Чому важливо повернути острів Зміїний

Share this...
Facebook
Twitter

Острів Зміїний, що у Чорному морі, став одним із перших місць, де почалося повномасштабне російське вторгнення РФ в Україну. Завдяки тринадцяти українським прикордонникам, які його боронили, острів увійшов в історію відважного спротиву окупантам. Нині ж на Зміїному війська РФ намагаються розмістити військову базу та встановити наземну протиповітряну оборону. Так вони створюють не тільки загрозу обстрілів, а й блокують українські порти, що заморожує морську торгівлю.

24 лютого близько 22 години обірвався зв’язок з українськими прикордонниками на острові Зміїний. Тринадцять українців цілий день протистояли атакам російських військових з неба та моря, проте зрештою окупанти захопили острів. Щоправда, захопленню Зміїного передувала мужня відмова наших прикордонників здатися та вказання напрямку, куди має йти російський воєнний корабель (добре, якби і все російське слідом за ним). Це була одна з перших топ-фраз війни, яку підхопив весь світ.

Тоді кілька українських прикордонників загинуло, решта перебували в полоні. Деякі герої вже в Україні, інших же намагаються повернути.

Площа острова Зміїний — 17 га. Він трохи більший за паризький «Лувр», у 65 разів менший за зруйнований росіянами металургійний комбінат «Азовсталь» у Маріуполі та в 350 разів менший за нью-йоркський Мангеттен. Однак цей маленький острів має стратегічне значення для зменшення наслідків світової продовольчої кризи й оборонної здатності півдня України, попри те що нині театр бойових дій — материк. ЗСУ повсякчас нищать ворожу техніку та живу силу, розуміючи стратегічне значення острова.

Порівняння розмірів Зміїного, Ватикану та Азовсталі.

Безпека чорноморських портів

Захоплення Зміїного загрожує Україні знищенням експортних шляхів Чорним морем. Порти — головний експортний канал України (пропускають 70 % вантажу на 47 млрд доларів щорічно). Найбільші чорноморські порти — «Південний» (м. Южне), Миколаївський, Чорноморськ та Одеський — тепер не працюють через небезпеку обстрілів суден, а Херсонський нині непідконтрольний Україні.

Якщо і після закінчення війни РФ контролюватиме Зміїний, це зменшить експортні можливості України, бо країна-агресорка зможе:
– поставити своє радіолокаційне обладнання на острів;
– розмістити військові кораблі поблизу українських торгових шляхів і впливати на їхні маршрути;

Так РФ блокуватиме судноплавство, створюватиме додаткові ризики для кораблів.

Контроль гирла Дунаю

Зміїний — це топове місце для контролю гирла Дунаю, від острова до нього — всього 40 км. На Дунаї є три українські порти. Вони порівняно маленькі, але працюють і під час війни, зокрема обслуговують аграрні вантажі. Військові РФ, обстрілюючи міст через Дністровський лиман, прагнули знищити залізничний шлях, через який у ці порти везли зерно.

Військовий об’єкт

Якщо РФ контролюватиме острів, там можуть розмістити ППО — наземну протиповітряну оборону (що особливо важливо після знищення російського крейсера «Москва»), локаційні прилади та невеликий гарнізон. Таку військову базу можна використовувати для диверсій на одеському напрямку. Тому ЗСУ раз за разом нищать російських військових, які заходять на Зміїний.

Острів Зміїний перспективний і з погляду видобутку нафти та газу. Це стратегічна для України територія, якою ми не поступимося. Як і будь-якою іншою територією України.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Автор тексту:

Ілля Кабачинський

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Анастасія Сєрікова

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією