Раніше слово «ветеран» здебільшого асоціювалося з людиною похилого віку, яка воювала під час Другої світової війни. Однак після 2014 року воно набуло додаткових значень. Сьогодні це не лише наші (пра)дідусі та (пра)бабусі — це батьки, брати та сестри, сини та доньки, які захищають свободу і незалежність України у сучасній російсько-українській війні. Українське суспільство має навчитися з особливою увагою підтримувати своїх захисників і допомагати їм. Про ініціативи, які надають реабілітаційну та психологічну підтримку, допомагають з адаптацією ветеранів до цивільного життя, читайте в цій добірці.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» каже, що ветерани війни — це особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав, до яких належать учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та учасники війни. На перший погляд, учасники бойових дій та учасники війни означають одне і те ж. Проте насправді між ними суттєва різниця. Учасники бойових дій виконували бойові завдання у складі ЗСУ, у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і в мирний час. А учасники війни проходили військову службу у збройних силах колишнього СРСР або були трудівниками тилу вже під час війни.
За результатами дослідження «Портрет ветерана російсько-української війни 2014–2022 рр.», в Україні станом на 1 липня 2022-го налічувалося 851 068 ветеранів усіх категорій і їхніх рідних. Проведені опитування свідчать, що серед ветеранів переважає молодь і люди середнього віку: 19–30 (22 %), 31–40 (34,5 %) і 41–50 (31,1 %) років. Здебільшого вони економічно активні і допомагають розвивати країну в різних галузях зокрема й через свої цивільні професії.
Юлія Лапутіна. Фото: Міністерство у справах ветеранів України.
Міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна вважає, що події російсько-української війни, зокрема її повномасштабного етапу, можуть збільшити кількість ветеранів і їхніх близьких, котрими опікується Мінветеранів, до 5 млн. Багато з них потребуватимуть програм реабілітації та реінтеграції, які мають забезпечити держава і суспільство.
Психологічна допомога ветерану. Фото з відкритих джерел.
Психологічна допомога
Наразі на державному рівні ветеранам і їхнім сім’ям надається безоплатна психологічна допомога. Згідно з новою постановою Кабінету Міністрів України, вона відбувається на трьох рівнях:
– соціально-психологічна підтримка та супровід;
– психологічна реабілітація;
– комплексна медико-психологічна реабілітація.
Отримати підтримку можна дистанційно або офлайн у вигляді індивідуальних зустрічей, занять із членами сім’ї та в групі до 10 осіб. Це може включати першу психологічну допомогу, діагностику, просвіту та інформування, консультування, психотерапію. Щоб отримати психологічну реабілітацію, потрібно:
– направлення від сімейного лікаря, терапевта або лікаря-куратора;
– самостійно звернутися до надавача послуг із психологічної реабілітації.
Національна асоціація психологічної допомоги надає підтримку для всіх, хто постраждав від війни, за номером 0800100102.
Також безоплатну психологічну допомогу нададуть такі ініціативи:
Український ветеранський фонд Мінветеранів: 0800332029 або на сайті Фонду зі смартфона. Психологи консультують цілодобово без вихідних.
#ВартоЖити: 5522 (обирайте 2).
Лінія психологічної підтримки військових та їхніх близьких працює з 11:00 до 19:00, крім вихідних і державних свят. Надає консультації про те, як впоратися з емоціями та переживаннями у зв’язку з повномасштабною війною.
Veteran Hub: 0673482868.
Консультації психологів, пояснення юристів щодо статусів і черг, допомога з пошуком роботи в тилу. Консультанти працюють для Сил оборони України.
LifeLine Ukraine: 7333.
Лінія підтримки психічного здоров’я та запобігання самогубствам. Працює 24 години на день, 7 днів на тиждень. Lifeline Ukraine була створена в першу чергу для надання допомоги ветеранам і членам їх сімей, а тепер гаряча лінія обслуговує всіх жителів України.
Благодійна організація «Центр психічного здоров’я і травматерапії “Інтеграція”»: 0675949446, 0959136941.
Центр надає психотерапевтичну допомогу всім, хто постраждав у результаті психотравмуючих подій (визволеним з полону, внутрішньо переміщеним особам, людям, які втратили члена сім’ї на війні, демобілізованим військовослужбовцям, членам родини військовослужбовця).
ГО «Блакитний птах»: 0996687280 (медична та гуманітарна допомога), 0950162622, 0505094049 (психологічна допомога), 0509375370 (юридична допомога).
Психологічна та соціальна підтримка людей, що пережили полон. Також організація надає первинну юридичну допомогу, таку як відновлення документів, якщо вони були втрачені під час полону, подання заяв у державні органи або до міжнародних судів.
Застосунок «База»: Android, iOS.
Ветерани, близькі ветеранів і цивільні можуть отримувати психологічну онлайн-підтримку анонімно в будь-який час.
У «Базі» зібрано невеликі статті про тривогу, наслідки легкої черепно-мозкової травми, хронічний біль, злість, поганий сон, депресію, нав’язливі думки, панічні атаки, провину тощо. Окрім пояснення, для кожного стану є рекомендації та інструменти, як працювати з цим. Також додаток корисний опціями «Трекер настрою», «Медитація», «Кризові контакти» тощо.
Фото: Укрінформ.
Фізична реабілітація
Окрім психологічного навантаження, військові нерідко зазнають фізичних травм. Для цього в Україні також працюють різні центри реабілітації, що допомагають учасникам бойових дій повернутися до звичного життя. Про систему реабілітації військових та громадські організації, які працюють у цьому напрямі, ми розповідали в окремому матеріалі. Тут доповнимо про деякі галузі, куди можна звернутися за допомогою:
Центр психічного здоров’я та реабілітації МОЗ України «Лісова поляна»: 0734506000.
Працюють із ветеранами та тими, хто пережив полон і тортури. Своїм досвідом «Лісова поляна» разом із ГО «Блакитний птах» діляться у рекомендаціях для фахівців медичної сфери.
Безоплатне протезування
Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члени сімей загиблих мають право отримати безоплатне протезування в державних закладах охорони здоров’я або в інших центрах, таких як:
– БФ Protez Hub: 0632302325;
– Всеукраїнський центр реабілітації та протезування «Здоров’я»: 0664722238 (Київ), 0996479646 (Одеса);
– Superhumans Center (Львів, планують відкривати центри в інших регіонах): зареєструватися;
– БФ «Незламні» (Львів): 0800333003.
Санаторно-курортне лікування
Міністерство у справах ветеранів забезпечує безоплатними путівками:
– учасників бойових дій,
– постраждалих учасників Революції гідності,
– учасників війни,
– ветеранів з інвалідністю, яку отримали під час виконання службових обов’язків — порушення нервової системи після травм і захворювань хребта/спинного мозку.
Учасники АТО та ООС, постраждалі учасники Революції гідності та їхні близькі у випадку смерті такої людини можуть самостійно обрати оздоровчий заклад або ж змінити його, якщо отримали неякісну допомогу. Така реабілітація триває до 21–35 днів на рік.
Особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на грошову компенсацію замість безплатної путівки. А згаданим категоріям можуть повернути кошти за вартість самостійного санаторно-курортного лікування за їхньої потреби.
Для консультації можна звернутися до:
– Департаменту реабілітації та медичного забезпечення: 0632302325;
– територіальних органів Міністерства у справах ветеранів України.
Фото: Getty Images.
Від військової служби до цивільного життя
Військовим із бойовим досвідом буває складно повертатися до звичного життя. Психологиня-практик Марина Діденко стверджує, що часто учасники бойових дій, повертаючись до цивільного життя, стикаються з контекстами, від яких уже встигли відвикнути. Так, адаптація може тривати приблизно два–три місяці. Окрім ініціатив, які підтримують ментальне та фізичне здоров’я, для відновлення важливими є і ті, які дають можливість психологічно розвантажитись, започаткувати власну справу та вчитися жити по-новому.
Арттерапія
Арттерапія — практика для покращення психологічного стану за допомогою творчості. Такий вид допомоги може стати доповненням до основного лікування. Арттерапією займаються зокрема:
Благодійний фонд «Після служби», Київ.
Фонд проводить культурні заходи для ветеранів, аби ті могли швидше адаптуватися до цивільного життя. Щотижня відбуваються майстер-класи з різних видів мистецтва, таких як олійний живопис, інтуїтивне малювання та народне прикладне мистецтво.
«Через творчість про біль», ГО «Обласна ветеранська спілка учасників АТО Рівненщини».
Проєкт, де ветерани, захисники, члени родин загиблих чи безвісти зниклих воїнів можуть виразити власні почуття та біль через мистецтво.
Громадська спілка «Дім Ветерана», Житомир.
Кожного четверга волонтери проводять заняття в Житомирському військовому шпиталі. Картини бійців продають за кордоном і в Україні, а виручені кошти докладають до зборів на квадрокоптери та оптику для ЗСУ.
Підприємництво
Серед ветеранів багато рішучих і майстровитих людей, які стають підприємцями. Здобути чи покращити відповідні навички для професійного росту їм допоможуть:
Національна онлайн-школа для підприємців.
На платформі «Дія» доступно 12 онлайн-курсів, які навчають, як заснувати власне підприємство, правильно вести бухгалтерську звітність, складати фінансовий план, отримати фінансування на розвиток своєї бізнес-ідеї, просувати продукт і керувати командою.
«Мережа мужніх: центр розвитку соціального підприємництва для ветеранів», ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».
Проєкт надає менторську підтримку ветеранам для початку та розвитку підприємництва. Окрім цього, у Вінниці планують створити реабілітаційний центр з широким переліком послуг для ветеранів. Навчання включатиме модулі, присвячені лідерству на основі ветеранського досвіду; психологічним аспектам, аби соціалізуватися через бізнес; аналізу ринків та інтеграційних моделей тощо.
Центри ветеранського розвитку
Система Центрів ветеранського розвитку (ЦВР) — це проєкт Міністерства у справах ветеранів України. Їхня робота покликана реінтегрувати ветеранів і членів їхніх сімей у суспільне життя за допомогою розвитку професійних навичок, перекваліфікації, сприяння зайнятості ветеранів та ін.
Нині ЦВР відкрили на базі навчальних закладів у чотирьох містах: Дніпро (0636889410), Вінниця (0632302758), Львів (0632302560), Миколаїв (0974416104).
У закладах опікуватимуться навчанням і просуванням підприємництва серед ветеранів, зокрема можна отримати навички оператора дронів, опанувати виробничі професії.
Також Мінветеранів підготувало проєкт «Помічник ветерана», що стартував 1 липня 2023 року. Він готує помічників, які супроводжують ветеранів і членів їхніх сімей під час адаптації до цивільного життя: допомагають отримувати документи, шукати житло та переїздити, знаходити програми підтримки ветеранів, можливості для перекваліфікації та ін.
Необхідні умови для кандидатів у помічники — володіти українською, проживати у громаді, де потребують допомоги ветерани чи їхні близькі, мати освіту щонайменше рівня молодшого бакалавра, перебувати на обліку в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни. Наразі перші групи сформовані і проходять навчання.
Якщо потребуєте допомоги помічників, необхідно подати звернення (заяву) в Сервісний офіс у справах ветеранів вашої громади.
Сім’я. Veteran Hub
Veteran Hub — платформа, яка працює щодня, аби підтримати захисників, захисниць, ветеранів, ветеранок і членів їхніх родин. Організація допомагає налагодити взаємодію військового зі своєю сім’єю: спілкування, психологічна підтримка, батьківство, сексуальне життя.
Військові, які повертаються до цивільного життя, часто мають наново навчитися комунікувати з близькими, не виняток і сексуальне життя партнерів. Resex — це платформа команди Veteran Hub про повернення до сексу та стосунків воїнів, які мають поранення. Інформація на сторінці допоможе як ветеранам і їхнім партнеркам, так і тим, хто може мати стосунки з військовими.
Veteran Hub провели глибинні інтерв’ю з українськими воїнами та вивчили досвід закордонних дослідників цієї теми. Результати їхньої роботи зібрані в «Посібнику про повернення до сексуального життя після поранень» для покращення статевого життя ветеранів/чоловіків-військових і ветеранок/жінок-військових, а також їхніх партнерів.
«Усвідомлене батьківство під час війни»
Рішення стати батьками непросте і відповідальне у житті кожної пари. Втім, сім’ї військових можуть зіштовхнутися із додатковими труднощами. Veteran Hub допомагає дізнатися більше про досвід молодих батьків або тих, хто ще готується ними стати. Окрім історій військовослужбовців і їхніх партнерок, організація створила посібник із практичними порадами, дослідження «Батьківство під час війни: що змінюється» і серію відео, де педіатри, юристи та інші спеціалісти розповідають важливу інформацію щодо народження, виховання і розвитку дитини.
Veteran Hub на прикладах історій дружин і партнерок військових показує, як вони переживають війну, який шлях проходять, що для них важливо та як можна їх підтримати. Також це дослідження важливе і ветеранам, які можуть краще зрозуміти переживання коханих та покращити стосунки. Організація створила мапу етапів у житті коханих воїнів: від початку стосунків до завершення служби.
Фото: армія інформ.
Фінансова допомога
Після служби чимало військових не можуть одразу повернутися до цивільної роботи через фізичний чи психологічний стан, тож їхнє фінансове становище ускладнюється. Саме тому держава надає фінансову допомогу ветеранам і їхнім родинам.
16 лютого 2023 року стартував проєкт підтримки ветеранів війни, який започаткували Міністерство ветеранів України та Червоний Хрест України. Подати заявки можуть особи з інвалідністю внаслідок війни, дані про яких внесли до Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Вони можуть отримати ці кошти незалежно від іншої допомоги. Заява на отримання грошової допомоги подається через вебсайт.
Окремо 21 липня Кабмін ухвалив постанову, яка передбачає щорічну разову грошову виплату до Дня Незалежності України. Її розмір — від 450 до 3100 гривень. Кошти виплачуються особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам бойових дій, членам сімей ветеранів війни та полеглих захисників і захисниць та ін.
Фото: Shutterstock.
Навчання
Серед добровольців російсько-української війни є також і потенційні вступники чи студенти, які були змушені покинули навчання заради захисту України. Або ж ті, хто хоче здобути вищу освіту для підвищення чи зміни кваліфікації. Однак у частині вищих навчальних закладів немає безоплатного навчання або бюджетні місця мають ліміт. Тоді на допомогу приходять ініціативи, що пропонують безоплатне навчання для захисників.
Державна освіта
Держава забезпечує учасникам бойових дій та їх дітям державну цільову підтримку для здобуття освіти в державних і комунальних закладах освіти.
У 2023 році деякі категорії вступників до коледжів мають право на спеціальні умови зарахування на місця державного або регіонального замовлення. Зі списком пільговиків можна ознайомитися на сайті.
Kyiv School of Economics
Kyiv School of Economics пропонує гранти від KSE Foundation. Отримати можуть:
– учасники бойових дій;
– учасники заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України (відповідні статуси, починаючи від 2014 року);
– діти захисників, зокрема діти загиблих героїв.
Водночас діти захисників можуть отримати грант на безоплатне навчання від KSE Foundation, який покриває вартість 4 років бакалаврату або 1,5 року магістерської програми. Для отримання гранту необхідно подати заявку на сайті Kyiv School of Economics.
Школа сімейного фермерства для ветеранів і ветеранок війни
Школу проводить Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України. У рамках навчання для ветеранів готують:
– навчальний курс з основ сімейного фермерства;
– низку інформаційно-навчальних заходів;
– допомогу у створенні сімейного фермерського господарства;
– забезпечення дорадчого супроводу господарств, створених ветеранами та ветеранками.
New Horizons Hub
В Україні запустили безоплатний проєкт для навчання ІТ-спеціальностям для військовослужбовців, які повернулися з фронту. Там надають практичні знання з нової професії у сфері ІТ, допомагають з працевлаштуванням, проводять консультації з ментального здоров’я.
Навчання відбувається в онлайн-форматі в группах до 20 студентів, триває від 3 до 6 місяців. Щоб долучитися та потрапити на вступну лекцію, необхідно зареєструватися на сайті.
Фото з відкритих джерел.
Держава, навчальні заклади, громадські організації та просто небайдужі громадяни допомагають ветеранам уже під час воєнного стану, розбудовуючи систему підтримки та комфортного життя для наших захисників і наступних поколінь.
Як слушно вважають у Координаційному центрі КМУ, не ветеран повинен готуватися до інтеграції в суспільство, а суспільство повинне бути готовим до повернення ветерана. Тож у силах кожного зробити мінімальні дії. Наприклад, ви можете поділитися добіркою з тими, хто потребує цієї допомоги, а також більше цікавитися досвідом ветеранів і тим, що їх турбує, навчитися коректно висловлювати подяку за їхній внесок у нашу перемогу.