Криза, що об’єднує

Share this...
Facebook
Twitter

Більшість країн світу виявились неготовими до світової пандемії. Державні системи — занадто неповороткі, аби імплементувати необхідні зміни швидко. Пандемія стала тестом для громадянського суспільства кожної країни.

І поки у світі радіють твітам Ілона Маска про перепрофілювання його підприємств на виробництво апаратів ШВЛ — в Україні сотні спільнот, підприємців та небайдужих створюють ініціативи, що допомагають долати пандемію. Вони однаково знають ціну і кільком гривням, і кільком мільйонам. Роблять, що можуть, і навіть більше — від захисних щитків на 3D-принтерах до благодійних розмальовок. Вони власноруч виготовляють антисептики, шиють маски, підтримують лікарів і годують пенсіонерів, закуповують ПЛР-тести для фронту, надають психологічну підтримку. Ми зафіксували більше сотні таких ініціатив, і у цьому матеріалі зібрали більшість із нам відомих.

Виготовлення засобів захисту

Fabricator — одна з найбільших лабораторій швидкого прототипування в Україні, що належить до світової мережі The Fab Foundation. Її майстри перелаштували свої 3D принтери на друк захисних щитків для лікарів та започаткували проект «3Dmaski». Наразі в лабораторії у режимі нон-стоп працює 90 FDM принтерів, на яких за час карантину надрукували вже понад 30 тисяч щитків. На меті — виготовити у 10 разів більше. До речі, пластик на друк закуповувала компанія MacPaw, про яку ще йтиметься нижче. Розповідає технічний директор Максим Максименко:

— Ми випробували та протестили безліч різних способів виготовлення і прийшли до оптимального варіанта, де екран щитка виготовлений із прозорого пластика, а оправа надрукована саме на 3D принтері. Ми також турбуємось про комфорт наших медиків: нам важливий фідбек і ми радо вносимо зміни на їхнє прохання.

До ініціативи фабрикаторів долучилась Укрпошта, яка погодилася безкоштовно надсилати посилки до лікарень по всій Україні. Зробити донейт, замовити собі захисний щиток чи придбати його для конкретного лікаря можна тут: 3dmaski.com.ua.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Маленький гараж — харківська дитяча майстерня, команда якої вирішила виготовляти застібки для масок. Виявилося, що вони користуються неабияким попитом. Один із засновників майстерні Юрек Якубов розповідає:

— Ми включили алярм, бо в сімнадцяти опорних лікарнях Харкова близько 3,5 тисячі лікарів та медперсоналу, а це значить що сім тисяч вух щоденно натираються до мозолів гумками. Ми протестили кілька варіантів, прийшли до ідеального. Для виготовлення застібок підходить будь-який пластик, який не надто легко порвати руками, — пластикові пляшки від шампунів та миючих засобів, канцелярські папки тощо. Такий собі ресайклінг. І це ж класно, коли вуха лікарів та медперсоналу перестають страждати!

Застібки можна робити в домашніх умовах, майстри підготували інструкцію і запрошують до спільної справи наперво батьків із дітьми.

Luchesk Satellite Rotary Club Kyiv — ротарі-спільнота із Луцька, що шиє багаторазові маски та безкоштовно забезпечує ними рідну Волинь. Організатори кажуть, що все почалось на одному із засідань клубу, коли від когось пролунало «може пошиємо захист?». Тканину для стартової партії надала одна із ротарійок, ще одна подарувала фурнітуру, а за швейні машинки сіли кравчині Луцького центру професійно-технічної освіти. Першу тисячу масок передали пацієнтам та медикам обласного хоспісу, а також поліцейським, які патрулюють Луцьк під час карантину. Про це Ukraїner розповіла ротарійка, доктор економічних наук Наталія Павліха:

— Ми маємо допомагати одне одному, берегти і підбадьорювати. Необхідно долати кризу байдужості, і карантин — найкращий час для цього. Пандемія закінчиться, переможе добро, і в наших силах пришвидшити цю перемогу.

Ротарі-клуб
Спільнота громадян, метою яких — є розвиток своєї громади та країни загалом. Rotary International — об'єднання клубів, розташованих у всьому світі. Це нерелігійні та неполітичні благодійні організації, відкриті для всіх, незалежно від національної чи расової належності, віросповідання та політичних поглядів. У світі налічується понад 35 тис. клубів та 1,2 мільйони учасників.

Антисептик та маски власного виробництва роблять активісти прикарпатського села Котиківка. Ініціатором ідеї виступив сільський голова, який організував спеціальний Волонтерський штаб. На мінілабораторію перетворили одну з кімнат сільради, де раніше розписували молодят, процесом завідує сільський землевпорядник. Розповідає голова села Іван Вережак:

— Сировини для антисептика бракувало, тож люди почали зносити її звідусіль. Дуже багато людей телефонують, пишуть. Ось навіть занесли в сусідній магазин, написали: «Спирт для сільського голови».

За останні тижні котиківці виготовили понад 30 літрів дезрозчину. Його розливають в дозатори і кріплять на вулицях. А ще розвозять по сусідніх селах і показують, як правильно ним користуватися. Також в сільраді шиють багаторазові маски, їх носять навіть у райцентрі — містечку Городенка, матеріали на них так само принесли селяни, хто що мав.

Авіація Галичини — український бренд одягу, заснований львівським холдингом «!FEST» (Наша історія про них: «Експортувати Львів»), перепрофілював свої потужності на пошиття захисних масок. Розповідає співвласник холдингу Юрко Назарук:

— Ідея шити маски виникла одразу з оголошенням пандемії. Цим рішенням керівництво компанії хотіло зберегти роботу своїм працівникам та закрити власні потреби холдингу в засобах захисту. Спершу майстри шили лише одноразові маски, потім до них додалися ще й багаторазові з кишеньками для змінних фільтрів. Наразі на фабриці щодня виготовляють близько 20 тис. масок. Залучили всіх своїх, а також дружні підприємства. Працівники мають роботу при масовому безробітті. Компанія при цьому нічого не заробляє, будемо заробляти після карантину.

ARIDAN — студія реклами і дизайну з Кропивницького, яка перепрофілювалась для допомоги і тепер робить захисні екрани для лікарів в межах проєкту #Броня_для_медика. Подібну ініціативу разом зі своєю командою організував і киянин Юрій Власюк. Не пасе задніх і Олексій Трелевський, винахідник та підприємець з Івано-Франківська, керівник проєкту з робототехніки ARDUINO. Разом з командою він також виготовляє щитки, які вже працюють на захист лікарів по всій Україні.

Bevza — український бренд одягу, який започаткував волонтерський рух серед українських модельєрів. Відтепер, крім дизайнерських суконь, вони шиють ще й захисні комбінезони для інфекційних лікарень. Засновниця бренду Світлана Бевза розповідає:

— Це стало справжнім викликом. Класно бачити розповіді про те, як держава забезпечила комбінезонами лікарів, хоч попкорн бери. От тільки тисячі українських медиків лише з телевізора дізнаються, що вони, виявляється, забезпечені необхідним захистом. А потім — отримують безкоштовні комбінезони, але від волонтерів і бізнесу, який через карантин не має змоги працювати на повну і позбавлений жодних дотацій та підтримки.

За місяць дизайнери вже відшили майже 7 тисяч комбінезонів. Лекала своїх виробів вони безкоштовно поширюють в інтернеті. Їх вже підтримали колеги із брендів Elenareva та Frolov, які не лише займаються крієм та шиттям, а й окремо розробили додатковий чоловічий універсальний розмір комбінезону. Щоб пришвидшити процес, до тиражування захисних колекцій приєдналися кілька швейних цехів. А ще один відомий український бренд одягу The Coat by Katya Silchenko почав масово випускати ще й маски, які також надсилає до лікарень. Шиє їх і Юлія Ісай, дизайнер марки 7/11 Seven Eleven. Крім того, її команда випустила відеоурок про те, як можна пошити їх самому.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

HORONDI — львівська майстерня з пошиття крафтових рюкзаків та сумок, в якій за умов карантину, стали шити ще й маски, а заодно підтримувати безхатченків. Наразі весь чистий дохід від кожного замовлення команда спрямовує на допомогу львівській спільноті Емаус-Оселя (наша історія про цю спільноту: «Емаус Оселя: дім для всіх»), яка через карантин опинилася в критичному стані. Розповідає засновник бренду Сашко Горонді:

— Грошей не вистачає ні на продукти, ні на оплату комунальних послуг. В самому будинку спільноти проживає близько 30 людей. Але є ще безліч тих, хто живе на вулиці і опинився сам на сам із вірусом. Так, це був важкий вибір. Хтось засудить наше рішення і скаже, що краще було б сидіти вдома. З усієї команди в майстерні тепер працює п’ятеро. Добираємося пішки чи ровером. Прикро те, що зараз замовлень майже немає, дохід мізерний. З початку карантину ми змогли передати спільноті загалом сім тисяч гривень. Плюс ще маски, які для них шиє наш Богдан, який, як і я, також є вихідцем із Оселі.

Замовити крафтовий наплічник і таким чином долучитися до благодійної ініціативи можна на сторінці майстерні HORONDI у ФБ. Історію про Сашка Горонді можна прочитати та подивитись у нашому лонгріді «Рюкзаки як терапія».

Власник ранчо «Скарбова гора» Остап Лунь, який тренував коней неподалік Львова, організував доїзд працівниць свого швейного підприємства та налагодив пошив масок з мікроволокна. Остап розповідає:

— За один тиждень майстрині змогли відшити 10 тисяч масок. Парадоксально, але ми вже шили їх в 2008-му під час спалаху свинячого грипу. Не думав, що ми до цього повернемося. Але я вірю, що все буде добре. Ми вміємо гуртуватись у складні часи, переступати через непорозуміння і концентруватись на тому, що ми є громадянами однієї країни і в наших руках її майбутнє.

Наразі Остап Лунь закриває своє швейне підприємство, натомість працює на власному ранчо, про яке слід прочитати та побачити у нашому лонгріді «Об’їхати Америку щоб побудувати власне ранчо».

Маски та бахили шиє також і команда волонтерів на чолі з львівянкою Анастасією Рибак. Пошиттям на карантині займається і Любов Логвиновська із Умані. А команда Олександри Балясної, голови правління Асоціації батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки» та компанії «Раненько», шиє маски для діток. Для пожежників та лікарів свого містечка це роблять кравчині на чолі з Євою Віталіною із Підгороднього, що неподалік від міста Дніпро.

Гараж Хаб — харківська майстерня, яка розробила маски PARP — повнолицеві маски з примусовою фільтрацією повітря, такі собі «захисні шоломи», які є ідеальними для роботи в інфекційних відділеннях. Фільтр, яким обладнані шоломи, зупиняє не менш як 99% частинок розміром до 0,3 мкм. Також на ньому є два датчики: один повідомляє про те, що фільтр майже засмітився або заблокований, другий — про те, що батарею слід підзарядити. В Україні такі шоломи не виробляють, вартість західних аналогів — від 1 тисячі доларів. Собівартість розробки харківських інженерів трохи менше 2 тисяч грн.

Павло та Василь Цапюки — брати з Луцька, які заснували ініціативу #saveDoctor і налагодили виробництво захисних щитків. На цей час вони виготовили і передали медикам Волині понад 7 тисяч щитків #faceShield. Лікарі, за словами братів, запевняють, що їхні вироби зручні, легкі у використанні та дезінфекції.

Jhiva Trading House — бренд одягу, який на карантині, крім суконь та сорочок, почав шити ще й захисні костюми. Їх наздоганяє майстерня вишиванок Два кольори, яка робить захисні засоби для медиків із прифронтових лікарень. Grehori Textile — виробник текстилю зі Львова шиє спецбахили та багаторазові захисні костюми. Їхні франківські колеги із ISWEAR та YES!kids долучилися до пошиття масок, якими забезпечують медиків Івано-Франківщини. Ще один бренд Wildwood створює маски і надсилає їх не лише лікарям, а й усім охочим. А майстерня екоторб Bilka свої маски надсилає медикам, які працюють в селах.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Допомога медикам

Avis Україна — корпорація з прокату та лізингу автомобілів, що однією з перших прийшла на допомогу, коли транспортне сполучення між містами зупинилося. Компанія безкоштовно надала медикам Київського міського пологового будинку №6, які мешкають за містом, свою послугу «авто з водієм». Щоранку дев’ятимісний мінівен забирає акушерів та медсестер, які живуть за 50 км від Києва, і привозить їх на роботу, а після чергувань розвозить по домівках. Після кожного рейсу салон авто ретельно дезінфікується, а водій весь час у повному захисному спорядженні. Розповідає Сергій Шпичка, виконуючий обов’язки директора пологового:

— Без цієї допомоги проблема дістатись на роботу була дуже гострою. Із 300 наших співробітників, 128 мешкають в областях — на Чернігівщині, Полтавщині, Черкащині, Київщині. Звідти зараз нічого не ходить, люди діставались, хто як може. Деякі лишались ночувати в лікарні. Тож ми вдячні за таку турботу.

Аліна, що працює в жіночій консультації при пологовому і теж користується розвозкою, розповідає:

— До речі, також з приємного, ми помітили тенденцію, що з початком карантину побільшало жінок, які стали на облік з вагітністю. Тобто карантин таки сприяє народжуваності, люди сидять вдома і займаються потрібною справою — продовжують життя.

МотоХелп — волонтерсько-рятувальна організація, яка опікується терміновою доставкою донорської крові до лікарень Києва та області. Хлопці і дівчата роблять це на байках. В організації також діє група швидкого реагування на ДТП — волонтери виїжджають на місце аварії, надають першу домедичну та юридичну допомогу. Цьогоріч Мотохелп підписав договір із Київським міським центром медицини катастроф та офіційно допомагає столичним бригадам екстреної медичної допомоги. З початком карантину мотохелпери підтримують лікарів ще й транспортом, допомагають дістатися до роботи та доставляють засоби захисту.

Михайлина Скорик-Шкарівська — журналістка, медіатренерка та громадська активістка міста Ірпінь неподалік Києва. Від початку карантину вона регулярно підвозить на своєму авто лікарів на роботу до столиці та закликає інших чинити так само. Також спільно з фондом Пацієнти України забезпечує медиків області захисними костюмами, окулярами, респіраторами. Подібну ініціативу підтримала і команда помічників з Вінниці на чолі з військовим волонтером Танею Власюк. Крім підвозу лікарів, вони ще шиють маски, готують їжу та не забувають допомагати фронту.

Рух «Підвези_медика_Тернопіль» організував депутат міськради Андрій Шкула. Хлопці розповідають, що в якийсь момент вирішили, що ті з них, хто перевіз вже 50+ медпасажирів, мають пройти тест на коронавірус. Так і зробили, а коли всі отримали негативний результат, то полегшено зітхнули.

Спільнота #підвези_лікаря_Донеччина — ініціатива небайдужих громадян та волонтерів, яких об’єднали ветерани АТО. Щотижня вони проїжджають близько двох тисяч кілометрів, щоб відвезти чи забрати з роботи дві з половиною сотні лікарів, які працюють у лікарнях області.

Проєкт #таксідлядонора — всеукраїнська програма, яку започаткували Фундація ВАРТО ЖИТИ та фонд ДонорUA у колаборації з онлайн-сервісом Uklon та мережею автозаправок WOG. Ініціатива дає можливість донору замовити собі безкоштовне таксі в Центр крові і назад у 26 містах України. «Понад 300 тисяч українців щодня потребують донорської крові. І ми не маємо права втратити бодай одне життя, навіть в умовах карантину», — говорять волонтери.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

#СтраховкаДляМедика — благодійний проект громади Кривого Рогу, яка об’єдналася заради лікарів, які найбільше ризикують під час пандемії. Містяни і підприємці вирішили зробити те, чого не зробила держава чи місцева влада. Ініціатором виступила ГО Об’єднання Відповідальних Громадян, яка тиждень вела переговори із десятком приватних страхових компаній і таки підписала договір з тією, яка наважилася піти на ризик — масово застрахувати медиків, які на передовій боротьби з коронавірусом. Перші поліси наприкінці квітня вже отримали працівники Підстанції №1 Криворізької швидкої допомоги, — розповідає співзасновник ОВГ Юлій Морозов.

— Ми почали з медиків швидкої та Інфекційної лікарні — тих, кому доводиться найбільше стикатися з носіями вірусу. Для того, щоб застрахувати всіх медиків із цих установ, нам потрібно понад 300 тис. гривень. Ми закликаємо всіх криворіжців, нинішніх і колишніх, долучитися до збору коштів. Можна взяти відповідальність за одного чи кількох медпрацівників, або за цілу бригаду чи підстанцію.

Вартість одного полісу разом з податками коштує 363 грн. Це дозволить застрахувати медика щонайменше на 3 найближчі місяці. У разі необхідності стаціонарного лікування від COVID-19 страховка покриє витрати на ліки та діагностичні дослідження на суму 25 тисяч гривень, — пояснює Юлій. Підтримати ініціативу можна, переказавши гроші на рахунок ГО Об’єднання Відповідальних Громадян з позначкою: на проект «Страховка для медиків».

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Допомога літнім людям. Харчування для медиків і нужденних

ТАРІЛКА — громадська організація зі Львова, яка створила фактично перший банк їжі в Україні. Якщо раніше її волонтери збирали у кафе, ресторанах та супермаркетах міста якісну невикористану їжу та віддавали її малозабезпеченим, то тепер спільно з Об’єднанням благодійних Організацій вони започаткували ще й акцію Нагодуй медика. Волонтери домовилися з двома десятками львівських ресторанів, які готують страви, а потім розвозять їх по десяти лікарнях та лабораторіях міста й області. Розповідає Тарас, один із учасників ініціативи:

— Щодня це більше сотні гарячих обідів. Кожен виклик породжує нових героїв. Гадаю, незабаром наші діти захочуть бути схожими не на суперменів чи бетменів, а на лікарів, які сьогодні жертвують усім і рятують людські життя. Тож, якщо ми можемо допомогти нашим героям, ми маємо це зробити.

Пригостити лікаря чи нужденного можна, зробивши донейт на сайті ГО «Тарілка».

Велопоміч — волонтерський проект велоспільноти Київська сотка, який допомагає самотнім пенсіонерам. Хлопці та дівчата на власних роверах доставляють стареньким додому продукти та ліки. Таким чином вони зменшують кількість контактів цієї групи ризику. Веловолонтер може обрати окрему локацію і допомагати саме на ній. Це може бути під’їзд, будинок, житловий комплекс чи навіть район. Долучитися до ініціативи і стати велопомічником можна, заповнивши цю форму.

Starenki — благодійний фонд, який надає допомогу самотнім пенсіонерам Києва, Дніпра та Львова. На карантині у команди додалося роботи. Волонтери фонду купують продуктові набори та привозять їх тим, хто має лишатися вдома. До схожої ініціативи приєднався і Джус — дитячий благодійний фонд із Києва, який також почав допомагати стареньким. Таку ж справу на Харківщині робить команда волонтерів на чолі з Романом Соболем, вони розвозять пакунки з продуктами для людей похилого віку, які живуть у Харкові та області. Для багатодітних родин та тих сімей, які опинилися у скруті, таку допомогу організовує спільно зі своєю громадою Євгенія Кравченко, з ініціативи з розвитку якісного залучення Makitra. Продуктові набори для найнужденніших в Чернівцях збирає та передає команда Катерини Пономарьової. До кожного пакунку волонтери додають маску, зроблену руками хлопців і дівчат із Молодіжного центру «Резиденція молоді».

Paliturka — Coffee & Books — київська кав’ярня, яка спільно з Товариством Червоного Хреста України розпочала ініціативу #кавадлямедика. Команда закладу формує пакунки з кавою, чаєм та побутовою хімією, які волонтери передають на станції швидкої допомоги та в інфекційні відділення столиці. Один із фундаторів «Палітурки» Семен певен:

— Медики наразі працюють у посиленому режимі. І вони, напевно, як ніхто інший заслуговують на хвилинку відпочинку з ароматною кавою. Ми, малий бізнес, який зараз на межі виживання, але в нас, як і в кожному закладі чи підприємстві, є продукція, яка може полегшити роботу медиків. У нас це — кава, чай, цукерки, молоко, серветки та паперові рушники, рідке мило та дезінфектори. Чому б не поділитися тим, що маєш? Чудово, коли соціально відповідальний бізнес і громадський сектор об’єднують зусилля, разом ми зможемо більше!

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Пекарня March&Co — невеличка київська кондитерська, яка від початку карантину випікає антикризові тортики — так звані #карантинкейки з актуальними порадами від ВООЗ на кшталт «Мий руки», «Залишайся вдома», «Не чіпай обличчя». До Великодня команда пекарні запустила акцію #добропаска. До кожної купленої пасочки кондитери додатково випекли ще одну. Вийшло 460 пасок, рівно половину яких передали до благодійного фонду Starenki. Розповідає Софія Теребова, фундаторка пекарні:

— Ми хотіли продовжити ланцюжок турботи, який запустили наші клієнти, підтримуючи кондитерську в карантин. Це неймовірно надихає! Тому до кожної замовленої пасочки ми додатково спекли ще одну і передали їх для бабусь і дідусів. Щоб, попри ізоляцію, у кожного цього року було відчуття турботи та атмосфера свята.

Ганна Гінда — фотографка та маркетологиня із Києва, яка разом з друзями допомагає безпритульним. Зазвичай вони готують їжу тричі на тиждень, пакують та роздають її нужденним. Ганна розповідає:

— За раз у нас виходить нагодувати приблизно 50 людей. Крім їжі, ми ще передаємо їм теплий одяг та дезінфікуючі засоби. Якщо у людини є ресурс допомагати, фізичний, психоемоційний чи фінансовий, то саме час його використати для добрих справ. І якщо ви гадаєте, що це складно — долучитися до якоїсь ініціативи, то насправді ні, варто просто написати волонтерам, як нещодавно це зробила я сама.

У Києві діє також команда помічників на чолі з Ольгою Кир’яновською. За перші числа травня вони роздали бездомним близько 2 тисяч порцій їжі. Крім гарячих обідів, також допомагають їм ліками, взуттям, засобами гігієни, тимчасовим житлом та відновленням документів.

Чернівці, ресторан «Клеопатра». Колектив закладу не розійшовся на карантин, вони продовжують готувати страви на замовлення, а заодно годують самотніх пенсіонерів та лікарів. Причому роблять цю справу таємно, без розголосу. Ресторан також закупив близько тисячі масок та 30 літрів спиртового розчину. Розповідає Галина Петренко, директорка закладу:

— Частину так само передали в місцеві лікарні, решту роздали містянам просто на вулиці. Це не є якісь великі об’єми. Звичайно, дуже б хотілося зробити більше. Пенсіонери, яких ми частуємо, це ті, хто живе поруч, в нашому районі. А от лікарі, вони ніколи не просять нічого, ми самі привозимо, що можемо. Вони щоразу дякують, кажуть, що смачно. І це найкраща відповідь на нашу роботу.

Спільнота Святого Егідія — міжнародна волонтерська організація, яка допомагає передусім літнім людям, бездомним, хворим та людям з інвалідністю. З початком карантину спільнота зосередила свою увагу на столичних безпритульних, організувала роздачу безкоштовних обідів, зібрані маски, антисептики та антибактеріальні серветки роздає безпритульним. Розповідає волонтер Олексій:

— Все стало інакше. Наші роздачі їжі тепер виглядають по-іншому: у невеликих групах з дотриманням відстані між людьми. Через таке переформатування ми потребуємо більше волонтерів. Потрібно також і більше продуктів, оскільки в Києві перестали діяти деякі точки роздачі обідів. Але ми продовжуємо працювати і пам’ятати, що карантин нас розділяє фізично, але солідарність нас об’єднує і робить сильнішими.

Фото надане фондом «Повернись Живим».

Допомога військовим на фронті та родинам загиблих

Повернись Живим — благодійний фонд, що допомагає фронту, конкретним підрозділам на передовій. На зібрані кошти волонтери закуповують необхідне обладнання, навчають та лагодять фронтові автомобілі. За шість років фонд допоміг армії на суму майже 200 мільйонів гривень, а з початком пандемії почав допомагати ще й медично. Зокрема організував тестування військових на коронавірус — тих, які найбільш контактні. Від початку карантину фонд доправив на передову близько 1000 ПЛР-тестів, які волонтери розвезли по військових частинах. Наразі це наймасовіше тестування, організоване на фронті.

Тетяна Кім — дизайнерка одягу із Кривого Рогу, яка разом з командою свого ательє шиє маски для родин воїнів АТО та для бійців на Сході. Спершу шили із тканини, яка була в наявності. Тетяна розповідає:

— Перша партія розійшлась по знайомим і друзям, які відмовилися приймати їх безкоштовно. На зібрані гроші ми закупили нову матерію, і справа пішла швидше. До нашої ініціативи долучились також благодійники, це дозволило відшити кілька партій для родин з дітками аутистами та дітками із синдромом Дауна. Зараз відшиваємо ще кілька сотень масок, які поїдуть на передову, в санітарні роти, батальйон «Донбас Україна» та 74 бригаду.

Подібну справу заснували і волонтери громадської організації TAPS-Ukraine з Дніпра. Вони шиють багаторазові маски з бавовни, разом з антисептиками пакують їх у набори першої необхідності і надсилають сім’ям загиблих воїнів. А Євгенія Ейдер з родини відомих ковалів шиє різні креативні маски та відправляє їх на Донбас військовим.

ІТ-ініціативи

IT Bro — команда українських ветеранів, які після повернення до цивільного життя відшукали себе у програмуванні. Наразі вони пропонують WEB-підтримку волонтерським організаціям, які допомагають медикам у боротьбі з COVID-19. Розповідає ветеран Олекса Коба, один із засновників IT Bro:
— Хлопці вже розробили портал для Полтавської волонтерської групи, який відстежує потреби тамтешніх лікарень. Зараз ми пропонуємо й іншим регіонам запустити подібні портали, аби консолідувати волонтерів і бізнес у спільній справі. Тож можна сміливо писати нам. Ми готові зробити це безкоштовно. Якщо у вас немає можливості знайти хостинг та придбати домен для діяльності, то ми також готові вам їх надати.
Надіслати запит на безкоштовну розробку можна за цим посиланням.

Споріднену ініціативу розвиває Юрій Андрусяк, який створив Портал допомоги медикам у протидії коронавірусу, на якому вони публікують свої найактуальніші потреби, а волонтери та благодійники збирають кошти та постачають все це до лікарень.

Іван Шульба, директор однієї зі львівських ІТ-шкіл започаткував ініціативу #свідомі_в_масках. Він разом з командою допомагає лікарям логістикою і координацією, а також збором коштів, закупівлею та виробництвом дефіцитного обладнання. Крім того, волонтери проводять онлайн-події, які допомагають акумулювати кошти.

Андрій Приходченко розробив Комету — сайт допомоги лікарям, які залишились без транспорту і не мають змоги щодня витрачати гроші на таксі, щоб дістатися на роботу. На порталі можна знайти поблизу медиків або ж попросити тебе підвезти, якщо ти медпрацівник. Андрій розповідає:

— Ми не беремо грошей з пасажирів, все, що просимо — маска, посвідчення та температура 36,6. За перші три тижні існування сервісу сайт відвідало близько 18 тисяч користувачів, як водіїв, так і медиків. Я не знаю скільки точно було реально зроблених справ, але 2,5 тисячі заявок на поїздки були відмічені лікарями як успішно завершені. Я особисто підвіз за цей час лише 7 чи 8 медиків, однак є хлопці і дівчата, які встигають зробити за день по кілька рейсів.

Ідентичну платформу no-covid.org.ua в межах ініціативи #підвезилікаря заснував і киянин Андрій Павлов. До руху приєдналося кілька приватних перевізників. Команда налагодила логістику, організували як постійні, так і тимчасові маршрути, аби десятки столичних медиків, за словами Андрія, встигали на роботу та поверталися додому вчасно.

— Медики, незважаючи на спецпропуски, змушені добиратися на роботу по 2-3 години із кількома пересадками. Багато хто живе в області, хтось їде з лівого берега на правий. Ми й уявити собі не могли, як зараз їм складно бути вчасно на робочому місці. Є люди, яким потрібно вийти о 4 ранку з дому, щоб до 9 бути на чергуванні.

Львівський ІТ Кластер запустив проєкт масового тестування населення на COVID-19 у Львові та області. Експрес-тестами перевіряють передусім групи ризику: тих, хто повернувся з-за кордону або ж контактував із хворими, медиків, а також тих, у кого є наявні симптоми. За час дії проєкту у Львові та області було протестовано понад 30 тисяч осіб, у 154-х людей виявлено підозру, тож наявність у них коронавірусу надалі перевірять ПЛР-тестами. Крім того, Кластер долучився ще й до фінансування страхового фонду, який передбачає одноразову виплату інфікованим під час роботи медикам регіону. Приєднатись до ініціативи, пройти тестування чи зробити пожертву можна на цій сторінці.

До такої ж ініціативи долучилась і компанія N-iX, яка створила спеціальний благодійний фонд для подолання COVID-19 та ініціювала масову закупівлю експрес-тестів. Фонд наповнюється 50% на 50% компанією та її працівниками. Перші 2 млн гривень організатори планували пустити на закупівлю 10 тис. тест-систем для лікарень по всій Україні.

Їхні колеги із Kharkiv IT Cluster запустили у регіоні ініціативу IT4Life, завдяки якій вдалося зібрати і закупити обладнання на більш як 3 млн гривень, зокрема концентратори та кардіографи. Компанія також будує кисневі траси у лікарнях, які дозволяють збільшувати кількість ліжко-місць з підведеним вологим киснем у реанімаційних відділеннях. За словами лікарів, це дозволяє запобігти ускладненням при захворюванні на COVID-19, сприяє швидкому одужанню хворих, а ще такі пацієнти не потребують використання дороговартісних апаратів ШВЛ. Зараз вже збудовано кисневу трасу у Харківській обласній інфекційній лікарні, ще одну будують в обласному спеціалізованому диспансері радіаційного захисту, а в планах — провести трасу ще й для Харківського обласного центру онкології.

MagneticOne — компанія з Тернополя, яка на карантині започаткувала кілька проєктів, зокрема із розробки системи соціальної логістики міст під час пандемії. Також команда працює над 3D адаптерами для апаратів штучної вентиляції легень, аби їх можна було використовувати не лише для одного пацієнта, а для кількох одночасно.

Українська компанія MacPaw в межах ініціативи #MacPawCares придбала 2 тис. захисних костюмів та 5 апаратів ШВЛ на суму понад 6,3 млн грн. Також компанія профінансувала закупівлю продуктів для самотніх пенсіонерів, ветеранів АТО та людей з інвалідністю на більш ніж півмільйона гривень.

WePlay Esports, що входить до Techiia holding — кіберспортивна компанія, яка провела міжнародний онлайн-марафон з Dota 2, що допоміг зібрати 188 тис. доларів, частину з яких, за словами організаторів, було відправлено ВООЗ для розробки вакцини від COVID-19, а на решту закуплено апарати ШВЛ для лікарень трьох міст України.

IT Dnipro Community — спільнота компаній, які гуртом створили online-платформу та ведуть збір коштів. Розповідає виконавчий директор Євгеній Гостищев:

— На сьогодні нам вдалось зібрати майже 1,5 млн гривень, і це неймовірно. Ми ні секунди не вагались, коли призупинили поточні проекти на період карантину та кинули усі зусилля на протидію COVID-19. Наша головна мета — консолідація допомоги, яку надають IT-компанії Дніпра для захисту наших лікарів. Разом ми — велика сила!

Intellias — українська IT-компанія, підтримує стратегію масового тестування населення у боротьбі з епідемією COVID- 19. Компанія виділила близько 1,5 млн гривень на закупівлю тестів для швидкої діагностики захворювання на коронавірус. Першу партію тестів Intellias передав Львівському ІТ Кластеру, який спільно з Львівською обласною та міською владою запустив кампанію тестування населення у Львові та області.

Другу партію тестів компанія передала медичним закладам Києва та Київської області в межах проєкту #AntiVirus, організованого Асоціацією «ІТ Ukraine», за співпраці з Київським волонтерським штабом та Київським обласним центром громадського здоров’я. Розповідає Михайло Пузраков, співзасновник компанії:

— Зараз склалася безпрецедентна ситуація, яка вимагає рішучих дій не лише від держави, а й бізнесу. Раннє виявлення кожного інфікованого на коронавірус дозволить запобігти передачі захворювання від нього до багатьох інших людей, врятувати життя і заощадити ресурси.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Збір коштів

РІДНІ — львівський благодійний фонд, який допомагає дітям, позбавленим батьківського піклування, а також батькам-усиновлювачам. За перші тижні пандемії волонтери Фонду розширили коло своєї роботи і разом з партнерами придбали 20 апаратів штучної вентиляції легень, які передали у лікарні Львова та області. Також закупили 1800 захисних костюмів для медиків, а ще — респіратори, рукавички, окуляри. Паралельно фонд підтримує самотніх літніх людей та малозабезпечені родини. За останні два тижні разом із соціальними службами міста вони прийняли понад 4 тисячі дзвінків та доставили продукти для 2200 сімей.

Благодійний фонд Пацієнти України зібрали більше 9 мільйонів гривень, допомогли понад 100 лікарням по всій Україні та мобілізували велику команду волонтерів. Також завдяки співпраці мережі супермаркетів Сільпо з цим благодійним фондом – медики отримають 70 тисяч якісних захисних костюмів.

Дніпро, «КУСТ» — онлайн-журнал про культуру, що запустив благодійний проєкт із розмальовками. «КУСТ» запропонував художникам та ілюстраторам із Дніпра та Києва зробити з їхніх робіт контурні зображення. Так було створено майже півсотні розмальовок, на яких — відомі мурали, гравюри, плакати, зокрема «Квантовий стрибок Шевченка», який наробив галасу на всю Україну. Отримати розмальовки можна, зробивши внесок на спеціальному сайті. Розповідає випусковий редактор «КУСТ» Аня Заікіна:

— Сидячи вдома на карантині, я почувала себе «не при ділі». Люди борються з епідемією, щодня працюють заради цього. Я хотіла їм допомогти, але не просто перерахувати 500 гривень, а зробити щось більше. Тоді згадала про свою ідею з розмальовками, яка виникла ще півтора роки тому. Зараз вона виявилася дуже на часі і перетворилась на масштабний соціальний проект. Усі отримані кошти одразу перераховуються у благодійний фонд «Кіддо». Його волонтери закуповують захисні костюми, антисептики, респіратори і передають їх у опорні лікарні Дніпропетровської області.

Наразі на засоби захисту для медиків фонд витрачає 100 тисяч гривень щодня. «Частина грошей зібрана саме завдяки нашим розмальовкам», — говорить Аня. Кожне їх завантаження збільшує шанси медиків лишитися здоровими і подолати пандемію.

STOP COVID-19.IF та «Українська благодійницька мережа» — об’єднання небайдужих франківчан, які допомагають медичним закладам міста у боротьбі з пандемією. Активісти збирають кошти, закуповують все необхідне та доставляють у лікарні Івано-Франківська.

#даруйповітря — спільний проєкт OMG agency та Української Біржі Благодійності. На меті — зібрати 18 млн грн на 24 апарати штучної вентиляції легень для кожної області. В межах ініціативи організатори влаштовують онлайн-концерти за участю українських зірок. На одному з них, 9 травня, можна було послухати Artem Pivovarov, Христину Соловій, KOZAK SYSTEM та Go-A Band.

Комітет підприємців Львівщини організував громадський штаб «Діємо разом», який об’єднав бізнесменів у спільній допомозі шпиталям міста й області. Поки одна частина волонтерів збирає кошти та закуповує необхідне обладнання, друга — шиє маски та захисний одяг.

RazomGo — краудфандингова платформа з Києва, команда якої започаткувала проєкт #ЩедрийВівторокNOW і щовівторка збирає гроші на закупівлю засобів індивідуального захисту для лікарів.

Станція Харків — ініціатива небайдужих людей, які надають допомогу та підтримку людям, котрі перебувають у складних життєвих обставинах. Наразі волонтери збирають кошти на ліки та засоби захисту, зокрема — виготовлення щитків для лікарів. Від них не відстає харків’янка Дарина Петрик, яка зі своєю командою помічників також збирають гроші на необхідне медобладнання і навіть висаджують квіти під лікарнями Харкова і області.

Одеситка Катерина Ножевникова спільно з благодійним фондом «Корпорація Монстрів» запровадили проєкт Швидка волонтерська допомога. Команда збирає кошти та закуповує для лікарень міста і області засоби індивідуального захисту, обладнання та дезінфектори.

Громада та бізнес-асоціація міста Яремче ініціювала збір коштів на дообладнання місцевої лікарні, зокрема на купівлю апарату штучної вентиляції легень. Крім того, волонтери власними силами шиють для тамтешніх лікарів захисні халати та бахили.

Леся Литвинова — волонтерка, співзасновниця Благодійного фонду «Свої», голова Громадської ради при МОЗ. Під час пандемії команда Лесі продовжує догляд за людьми з невиліковними хворобами, що перебувають удома. Декотрі з них хворі на коронавірус. Також волонтери приєдналися до руху допомоги забезпечення лікарень, завдяки благодійникам придбали кілька апаратів штучної вентиляції легень та 10 тисяч костюмів біозахисту, які розійшлися по 20-ти опорних лікарнях.

Nova Ukraine — неприбуткова організація з офісом у Каліфорнії, США, яка допомагає зміцненню громадянського суспільства в Україні. Її команда займається просвітництвом, збором коштів, організацією культурних заходів, присвячених Україні та українській культурі. За словами Остапа Коркуни, одного із засновників та співголови Nova Ukraine, на сьогодні вдалося зібрали вже понад 100 тис. доларів і передати їх для захисту українських лікарів:

— Нам вдалося це зробити завдяки донорам по всьому світу. Я вдячний кожному, хто нас підтримав, включно з багатьма українськими зірками та публічними особами. І головне, дякую нашим волонтерам, які, незважаючи на всі складнощі життя в карантині, змогли знайти час для допомоги Україні. Дякую! Ви чудові!

Координація, підтримка

StopCovidua — координаційний волонтерський центр із зупинки коронавірусу та допомоги вразливим групам населення. До команди центру входять близько двох сотень волонтерів, які працюють над перекладом, дизайном, ІТ-розробкою, психологічною роботою, hr, комунікацією та ще багато чим. «Коли почався карантин, спершу було страшно, не було наснаги. Але коли ми отримали безліч позитивних фідбеків, що наша робота почала приносити користь, то зрозуміли, що рухаємося в правильному напрямі», — розповідають координатори проекту.

Yak.Today — сайт корисних інструкцій для народної боротьби з COVID-19 від Гараж Хаб. На ньому зібрано дієвкази із виготовлення потрібних українській медицині речей — від захисних масок та фартухів до деталей апаратів та приладів. Засновники запевняють, що всі інструкції на їхньому порталі перевірені на практиці, розраховані на доступні матеріали, а головне — погоджені з лікарями. «Не треба думати, що це дрібна допомога, лікарі наразі найвразливіша група, і захист їм завжди потрібен», — розповідає Дмитро, інженер-винахідник.

— Пандемія стала для українців ніби як лакмусовий папірець. Люди поділилися на тих, кому байдуже, і на тих, кому ні. Ця пандемія зриває маски і яскраво показує тих, хто хоче зробити щось позитивне в суспільстві. І це, гадаю, добре.

Save FOP Galicia — спільнота франківців, які хочуть підтримати малий бізнес під час кризи, яку спровокував карантин. Координатор та засновниця проєкту Наталя Сербин розповідає, що головне завдання ініціативи — сформувати «відповідальний попит»: купувати товари і послуги у місцевих виробників, просувати їх товари серед знайомих, допомагати та лобіювати на місцевому ринку. На сторінці проекту можна знайти і замовити українські крафтові сири, мікрогрін, домашні вина, овочі, випічку та багато чого іншого.

Фото надане організацією Будуємо Україну Разом.

Громадський простір Krop:hub із Кропивницького був заснований для підтримки та супроводу військовослужбовців у адаптації після війни. З початком карантину команда простору організовує онлайн-зустрічі із психологами та тренерами, а також проводить благодійні аукціони інтернет-побачень із відомими містянами, кошти від яких йдуть на допомогу медикам.

БУР — волонтерська програма «Будуємо Україну Разом», місією якої є підсилення активної молоді та створення платформи для її розвитку. Під час карантину команда БУРу проводить онлайн табори для дітей та підлітків, що наповнюють їх день різними активностями і навчанням.

за підтримки

Цей матеріал створено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner,

Редактор тексту:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Катерина Деркач

Коректорка:

Олена Логвиненко

Фотограф:

Юрій Стефаняк

Сергій Коровайний

Фотографиня:

Христина Кулаковська

Фотографиня,

Більдредакторка:

Катя Акварельна

Продюсерка проєкту:

Карина Пілюгіна

Режисер:

Микола Носок

Ukraїner підтримують

Стати партнером

Слідкуй за експедицією