Перші 5 років Ukraїner

16 вересня 2021
Share this...
Facebook
Twitter

П’ять років тому розпочався Ukraїner. Проєкт, що стартував з невеликої команди ентузіастів і мети досліджувати невідому Україну та комунікувати її назовні, переростає в одну із наймасштабніших волонтерських медіаорганізацій в Україні, яка об’єднала навколо себе спільноту небайдужих до України проактивних людей. У цьому матеріалі ми зібрали ключові та найбільш яскраві події з життя проєкту.

Старту Ukraїner передувала підготовка: «намацування» формату, пошук команди і ресурсів. Наприкінці 2015 року відбулися перші пробні експедиції Карпатами та Наддніпрянщиною і вийшли перші публікації про гурт «Древо» і радіоаматорів зі Світловодська. На початку 2016 року було вигадано назву та концепцію проєкту. Назва Ukraїner виникла як скорочення від Ukrainian Insider. Навесні 2016-го тривав активний пошук партнерів та команди. Ukraїner запускався з шістьма партнерами, комерційними компаніями, що на старті підтримали ідею фінансово та ресурсно: надали автомобіль для експедицій, забезпечували проживанням та харчуванням.

21 червня, 2016 — запуск і анонс проєкту в соціальних мережах.

22 червня, 2016 — перше інтерв’ю про запуск проєкту на «Детектор медіа».

24 червня, 2016 — анонс та початок першої експедиції Закарпаттям. Експедиція виїхала на один день пізніше через поломку авто. За 4 роки експедицій такі критичні поломки більше не ставались.

Згодом ми анонсували кожну експедицію аплікаційною формою, яку могли заповнити підписники та порадити героїв або локації. Спочатку її заповнило лише 30 осіб, а на наступні експедиції вже були сотні відповідей. З часом ми зробили форму, постійно відкриту для всіх регіонів.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

25 червня, 2016 — почали шукати українську музику. Ukraїner взяв за правило використовувати у своїх відеороликах переважно музику українських виконавців, і за цей час низка музичних партнерів погодилися надати власні композиції для проєкту.

липень, 2016 — оголосили про пошук волонтерів для участі у проєкті. Ми рідко нагадували про цю аплікаційну форму, однак до проєкту долучилося вже понад 500 волонтерів з різних міст, регіонів і країн, які знімають, фотографують, транскрибують, пишуть, перекладають, поширюють наші історії та роблять ще багато непомітної, на перший погляд роботи. Саму форму заповнило понад 4 тисячі осіб.

21 липня, 2016 — за місяць від старту на Facebook-сторінку проєкту підписались перші 10 тисяч читачів.

27 липня, 2016 — перша публікація мультимедійної історії на сайті («Сент-Міклош. Замок, що вирішив бути»).

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

серпень, 2016 — виходить перше відео з серії «Україна з неба» (про Закарпаття). Потім випуски з усіх регіонів зібрали в єдиний матеріал, що отримав відзнаку кращого відео на українському YouTube за версією «Телебачення Торонто».

серпень-вересень, 2016 — експедиція Приазов’ям. Ukraїner взяв за правило балансувати й максимально міксувати теми та регіони між собою, тож від одного з найзахідніших регіонів (Закарпаття) проєкт перемістився до одного з найсхідніших та найпівденніших — Приазов’я.

12 вересня, 2016 — перший переклад історії англійською та німецькоюМішель. Найкращий друг буйволів»). Згодом на Ukraїner з’явиться також польська, грузинська, чеська, французька, іспанська, турецька, грецька, японська та російська мовні версії.

осінь, 2016 — перші закордонні презентації проєкту. Вересень — презентація у Берліні, жовтень — у Гамбурзі та на Франкфуртському книжковому ярмарку, презентації у Варшаві, Вроцлаві, Любліні, Празі.

жовтень-листопад, 2016 — експедиція Полтавщиною. Саме у цій експедиції команда зустріла скульптора Валерія Єрмакова, про якого згодом зняла повнометражний документальний фільм.

«Родзинкою» перших експедицій стали відеоблоги про будні команди і те, що залишилось за лаштунками відзнятих історій. Це відео без ведучих і сценарію, у які потрапили усілякі смішні, сумні, дивні, часом незрозумілі та неочікувані моменти наших подорожей.

грудень, 2016 — перше спільне святкування нового року, Усть-Чорна на Закарпатті. Спільні зимові канікули у Карпатах стали щорічною традицією для нашої команди.

квітень, 2017 — перше відео проєкту у форматі 360 про автентичні співи з експедиції Поліссям. Тепер ми маємо добірку відео у форматі VR.

квітень, 2017 — вперше переправляли авто через річку на дерев’яному поромі, про що є розповідь у відеоблозі.

червень, 2017 — Ukraїner визнано найкращим проєктом у галузі екотуризму за версією Viva, Morshinska! Eco Awards 2017.

червень, 2017 — перша стратегічна сесія з фасилітаторами з «Іншої Освіти». Відтоді основна команда Ukraїner регулярно збирається, щоб осмислити набутий досвід і запланувати роботу на майбутні роки.

літо, 2017 — поява хештегу #юкрейнерцеми, за яким одні волонтери проєкту розповідають про історії інших волонтерів. Згодом з’явився ще хештег #слідамиukraїner, за яким учасники і глядачі Ukraїner описують власні подорожі, натхненні публікаціями проєкту.

24 серпня, 2017 — випустили загальне відео світанків з усієї України, що називається Ukraine. Where Europe’s sunrise is born.

весна-осінь, 2017 — експедиції Поліссям, Бессарабією, Сіверщиною, Поділлям, Карпатами, Буковиною.

вересень, 2017 — режисер Микола Носок та автор Богдан Логвиненко презентували Ukraїner на TEDx в Івано-Франківську.

жовтень, 2017 — перший волонтерський кемп зібрав близько 60 людей в Пущі-Водиці. Табори, на яких волонтери Ukraїner з різних міст і країн збираються, щоб дізнатися більше одне про одного і проєкт, спілкуватися, навчатися і відпочивати, стали нашою щорічною традицією.

листопад, 2017 — перший короткий інформаційний ролик. Згодом добірки цих відео будуть представлені на екранах швидкісних поїздів Інтерсіті та багатьох інших майданчиках по світу.

листопад, 2017 — запуск крамниці Ukraїner. Всі, хто запитував «а де взяти такий світшот/футболку як у вас?», можуть придбати собі або рідним брендований одяг, книги, аксесуари, сувеніри і водночас підтримати проєкт.

листопад, 2017 — завдяки Українській академії лідерства у Ukraїner з’явився перший офіс на вулиці Маккейна у Києві.

листопад, 2017 — перший пост Богдана Логвиненка про екрани в Інтерсіті, на яких крутили проросійських колаборантів. Після посту розслідування щодо екранів зробив журналістський проєкт Slidstvo.info та був проведений конкурс на залучення нової компанії з обслуговування відеомоніторів у поїздах. Згодом там з’явиться і відео Ukraїner.

грудень, 2017 — публікація історії про скульптора Валерія Єрмакова з Панасівки та збір 115 тис. грн за кілька днів від близько 1000 людей, що вирішили підтримати втілення мрії 79-річного художника про першу подорож.

грудень, 2017 — за створення Ukraїner засновник Богдан Логвиненко потрапляє до списку Top 30 under 30 від Kyiv Post.

грудень, 2017 — подорож до Українського села у Чикаґо, США. Перша зйомка історії з циклу «Країна ззовні» Це серія про людей, які виїхали за кордон з різних причин, але почали усіляко допомагати Україні. Перша героїня Ярослава Зелінська-Джонсон — фахівчиня з корпоративного права, яка з часів незалежності України допомогла багатьом міжнародним корпораціям розпочати тут бізнес та інвестувати в місцеві підприємства.

грудень, 2017 — вперше виходить формат «100 фото року», що став традиційним підсумком кожних 365 днів дослідження України.

січень, 2018 — онлайн-трансляція буковинської Маланки у Красноїльську і Вашківцях, яку подивилося кілька мільйонів осіб.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

лютий, 2018 — команда авторів взяла участь у IV Зимовій літературній школі у Карпатах.

березень, 2018 — поїздка з Валерієм Єрмаковим до Греції та зйомка повнометражного фільму про цю подорож.

березень, 2018 — у журналі «Український тиждень» вийшов матеріал про те, як працює Ukraїner.

квітень, 2018 — державний реєстратор нарешті видав право на володіння торговою маркою та доменом http://ukrainer.ua/.

весна-осінь, 2018 — експедиції Таврією, Причорномор’ям, Подніпров’ям і Запоріжжям, Наддніпрянщиною, Волинню, Галичиною та Слобожанщиною.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

червень, 2018 — другий волонтерський кемп. На ньому ми, зокрема, сформували місію проєкту: розвивати суспільство, відкрите одне до одного та до змін.

липень, 2018 — з’явились перші відео Ukraїner в Інтерсіті+.

липень, 2018 — австрійський журнал PanEuropa вийшов з Ukraїner на обкладинці.

вересень, 2018 — відбулись презентації у Парижі та Відні. Запустили французьку та грецьку версії.

вересень, 2018 — на день перекладача запустили хештег #яперекладаюдляюкрейнер, за яким можна познайомитись з людьми в перекладацькій спільноті.

вересень, 2018 — вийшла перша пародія на Ukraїner в Шоу з Юрієм Марченком. Згодом ще кілька пародій з’явилось на YouTube-каналі ТА, наприклад, відео про лісопарк.

вересень, 2018 — на Радіо Культура з’явився радіоблог «Ukraїner на радіо Культура». Загалом вийшло 28 випусків.

осінь, 2018 — закрили перше коло експедиції. За 2,5 роки проїхали всю Україну, крім тимчасово окупованих територій. Почали думати про проєкти, що охоплюватимуть окуповані території.

жовтень, 2018 — запустили donate-кампанію та до кінця року зібрали 300 тис. грн на діяльність проєкту. 2019 і 2020 року завдяки вашій підтримці ми збирали мільйон для забезпечення щорічних базових потреб. 2021 року ми хочемо зробити ще більше і збираємо для цього 2 мільйони гривень.

листопад, 2018 — через засилля передвиборчої реклами на пів року закрили монетизацію на каналі YouTube, що викликало величезну підтримку спільноти та інформаційний привід для медіа.

грудень, 2018 — спільно з «Кодом міста» та Garage Gang випустили три історії про простори взаємодії: у Костянтинівці, Добропіллі та Лисичанську.

грудень, 2018 — велика презентація у Києві, у просторі IZONE.

березень, 2019 — друга стратегічна сесія Ukraїner з Олександрою Баклановою з pro.mova.

весна-осінь, 2019 — запуск другого експедиційного кола, експедиції до Приазов’я, Полісся, Бессарабії та Закарпаття.

травень, 2019 — випустили книгу «Ukraїner. Країна зсередини», що стала найпродаванішою на Книжковому Арсеналі та отримала одразу три нагороди Book Forum у Львові.

червень, 2019 — перші зйомки «Амбасадорів», спецпроєкту, в якому відомі люди з засновником Ukraїner Богданом Логвиненком подорожують до їхніх рідних міст. Загалом вийшло 15 епізодів цього шоу.

липень, 2019 — оновили візуальний стиль. Айдентику проєкту розробив дизайнер Сергій Родіонов з використанням шрифту талановитого шрифтового дизайнера Кирила Ткачова.

квітень-серпень, 2019 — спецпроєкт про об’єднані територіальні громади (ОТГ).

червень, 2019 — початок зйомок спецпроєкту про національні спільноти України. До цього моменту знято вже 30 різних спільнот та готується до друку книга.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

серпень, 2019 — третій волонтерський кемп, на якому ми багато працювали у кластерах (відділах), розбудовували команди і навчалися.

24 серпня, 2019 вийшло відео Україна з неба, що згодом стане кращим відео українського YouTube (За версією премії Паляниця Awards).

вересень, 2019 — вийшла англомовна книга Ukraїner. Ukrainian Insider.

жовтень, 2019 — Матеріали Ukraїner стали частиною великого стенда України на Франкфуртському книжковому ярмарку.

листопад, 2019 — прем’єра створеного у співпраці з УКФ фільму Ukraïner. The Movie одночасно у семи країнах та понад 50 містах. Презентаційний тур Британією за участі Богдана Логвиненка у Лондоні, Кембриджі, Оксфорді, Манчестері та Ноттінгемі.

листопад, 2019 — запуск нового сайту.

грудень, 2019 — зняли першу історію у Києві — про одного з найвідоміших українських художників Івана Марчука. Надалі цикл київських матеріалів продовжився історіями про Довженко-Центр, IZONE, Центр сучасного мистецтва «Дах», відомих київських фотографів, екологічні ініціативи (як «Україна без сміття») тощо.

весь, 2020 рік — спецпроєкт «Зелена експедиція» про українські компанії, що знаходять новітні рішення для екологізації транспорту, будівництва, енергетики, сільського господарства тощо.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

січень, 2020 — після інциденту з російським серіалом у маршрутному автобусі запропонували перевізникам безкоштовно завантажити наш адаптований для перегляду без звуку відеоконтент. Відтоді наші відео з’явилися у міжнародних перевізників, в міських маршрутках, на центральних площах різних ОТГ. Ця можливість залишається відкритою, якщо ви є перевізником, власником кав‘ярень, медичних закладів, командиром військової частини та інших зацікавлених.

березень-квітень, 2020 — зроблений без можливості виїхати в експедиції спецпроєкт «На карантині» про життя в Україні в умовах пандемії.

квітень, 2020 — засновник проєкту Богдан Логвиненко потрапив до короткого списку Премії імені Георгія Ґонґадзе.

квітень, 2020 — наш YouTube канал досяг позначки в 100 тисяч підписників. Перевірте, чи не забули ви підписатись.

серпень, 2020 — четвертий волонтерський кемп, який ми проводили онлайн.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

червень-жовтень, 2020 — спецпроєкт про Голодомор, старт формату пояснювальних випусків (експлейнерів) про різноманітні явища.

червень-жовтень, 2020 — експедиції другого кола до Слобожанщини, Таврії, Сіверщини, Полтавщини.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

червень-жовтень, 2020 — експедиція Німеччиною, продовження серії «Країна ззовні».

червень, 2020 — запуск Patreon. За цей час до проєкту долучилося понад 300 патронів.

липень, 2020 — початок зйомок спецпроєкту про фермерів. Ми досліджуємо тему фермерства з початку експедиції і плануємо видати тематичну книгу.

жовтень-листопад, 2020 — публікація серії «Рідний Крим» у співпраці з Українським інститутом.

жовтень, 2020 — випустили серію «Історія за 1 хвилину», де зафіксували майже всі об’єкти в Україні, про які можна було б зняти відео з дрона. У березні 2021-го наш проєкт «Коротко про Україну» став проєктом року у галузі Аудіовізуального мистецтва премії від Українського культурного фонду.

грудень, 2020 — початок роботи над книгою «Ким ми є?» про національні спільноти та корінні народ України.

грудень, 2020 — отримали відзнаку кращого українського YouTube-каналу 2020 року премії Паляниця Awards, організованої «Телебаченням Торонто».

січень-лютий, 2021 — команда Ukraїner провела курс для студентів Школи журналістики в Українському католицькому університеті (УКУ). Студенти спільно з командою створили 5 мультимедійних матеріалів.

лютий-березень, 2021 — перша зимова експедиція Карпатами.

квітень-червень, 2021 — експедиції другого кола до Волині та Поділля.

червень, 2021 — запуск першої водної експедиції Київським та Канівським водосховищами.

червень, 2021 — п’ятий волонтерський кемп, під час якого ми святкували 5-річчя проєкту.

серпень, 2021 — відео з серії «Україна з неба» стали частиною мультимедійного перформансу режисера Владислава Троїцього в Українському Домі у Києві, що відбувся з нагоди святкування 30-річчя незалежності України.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Коли ми починали проєкт Ukraїner, він складався лише з експедиції й ми думали, що півтора року і одного кола країною буде достатньо, а всі цікаві й нові теми будуть вичерпані. Зрештою ми самі зрозуміли, як багато ще належить дослідити та дізнатися навіть самим українцям. А скільки таких нових історій та ініціатив постійно зароджується? Тому історія Ukraїner продовжується, але сьогодні це вже не проєкт, а волонтерська медіаорганізація, яку ви завжди можете підтримати своєю активністю, внеском або поширенням матеріалів. А ще Ukraїner перетворився на величезну потужну спільноту, важливим у ній є кожен з вас. Дякуємо!

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Автор тексту:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Євгенія Сапожникова

Коректорка:

Олена Логвиненко

Більдредакторка:

Катя Акварельна

Контент-менеджерка:

Людмила Кучер

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner