Їжа в нестабільні часи: енергоощадне готування та запаси

25 жовтня 2022
Share this...
Facebook
Twitter

Із 24 лютого Росія докладає максимальних зусиль, щоб знищити інфраструктуру України та ускладнити життя цивільного населення. Особливо це посилилося восени, оскільки починаються заморозки й опалювальний сезон. Урядовці України кажуть, що через це зима буде складною, бо Росія використовує холод як зброю. Тому продовжуємо ділитися порадами, як самостійно підготуватися до зими.

Раніше вже розповідали про те, як підготуватися до критичних ситуацій з інфраструктурою під час опалювального сезону. Тепер зібрали для вас поради про заготівлю продуктів харчування й енергоощадного приготування їжі взимку.

Дисклеймер: ці поради не можуть бути універсальними з огляду на різні ситуації, можливі під час війни, тому, будь ласка, тверезо оцінюйте свої ресурси, можливості та стан здоров’я.

Фото: Павло Петров.

Як готувати їжу енергоощадно

Після масових російських обстрілів 10–11 жовтня було пошкоджено чимало об’єктів критичної інфраструктури. Через це по всій Україні гостро постало питання зменшення навантаження на електромережу. Представники влади закликають обмежити використання електроприладів у пікові години (з 8:00 до 11:00 та з 17:00 до 22:00). Зробити це може кожен, наприклад, оптимізувавши процес приготування їжі. До речі, цих порад слушно дотримуватися й після відновлення стабільної роботи електромережі, адже так ви і піклуватиметеся про довкілля, і заощаджуватимете свої кошти й час.

– Використовуйте мультиварку замість електроплити. Перша споживає приблизно у 2,5 рази менше електроенергії. Для додаткової економії обирайте моделі, де приготування відбувається під тиском. Також мультиварка може замінити електродуховку.

– Вимикайте прилади з розетки, коли не користуєтеся ними, адже вони споживають електроенергію навіть у стані спокою.

– Не ставте в холодильник гарячі страви, інакше він витрачатиме більше енергії на підтримку встановленої в ньому температури.

– В електрочайник наливайте необхідну кількість води, а не повний резервуар. Якщо ж закип’ятили більше — не виливайте зайве, а налийте в термос.

– Використовуйте воду повторно. Наприклад, в одній каструлі можна зварити макарони та яйця (попередньо помивши їх), а після них — овочі «в мундирі». Також після приготування можна залишати каструлю з водою на плиті деякий час, щоб вона віддала своє тепло й трохи обігріла кімнату. Так само можна відчинити двері духовки після того, як спекли якусь їжу.

– Готуйте кілька страв одночасно. Наприклад, поставте в духовку, крім основної страви, ще одне деко для випікання десерту. Готуйте їжу так, щоб її вистачало на декілька разів.

– Закривайте каструлю кришкою, коли готуєте, адже так вода закипить швидше. Ставте маленьку пательню на маленьку конфорку, якщо готуєте для одного-двох.

– Якщо не буде електрики, спочатку все одно тримайте їжу в холодильнику: він ще кілька годин зберігатиме холод. Спершу з’їжте продукти, що швидко псуються. І рідше відчиняйте дверцята холодильника, щоб не запускати всередину тепло.

– Якщо електроенергії не буде тривалий час, можете зберігати їжу на балконі, у лоджії чи погребі.

Чим варто запастися

Ситуації, у яких можуть знадобитися запаси їжі, можуть бути різними. Головні вимоги до продуктів за будь-яких умов — велика тривалість зберігання, висока поживність, легкість транспортування і приготування. Складаючи запас їжі, враховуйте, що він має забезпечувати вас необхідними поживними речовинами.

Питна й технічна вода. Розробники довідника «У разі надзвичайної ситуації або війни» радять розраховувати необхідну кількість води на кожного члена родини: 3 л питної води і 10–12 л для гігієнічних потреб і приготування їжі. Запас має бути мінімум на 72 години. Якщо не впевнені в якості води, придбайте фільтр-глечик для її механічного очищення чи таблетки для швидкого знезараження.

Крупи, бобові, консерви. Їхня перевага у тривалому зберіганні, поживності та легкості в приготуванні. Щоб крупи ще довше залишалися свіжими, зберігайте їх у герметичних контейнерах (або скляних банках, закритих силіконовою кришкою) і прохолодному місці. До речі, якщо зберігати бобові в холодильнику, то в них не заведуться жучки.

Сублімована їжа. Популярна серед мандрівників, адже добре зберігається і має високу поживність. Зазвичай для її приготування потрібна тільки гаряча вода, тож така туристична їжа ще й заощадить час і ресурси для приготування.

Сублімація їжі
Метод консервації, що полягає у видаленні вологи зі свіжих продуктів вакуумним способом, завдяки чому їхній об'єм суттєво зменшується без втрати смакових якостей і корисних речовин.

Сухе молоко. Це хороша альтернатива звичайному, яке не може довго зберігатися. Сухе молоко можна вживати, розводячи водою, або використовувати для приготування їжі. Важливо зберігати його в сухому місці в герметичному пакованні.

Яєчний порошок. Зберігається краще, ніж звичайні яйця, і стане хорошим джерелом жирів і білків. Використовувати яєчний порошок можна для приготування омлету, млинців, бісквіту тощо.

Цукор і солодощі. У критичній ситуації, коли людина відчуває тривогу, солодощі (цукерки, батончики, джем тощо) можуть допомогти заспокоїтися, адже містять у складі глюкозу, що поліпшує загальне самопочуття й допомагає сфокусованіше працювати.

Сухофрукти й горіхи. Це корисні й поживні пере́куски. Найкраще зберігати їх у сухому й темному місці, у полотняних торбинках або скляних ємностях (не в поліетилені).

Корм для тварин. Якщо у вас є домашні улюбленці, потурбуйтеся завчасно про запас води та їжі для них. Бажано, щоб це був сухий корм у герметичному пакованні. Щоб не нашкодити своєму улюбленцю, порадьтеся з ветеринаром, адже тварини теж стресують через війну, тому потребують особливого піклування.

Газовий пальник, сірники, свічки. Газовий пальник виручить у ситуаціях, коли не буде змоги приготувати їжу ані на газовій, ані на електричній плиті. Свічки слугуватимуть не тільки альтернативним джерелом світла, а й тепла. Купуючи їх, звертайте увагу на тривалість горіння, який залежить від різновиду й кількості воску, з якого вони зроблені, ґноту тощо.

Що покласти у тривожний рюкзак

Не вся їжа із запасів підійде для тривожного рюкзака чи у випадку, якщо у вас не буде доступу до кухні. Це, наприклад, овочі, які треба чистити й важко переносити, чи консервація. Тому доцільно подбати про окремий запас їжі. Важливо, щоб вона або вже була готова до споживання, або її можна було приготувати швидко й легко. Тут у пригоді також стане туристична їжа, консерви, різні пере́куски, зокрема сухофрукти й горіхи.

Для евакуації та приготування їжі без світла й газу альпіністи та мандрівники радять також купити туристичне обладнання, зокрема покращений примус із термоізоляцією або системи для приготування їжі. Як вони працюють: на пальник зверху ставите каструлю і готуєте в ній їжу. Це зручно, бо ви можете обрати їх різної ваги, конструкції та пального, яке вони використовують (газ; рідке паливо, як-от бензин, дизель, спирт тощо; тверде паливо).

Об’єднайтеся з рідними чи сусідами, щоб допомогти одне одному їжею за потреби. Головне — не піддаватися паніці й не створювати штучний дефіцит на полицях магазинів. Ця зима може бути важчою за попередні, але цілком можливо добре до неї підготуватися.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Софія Панасюк

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Олена Філоненко

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією