні рішення для українських захисників
MacPaw — українська продуктова компанія, яка створює та розповсюджує програми для macOS та iOS. Сьогодні програмами MacPaw користується понад 30 млн людей. Застосунки MacPaw встановлені на кожному п’ятому комп’ютері Mac у світі. Це один із найпотужніших українських експортерів продукції в галузі. Фактично кожен, хто має пристрої Apple, користувався продуктами MacPaw, навіть якщо й не підозрював, що їх створила ця компанія (наприклад, застосунок CleanMyMac X, що очищує й оптимізує комп’ютери Mac).
Соціальні ініціативи та волонтерство теж давно стали важливими аспектами діяльності компанії, і повномасштабне вторгнення лише посилило бажання допомагати.
Як і їхні колеги в галузі, до нової фази війни в MacPaw теж готувалися. Насамперед подбали про безпеку працівників — закупили тривожні рюкзаки з їжею, медикаментами й іншими необхідними речами. Крім того, організували у головному офісі курс із домедичної допомоги для спеціалістів компанії. Завчасно домовилися з готелем в Івано-Франківську, куди можна було евакуюватися в будь-яку мить. Засновник і CEO MacPaw Олександр Косован каже, що це дуже допомогло, бо в перші дні війни люди бронювали на заході України все, що могли, і заселитися кудись було важко. Також в Івано-Франківську для команди підготували коворкінг.
Протягом 6 місяців від початку вторгнення в MacPaw діяла заборона на звільнення. Попри те, що така позиція здається жорсткою, зрештою, це дало можливість спеціалістам адаптуватися до нових обставин, облаштувати побут і навчитися працювати у стресових умовах, не ухвалюючи поспішних рішень. Потурбувалася компанія і про ментальне здоров’я своєї команди: фахівцям організовують сесії з коучами, щоб легше пережити період війни, належно піклуватися про себе і своїх близьких тощо.
Інший важливий аспект, про який подбала компанія, — зв’язок зі своїми спеціалістами. Олександр Косован думав, що російські військові із самого початку вторгнення почнуть знищувати інфраструктуру так, як вони це роблять зараз (на 10–11 місяці війни. — ред.), і очікував на проблеми зі зв’язком та електрикою. Для забезпечення безпечної комунікації в MacPaw кожному спеціалісту створили акаунт в Signal і визначили лідерів, які відповідали за певну групу людей, дізнавалися про їхнє місцезнаходження й потреби. Також під час повномасштабної війни команда MacPaw розробила додаток Together App для щоденних чекінів (з англ. перевірок) спеціалістів команди, щоб розуміти, де перебувають колеги та чи всі в безпеці. Програму можна знайти у вільному доступі на GitHub. Вона може допомогти компаніям, організаціям і бізнесам упевнитися, чи кожна людина в їхній команді перебуває у безпеці, а також дізнатися, чи хтось потребує допомоги. Також MacPaw забезпечили стабільну роботу програм компанії навіть тоді, коли частина офісу не працює.
Іще в перший день вторгнення в MacPaw почали думати про те, як допомогти воїнам. Спочатку це були точкові співпраці через наявні контакти й нові знайомства з іншими волонтерами. Вже згодом компанії вдалося обрати основний напрям допомоги — технічний — і системно надавати допомогу українським захисникам через корпоративний фонд компанії MacPaw Foundation.
Фото: Артем Галкін.
У MacPaw впевнені, що кібербезпека — надзвичайно важливий чинник під час війни. Засновник компанії очікував, що ворог буде більш підготовлений до кібератак на критичну інфраструктуру, банки й інші важливі сервіси. Щоб убезпечити кіберпростір, компанія створила додаток SpyBuster, який допомагає ідентифікувати застосунки й вебсайти, пов’язані з Росією чи Білоруссю, — ті, які походять із цих країн чи мають там офіси, зберігають там дані чи надсилають туди запити. Так MacPaw допомагає користувачам відмовитися від цих ресурсів, а розробникам — змінити політику конфіденційності. На початку війни навіть продукти Apple, як-от ICloud, зверталися до російських сервісів. Спеціалісти MacPaw комунікували з ними щодо цього і ситуація згодом змінилася.
На економічному фронті компанія долучилася до інвестування у проєкт «Промприлад.Реновація» в Івано-Франківську. У травні 2022 року вона вклала туди 1 млн доларів, а за весь час співпраці (з 2019 року) — 1,5 млн доларів, ставши так найбільшим інвестором цього проєкту. Олександр Косован пояснює його мету:
— Створити умови для того, щоб локальні бізнеси залишалися в Україні, щоб вони могли комфортно працювати і була відповідна екосистема та атмосфера для продовження роботи в Україні. Проєкт впливає як на локальну екосистему в самому Франківську, так і, можливо, на всю Україну.
Також Олександр зазначає, що саме «Промприлад» допоміг їхній компанії на початку великої війни — розмістив на перший час спеціалістів, які евакуйовувались із Києва. Це допомогло стабілізувати роботу компанії.
Ще у 2016 році компанія MacPaw створила MacPaw Foundation — корпоративний благодійний фонд, в якому компанія реалізовувала благодійні проєкти до повномасштабного вторгнення. Вони співпрацюють із фондом «Повернись живим», організовували спільно з UNICEF проєкт із мінної безпеки для дітей, допомагали науковцям на українській арктичній станції «Академік Вернадський», створювали програми з допомоги тваринам, виконували реконструкції в Києві, наприклад, ботсаду ім. О. Фоміна.
Коли почалося повномасштабне вторгнення, стало зрозуміло, що внутрішніми ресурсами компанія не зможе забезпечити всі запити від українських захисників, які їм надходять, тож MacPaw Foundation став публічним фондом, куди почали донатити кошти користувачі продуктів, партнери компанії і благодійники, які хотіли допомогти Україні. Через фонд від початку повномасштабної війни станом на кінець травня 2023 року вже вдалося зібрати більш ніж 6,3 млн доларів на допомогу українцям. Спеціалісти компанії також регулярно передають гроші на потреби фонду.
Фонд технічно й технологічно підтримує ЗСУ, забезпечує військо засобами тактичної медицини, закуповує ноутбуки, планшети, телефони, тепловізори, дрони. Також постачав хірургічний шовний матеріал для київських лікарень і закуповував їжу, коли на початку вторгнення її не було в магазинах. Окрім того, фонд підтримує «Повернись живим», надаючи щомісяця 30 тис. доларів на їхню операційну діяльність.
У жовтні 2022 року для однієї бригади закупили дві тонни зимової форми. Лідерка відділу корпоративної соціальної відповідальності MacPaw Аня Манухіна розповідає, що купувати її довелося у Великій Британії, бо в Україні зимової форми не вистачає. Спочатку і за кордоном не хотіли постачати таку велику кількість, але коли дізналися, що це для України, — погодились.
Засновник MacPaw Олександр Косован має велику надію на майбутнє:
— Ви знаєте, я ніколи не думав, що у мене настільки високий патріотизм. Колись давно я вважав, що патріотизм — це штучне поняття, яке потрібне, щоб керувати масами. Але зараз, поподорожувавши по світу, побачивши дуже багато різних країн і міст, я вважаю, що Україна — це країна, яка надихає, за яку варто боротися, у якій варто жити і навіть через всі складнощі, через які нам доводиться проходити, я думаю, що нам вдасться реалізувати нашу країну мрії — «Україну 2.0».
Фото: Артем Галкін.
Grammarly. Інформування про Україну
Зі стартапу Grammarly виросли в потужну компанію, вартість якої експерти оцінюють від 1 до 2,5 млрд доларів. Вона розробила однойменну онлайн-платформу для допомоги в ефективній комунікації англійською мовою, якою щодня користуються десятки мільйонів людей. Охоплює вебредактор, десктопні та мобільні застосунки, браузерні розширення, які пропонують рекомендації для поліпшення текстів.
У народженій в Україні компанії сьогодні працює понад 800 людей. Крім Києва, хаби Grammarly розташовані в Сан-Франциско, Нью-Йорку, Ванкувері й Берліні.
Іще наприкінці 2021 року команда почала працювати над екстреними планами дій на випадок повномасштабної війни. Головним завданням було мати змогу оперативно зреагувати, щоб забезпечити безпеку працівників. Дмитро Лідер, співзасновник і керівник напряму мовних технологій у Grammarly, розповідає, що 24 лютого 2022 року компанія активувала безпекові плани, зокрема допомогла працівникам перебратися до безпечніших областей.
— Звісно, ми сподівалися, що ці плани нам не знадобляться, але готувалися до будь-якого розвитку подій. І тоді, і зараз нашим головним завданням є забезпечення безпеки наших колег.
Зараз Grammarly продовжує підтримувати членів української команди в Україні та за кордоном, зокрема логістично й фінансово. Усі такі фахівці, які потребують додаткових вихідних днів для волонтерства або для того, щоб подбати про родину чи власне самопочуття, можуть узяти додаткову оплачувану паузу від роботи. Також компанія оплачує 12 сеансів психотерапії. За фахівцями, які стали до лав ЗСУ, зберігають їхню заробітну плату на 12 місяців.
Бізнес активно розвиває B2B-напрям і нові партнерства. Це дає змогу, зокрема, передавати кошти на потреби України. Із початку повномасштабного російського вторгнення Grammarly переказала $5+ млн організаціям та фондам, що підтримують захисників України й українців, які постраждали від війни. Серед ініціатив, яким перерахували допомогу, — фонди «Повернись живим», Razom for Ukraine, Nova Ukraine, Kolo, «Твоя Опора», UNITED24, Госпітальєри, Восток-SOS та ін. Низку волонтерських ініціатив ведуть працівники компанії особисто.
— Українська ІТ-галузь неймовірно стійка і критично важлива для підтримки української економіки. Незважаючи на всі виклики, вона продовжує генерувати економічну активність і робити внесок у перемогу. Я пишаюся нашими колегами з інших ІТ-компаній, які продовжують допомагати Україні та паралельно розвивати круті продукти й надавати високоякісні послуги своїм клієнтам. Вірю в те, що ІТ-галузь може стати одним із локомотивів післявоєнної відбудови України.
У перший тиждень березня 2022 року Grammarly заблокувала доступ до своїх продуктів та сервісів у РФ і Білорусі. Компанія також додала інформаційне повідомлення всередині продукту — воно інформує користувачів, які пишуть про війну, про ресурси для підтримки України. З моменту запуску це повідомлення було показано користувачам понад 1 млн разів.
— Stand With Ukraine — для нас не просто слова, а особиста позиція. Компанія Grammarly була заснована в Україні 13 років тому. У Києві ми відкрили наш перший офіс. Україна є домом для багатьох членів нашої команди. Цією війною Росія завдає нашій Батьківщині багато руйнувань, болю та страждань, зокрема й атакуючи з території Білорусі. Тому блокування сервісу в цих країнах стало ще одним кроком у наших діях для підтримки України.
Продовжує дію і безплатна пропозиція для неурядових організацій (НУО) — більш ніж 215 некомерційних організацій з України вже отримали ліцензії на Grammarly Business. А в листопаді 2022 року Grammarly разом із UNITED24 запустили глобальну фандрейзингову кампанію, щоб зібрати кошти на автомобілі швидкої допомоги.
— Перемога України дуже залежить від міжнародної підтримки. А ця підтримка, своєю чергою, залежить від обізнаності про ситуацію в Україні. Тому поширення достовірної інформації є так само важливим, як і перекази донатів чи волонтерство. Адже ця війна відбувається не лише безпосередньо на фронті, але й в інформаційному просторі. Поширення правдивої інформації — це також частина боротьби.
Дмитро впевнений у перемозі України і вважає, що війна завершиться звільненням усіх українських територій у міжнародно визнаних кордонах. Інакше не може бути, адже весь український народ об’єднався в боротьбі за своє існування і збереження ідентичності. У майбутньому він бачить Україну вільною, мирною, інноваційною, із сильним голосом і спільним баченням великого майбутнього.
— Ми віримо в нашу перемогу та майбутнє української ІТ-індустрії. Разом із нашими колегами ми продовжуватимемо розвивати технологічну галузь України — сильну, інноваційну та стійку.