Перші 5 років Ukraїner

16 вересня 2021

П’ять років тому розпочався Ukraїner. Проєкт, що стартував з невеликої команди ентузіастів і мети досліджувати невідому Україну та комунікувати її назовні, переростає в одну із наймасштабніших волонтерських медіаорганізацій в Україні, яка об’єднала навколо себе спільноту небайдужих до України проактивних людей. У цьому матеріалі ми зібрали ключові та найбільш яскраві події з життя проєкту.

Старту Ukraїner передувала підготовка: «намацування» формату, пошук команди і ресурсів. Наприкінці 2015 року відбулися перші пробні експедиції Карпатами та Наддніпрянщиною і вийшли перші публікації про гурт «Древо» і радіоаматорів зі Світловодська. На початку 2016 року було вигадано назву та концепцію проєкту. Назва Ukraїner виникла як скорочення від Ukrainian Insider. Навесні 2016-го тривав активний пошук партнерів та команди. Ukraїner запускався з шістьма партнерами, комерційними компаніями, що на старті підтримали ідею фінансово та ресурсно: надали автомобіль для експедицій, забезпечували проживанням та харчуванням.

21 червня, 2016 — запуск і анонс проєкту в соціальних мережах.

22 червня, 2016 — перше інтерв’ю про запуск проєкту на «Детектор медіа».

24 червня, 2016 — анонс та початок першої експедиції Закарпаттям. Експедиція виїхала на один день пізніше через поломку авто. За 4 роки експедицій такі критичні поломки більше не ставались.

Згодом ми анонсували кожну експедицію аплікаційною формою, яку могли заповнити підписники та порадити героїв або локації. Спочатку її заповнило лише 30 осіб, а на наступні експедиції вже були сотні відповідей. З часом ми зробили форму, постійно відкриту для всіх регіонів.

25 червня, 2016 — почали шукати українську музику. Ukraїner взяв за правило використовувати у своїх відеороликах переважно музику українських виконавців, і за цей час низка музичних партнерів погодилися надати власні композиції для проєкту.

липень, 2016 — оголосили про пошук волонтерів для участі у проєкті. Ми рідко нагадували про цю аплікаційну форму, однак до проєкту долучилося вже понад 500 волонтерів з різних міст, регіонів і країн, які знімають, фотографують, транскрибують, пишуть, перекладають, поширюють наші історії та роблять ще багато непомітної, на перший погляд роботи. Саму форму заповнило понад 4 тисячі осіб.

21 липня, 2016 — за місяць від старту на Facebook-сторінку проєкту підписались перші 10 тисяч читачів.

27 липня, 2016 — перша публікація мультимедійної історії на сайті («Сент-Міклош. Замок, що вирішив бути»).

серпень, 2016 — виходить перше відео з серії «Україна з неба» (про Закарпаття). Потім випуски з усіх регіонів зібрали в єдиний матеріал, що отримав відзнаку кращого відео на українському YouTube за версією «Телебачення Торонто».

серпень-вересень, 2016 — експедиція Приазов’ям. Ukraїner взяв за правило балансувати й максимально міксувати теми та регіони між собою, тож від одного з найзахідніших регіонів (Закарпаття) проєкт перемістився до одного з найсхідніших та найпівденніших — Приазов’я.

12 вересня, 2016 — перший переклад історії англійською та німецькоюМішель. Найкращий друг буйволів»). Згодом на Ukraїner з’явиться також польська, грузинська, чеська, французька, іспанська, турецька, грецька, японська та російська мовні версії.

осінь, 2016 — перші закордонні презентації проєкту. Вересень — презентація у Берліні, жовтень — у Гамбурзі та на Франкфуртському книжковому ярмарку, презентації у Варшаві, Вроцлаві, Любліні, Празі.

жовтень-листопад, 2016 — експедиція Полтавщиною. Саме у цій експедиції команда зустріла скульптора Валерія Єрмакова, про якого згодом зняла повнометражний документальний фільм.

«Родзинкою» перших експедицій стали відеоблоги про будні команди і те, що залишилось за лаштунками відзнятих історій. Це відео без ведучих і сценарію, у які потрапили усілякі смішні, сумні, дивні, часом незрозумілі та неочікувані моменти наших подорожей.

грудень, 2016 — перше спільне святкування нового року, Усть-Чорна на Закарпатті. Спільні зимові канікули у Карпатах стали щорічною традицією для нашої команди.

квітень, 2017 — перше відео проєкту у форматі 360 про автентичні співи з експедиції Поліссям. Тепер ми маємо добірку відео у форматі VR.

квітень, 2017 — вперше переправляли авто через річку на дерев’яному поромі, про що є розповідь у відеоблозі.

червень, 2017 — Ukraїner визнано найкращим проєктом у галузі екотуризму за версією Viva, Morshinska! Eco Awards 2017.

червень, 2017 — перша стратегічна сесія з фасилітаторами з «Іншої Освіти». Відтоді основна команда Ukraїner регулярно збирається, щоб осмислити набутий досвід і запланувати роботу на майбутні роки.

літо, 2017 — поява хештегу #юкрейнерцеми, за яким одні волонтери проєкту розповідають про історії інших волонтерів. Згодом з’явився ще хештег #слідамиukraїner, за яким учасники і глядачі Ukraїner описують власні подорожі, натхненні публікаціями проєкту.

24 серпня, 2017 — випустили загальне відео світанків з усієї України, що називається Ukraine. Where Europe’s sunrise is born.

весна-осінь, 2017 — експедиції Поліссям, Бессарабією, Сіверщиною, Поділлям, Карпатами, Буковиною.

вересень, 2017 — режисер Микола Носок та автор Богдан Логвиненко презентували Ukraїner на TEDx в Івано-Франківську.

жовтень, 2017 — перший волонтерський кемп зібрав близько 60 людей в Пущі-Водиці. Табори, на яких волонтери Ukraїner з різних міст і країн збираються, щоб дізнатися більше одне про одного і проєкт, спілкуватися, навчатися і відпочивати, стали нашою щорічною традицією.

листопад, 2017 — перший короткий інформаційний ролик. Згодом добірки цих відео будуть представлені на екранах швидкісних поїздів Інтерсіті та багатьох інших майданчиках по світу.

листопад, 2017 — запуск крамниці Ukraїner. Всі, хто запитував «а де взяти такий світшот/футболку як у вас?», можуть придбати собі або рідним брендований одяг, книги, аксесуари, сувеніри і водночас підтримати проєкт.

листопад, 2017 — завдяки Українській академії лідерства у Ukraїner з’явився перший офіс на вулиці Маккейна у Києві.

листопад, 2017 — перший пост Богдана Логвиненка про екрани в Інтерсіті, на яких крутили проросійських колаборантів. Після посту розслідування щодо екранів зробив журналістський проєкт Slidstvo.info та був проведений конкурс на залучення нової компанії з обслуговування відеомоніторів у поїздах. Згодом там з’явиться і відео Ukraїner.

грудень, 2017 — публікація історії про скульптора Валерія Єрмакова з Панасівки та збір 115 тис. грн за кілька днів від близько 1000 людей, що вирішили підтримати втілення мрії 79-річного художника про першу подорож.

грудень, 2017 — за створення Ukraїner засновник Богдан Логвиненко потрапляє до списку Top 30 under 30 від Kyiv Post.

грудень, 2017 — подорож до Українського села у Чикаґо, США. Перша зйомка історії з циклу «Країна ззовні» Це серія про людей, які виїхали за кордон з різних причин, але почали усіляко допомагати Україні. Перша героїня Ярослава Зелінська-Джонсон — фахівчиня з корпоративного права, яка з часів незалежності України допомогла багатьом міжнародним корпораціям розпочати тут бізнес та інвестувати в місцеві підприємства.

грудень, 2017 — вперше виходить формат «100 фото року», що став традиційним підсумком кожних 365 днів дослідження України.

січень, 2018 — онлайн-трансляція буковинської Маланки у Красноїльську і Вашківцях, яку подивилося кілька мільйонів осіб.

лютий, 2018 — команда авторів взяла участь у IV Зимовій літературній школі у Карпатах.

березень, 2018 — поїздка з Валерієм Єрмаковим до Греції та зйомка повнометражного фільму про цю подорож.

березень, 2018 — у журналі «Український тиждень» вийшов матеріал про те, як працює Ukraїner.

квітень, 2018 — державний реєстратор нарешті видав право на володіння торговою маркою та доменом http://ukrainer.ua/.

весна-осінь, 2018 — експедиції Таврією, Причорномор’ям, Подніпров’ям і Запоріжжям, Наддніпрянщиною, Волинню, Галичиною та Слобожанщиною.

червень, 2018 — другий волонтерський кемп. На ньому ми, зокрема, сформували місію проєкту: розвивати суспільство, відкрите одне до одного та до змін.

липень, 2018 — з’явились перші відео Ukraїner в Інтерсіті+.

липень, 2018 — австрійський журнал PanEuropa вийшов з Ukraїner на обкладинці.

вересень, 2018 — відбулись презентації у Парижі та Відні. Запустили французьку та грецьку версії.

вересень, 2018 — на день перекладача запустили хештег #яперекладаюдляюкрейнер, за яким можна познайомитись з людьми в перекладацькій спільноті.

вересень, 2018 — вийшла перша пародія на Ukraїner в Шоу з Юрієм Марченком. Згодом ще кілька пародій з’явилось на YouTube-каналі ТА, наприклад, відео про лісопарк.

вересень, 2018 — на Радіо Культура з’явився радіоблог «Ukraїner на радіо Культура». Загалом вийшло 28 випусків.

осінь, 2018 — закрили перше коло експедиції. За 2,5 роки проїхали всю Україну, крім тимчасово окупованих територій. Почали думати про проєкти, що охоплюватимуть окуповані території.

жовтень, 2018 — запустили donate-кампанію та до кінця року зібрали 300 тис. грн на діяльність проєкту. 2019 і 2020 року завдяки вашій підтримці ми збирали мільйон для забезпечення щорічних базових потреб. 2021 року ми хочемо зробити ще більше і збираємо для цього 2 мільйони гривень.

листопад, 2018 — через засилля передвиборчої реклами на пів року закрили монетизацію на каналі YouTube, що викликало величезну підтримку спільноти та інформаційний привід для медіа.

грудень, 2018 — спільно з «Кодом міста» та Garage Gang випустили три історії про простори взаємодії: у Костянтинівці, Добропіллі та Лисичанську.

грудень, 2018 — велика презентація у Києві, у просторі IZONE.

березень, 2019 — друга стратегічна сесія Ukraїner з Олександрою Баклановою з pro.mova.

весна-осінь, 2019 — запуск другого експедиційного кола, експедиції до Приазов’я, Полісся, Бессарабії та Закарпаття.

травень, 2019 — випустили книгу «Ukraїner. Країна зсередини», що стала найпродаванішою на Книжковому Арсеналі та отримала одразу три нагороди Book Forum у Львові.

червень, 2019 — перші зйомки «Амбасадорів», спецпроєкту, в якому відомі люди з засновником Ukraїner Богданом Логвиненком подорожують до їхніх рідних міст. Загалом вийшло 15 епізодів цього шоу.

липень, 2019 — оновили візуальний стиль. Айдентику проєкту розробив дизайнер Сергій Родіонов з використанням шрифту талановитого шрифтового дизайнера Кирила Ткачова.

квітень-серпень, 2019 — спецпроєкт про об’єднані територіальні громади (ОТГ).

червень, 2019 — початок зйомок спецпроєкту про національні спільноти України. До цього моменту знято вже 30 різних спільнот та готується до друку книга.

серпень, 2019 — третій волонтерський кемп, на якому ми багато працювали у кластерах (відділах), розбудовували команди і навчалися.

24 серпня, 2019 вийшло відео Україна з неба, що згодом стане кращим відео українського YouTube (За версією премії Паляниця Awards).

вересень, 2019 — вийшла англомовна книга Ukraїner. Ukrainian Insider.

жовтень, 2019 — Матеріали Ukraїner стали частиною великого стенда України на Франкфуртському книжковому ярмарку.

листопад, 2019 — прем’єра створеного у співпраці з УКФ фільму Ukraïner. The Movie одночасно у семи країнах та понад 50 містах. Презентаційний тур Британією за участі Богдана Логвиненка у Лондоні, Кембриджі, Оксфорді, Манчестері та Ноттінгемі.

листопад, 2019 — запуск нового сайту.

грудень, 2019 — зняли першу історію у Києві — про одного з найвідоміших українських художників Івана Марчука. Надалі цикл київських матеріалів продовжився історіями про Довженко-Центр, IZONE, Центр сучасного мистецтва «Дах», відомих київських фотографів, екологічні ініціативи (як «Україна без сміття») тощо.

весь, 2020 рік — спецпроєкт «Зелена експедиція» про українські компанії, що знаходять новітні рішення для екологізації транспорту, будівництва, енергетики, сільського господарства тощо.

січень, 2020 — після інциденту з російським серіалом у маршрутному автобусі запропонували перевізникам безкоштовно завантажити наш адаптований для перегляду без звуку відеоконтент. Відтоді наші відео з’явилися у міжнародних перевізників, в міських маршрутках, на центральних площах різних ОТГ. Ця можливість залишається відкритою, якщо ви є перевізником, власником кав‘ярень, медичних закладів, командиром військової частини та інших зацікавлених.

березень-квітень, 2020 — зроблений без можливості виїхати в експедиції спецпроєкт «На карантині» про життя в Україні в умовах пандемії.

квітень, 2020 — засновник проєкту Богдан Логвиненко потрапив до короткого списку Премії імені Георгія Ґонґадзе.

квітень, 2020 — наш YouTube канал досяг позначки в 100 тисяч підписників. Перевірте, чи не забули ви підписатись.

серпень, 2020 — четвертий волонтерський кемп, який ми проводили онлайн.

червень-жовтень, 2020 — спецпроєкт про Голодомор, старт формату пояснювальних випусків (експлейнерів) про різноманітні явища.

червень-жовтень, 2020 — експедиції другого кола до Слобожанщини, Таврії, Сіверщини, Полтавщини.

червень-жовтень, 2020 — експедиція Німеччиною, продовження серії «Країна ззовні».

червень, 2020 — запуск Patreon. За цей час до проєкту долучилося понад 300 патронів.

липень, 2020 — початок зйомок спецпроєкту про фермерів. Ми досліджуємо тему фермерства з початку експедиції і плануємо видати тематичну книгу.

жовтень-листопад, 2020 — публікація серії «Рідний Крим» у співпраці з Українським інститутом.

жовтень, 2020 — випустили серію «Історія за 1 хвилину», де зафіксували майже всі об’єкти в Україні, про які можна було б зняти відео з дрона. У березні 2021-го наш проєкт «Коротко про Україну» став проєктом року у галузі Аудіовізуального мистецтва премії від Українського культурного фонду.

грудень, 2020 — початок роботи над книгою «Ким ми є?» про національні спільноти та корінні народ України.

грудень, 2020 — отримали відзнаку кращого українського YouTube-каналу 2020 року премії Паляниця Awards, організованої «Телебаченням Торонто».

січень-лютий, 2021 — команда Ukraїner провела курс для студентів Школи журналістики в Українському католицькому університеті (УКУ). Студенти спільно з командою створили 5 мультимедійних матеріалів.

лютий-березень, 2021 — перша зимова експедиція Карпатами.

квітень-червень, 2021 — експедиції другого кола до Волині та Поділля.

червень, 2021 — запуск першої водної експедиції Київським та Канівським водосховищами.

червень, 2021 — п’ятий волонтерський кемп, під час якого ми святкували 5-річчя проєкту.

серпень, 2021 — відео з серії «Україна з неба» стали частиною мультимедійного перформансу режисера Владислава Троїцього в Українському Домі у Києві, що відбувся з нагоди святкування 30-річчя незалежності України.

Коли ми починали проєкт Ukraїner, він складався лише з експедиції й ми думали, що півтора року і одного кола країною буде достатньо, а всі цікаві й нові теми будуть вичерпані. Зрештою ми самі зрозуміли, як багато ще належить дослідити та дізнатися навіть самим українцям. А скільки таких нових історій та ініціатив постійно зароджується? Тому історія Ukraїner продовжується, але сьогодні це вже не проєкт, а волонтерська медіаорганізація, яку ви завжди можете підтримати своєю активністю, внеском або поширенням матеріалів. А ще Ukraїner перетворився на величезну потужну спільноту, важливим у ній є кожен з вас. Дякуємо!

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Автор тексту:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Євгенія Сапожникова

Коректорка:

Олена Логвиненко

Більдредакторка:

Катя Акварельна

Контент-менеджерка:

Людмила Кучер

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner