Як вмовити рідних дерусифікувати їхні пристрої?

Share this...
Facebook
Twitter

Відмова від російського контенту чи російської мови на пристроях — одна з форм спротиву російським окупантам. Дерусифікувати свої ґаджети та платформи під силу кожному, однак близькі нам люди часто відкладають це. Вони або вважають, що така справа потерпить до перемоги, або не можуть самостійно з цим впоратися, бо зі своїми девайсами — «на ви».

Зібрали кілька аргументів, щоб допомогти переконати батьків і родичів дозволити вам взятися за їхні пристрої і назавжди очистити їх від російської мови і російського контенту.

Хтось із вашої родини досі може думати: якщо дядько гуглитиме російською, а дві дитини дивитимуться мультики мовою країни-агресорки, то нічого страшного не станеться. Насправді ж кожен такий цифровий слід має свої наслідки, і де б не були ваші родичі і скільки б часу не проводили в мережі — споживання російського контенту грає на руку РФ. Іншого не дано. Тому дуже важливо ввічливо і доступно пояснити рідним, чому так важливо українізувати їхні телефони та інші пристрої.

— А яка різниця, якою мовою гуглити? Я ж тільки гляну, що є про це в інтернеті.

Поясніть своїм батькам чи дідусям із бабусями: якщо вони гуглять російською, то інтернет «підсовує» їм більше російського. Тобто мова запитів впливає на те, якою мовою результати будуть показані. А про те, що російськомовний інфопростір просякнутий маніпуляціями і пропагандою, написано вже тонни досліджень і пояснювачів. Також із російськими джерелами інформації є ризик потрапити «у полон» російських наративів, які є ворожими і хижими до всього українського.

Іще один аргумент: що більший запит на українськомовний контент, то швидше його задовольнятимуть. Абсолютно кожен перегляд і запит впливає на статистику, на яку компанії зважають, запускаючи новий проєкт чи заходячи на новий ринок. Тож якщо бренд бачить, що попиту на інформаційний продукт українською немає, він не його створюватиме.

— Я вже так звик/-ла до цих передач і музики! Що ж тепер дивитися?

Запитайте, що полюбляють дивитися чи слухати ваші рідні. Або подивіться з їхнього дозволу історію перегляду. Так ви зрозумієте їхні запити та сфери зацікавлень і зможете порадити їм якісний україномовний контент. До речі, це навіть може допомогти вам краще порозумітися з родичами, адже ви більше дізнаєтеся одне про одного. На щастя, вже є медіапроєкти, які заощадять ваш час і сили, бо зібрали добірку різноманітного українського контенту. Серед таких — проєкт «Маніфест», який зорієнтує вас у просторах українського YouTube.

Поясніть рідним, що не все опубліковане в мережі варте беззаперечної довіри. Розкажіть їм, наприклад, як російські пропагандисти маніпулюють людьми, перекручуючи інформацію на свою користь. Скажімо, як вони регулярно звинувачують ЗСУ в обстрілах житлових будинків. Або як іще до масштабного вторгнення поширювали абсурдні антивакцинаторські фейки.

Якщо їм стане цікаво, як це працює, або вам потрібно буде більше аргументів, — радимо зазирнути до Вокс Україна, Детектор Медіа, StopFake, Рух ЧЕСНО тощо.

— Ой, та то я тільки тут дивлюся російською, та й то нечасто. А так постійно спілкуюся українською.

Мовні звички формуються непомітно, тому країни-агресорки саме з цього і починають загарбання територій. Це наче підготовка до їхнього справжнього наступу. Розкажіть родичам про самобутність української мови й те, як століттями Росія хотіла її знищити. Тут вам у пригоді стане наш експлейнер про мову. Якщо у ваших рідних усе ще є сумніви, покажіть їм, як українська мова стрімко змінює світ від початку повномасштабного вторгнення, та чому Росія її боїться.

Мова пристроїв і платформ так чи інакше впливає на звичку щоденного спілкування. Російська, яка щодня трапляється на клавіатурі, у соцмережах чи ютубі, простіше проникатиме у ваше мовне середовище, навіть якщо ви все життя говорите українською. А якщо пристроями ваших рідних регулярно користуються діти (наприклад, дивляться мультики), то так вони ще змалку звикають, що мова країни-агресорки у їхньому середовищі — це нормально.

— Та хіба ця російська мова чи програмка може мені з телефона якось нашкодити?

Якщо попередні аргументи не спрацювали, розкажіть про безпеку даних. Російські програми, сервіси та сайти можуть не тільки містити контент сумнівної якості, а й реальну загрожувати безпеці даних ваших близьких, зливаючи їх. Більш того, головні російські сервіси вже давно співпрацюють із Федеральною службою безпеки (ФСБ) Росії, тому інформація з пристрою грає на руку ворогу. Наприклад, ще у 2018 році естонська поліція виявила, що сервіс «Яндекс.Таксі» зливає дані спецслужбам РФ. А менеджери російської соцмережі «Вконтакте» ще у 2016 році відкрито заявляли, що дають ФСБ Росії всі дані, які попросить служба. На щастя, в Україні ця соцмережа заборонена з того ж року.

Переконати родичів дерусифікувати свої пристрої та платформи може бути непросто, але результат того вартий, адже перемогу в інформаційних війнах можна здобути тільки гуртом.

Головне, пам’ятайте, що змінювати всі налаштування треба за згоди родичів, незалежно від того, чи робитимете ви це самі, чи вони будуть поруч і спостерігатимуть за процесом.

Ми вже створили покрокові дерусифікаційні інструкції. Вони допоможуть очистити пристрої та платформи ваших близьких від слідів країни-окупантки.

Інструкція №1 «Як дерусифікувати пристрої»:
– як відключити російську розкладку клавіатури та змінити мову інтерфейсу на українську;
– як замінити програмне забезпечення (ПЗ) російського походження;
– як захистити персональні дані від РФ і Білорусі.

Інструкція №2 «Як дерусифікувати сайти і платформи, якими ви користуєтеся»:
– Google;
– YouTube;
– соцмережі (Instagram, TikTok);
– стримінгові музичні платформи (YouTube Music, Spotify, Deezer);
– Netflix.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Софія Панасюк

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анна Яблучна

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією