Як працює соціальна відповідальність. Кейс MacPaw

28 грудня 2021
Share this...
Facebook
Twitter

У 2018 році, до десятиріччя компанії, MacPaw почала реалізовувати соціальні проєкти. Айтівці допомагають українцям за вісьмома напрямами, співпрацюють з Національним антарктичним науковим центром, інноваційним центром Промприлад. Реновація, з проєктом Доступно.UA та іншими організаціями. А ініціативи MacPaw Cares стали прикладом дієвої соціальної відповідальності для українських і міжнародних компаній.

MacPaw — українська ІТ-компанія, заснована 2008 року випускником Київського політехнічного інституту Олександром Косованом. Компанія спеціалізується на розробці та розповсюдженні програм для macOS, iOS, Android та Windows. Станом на 2021 рік компанія входить до українського рейтингу тридцяти найкращих стартапів і має понад 30 мільйонів користувачів по всьому світу.

2018 року в MacPaw святкували десять років з моменту заснування. Тоді ж команда висловила ідею, що, крім основної роботи, вона хотіла б долучатися до соціальних проєктів. Так виникла ініціатива MacPaw Cares, яка нині має вісім основних напрямів і допомагає реалізувати понад 30 різноманітних проєктів: від технічного забезпечення наукових експедицій до екологічних толок і порятунку вуличних тварин. Олександр Косован згадує, що тоді вирішили виділити 1 мільйон доларів на соціальні напрями, бо потреба в таких ініціативах була очевидною:

— Коли ми виходимо за межі офісу, ми зіштовхуємся з нашою реальністю. І хотілося б створювати такі умови для людей, де вони можуть відчувати себе безпечно, де вони розуміють, що в них є підтримка і немає якихось дурних забобонів, проблем. І вони можуть максимально висвободити свою енергію для позитивних змін на майбутнє.

Вісім стовпів відповідальності

Наразі основні напрями MacPaw Cares такі: технології і наука; інклюзія; освіта; «зелені» проєкти; розвиток України і суспільства; допомога містам; підтримка людей, пілкування про тварин. Менеджерка соціальних проєктів MacPaw Cares Анна Манухіна пояснює вибір так:

— Ці напрями були не байдужі людям тут, усередині, і воно відгукувалося у всіх, хто цим займається.

Анна розповідає, що проєкти реалізуються по-різному. На одні компанія виділяє кошти і разом з представниками організацій та експертами щось на них купує, як-от медичне обладнання чи спорядження для пожежників. У інших випадках спеціалісти творять зміни своїми руками: через участь у толоках, волонтерство. Так, наприклад, в MacPaw проходять корпоративні дні донора, які організовують активісти з «Агентів крові», громадської організації, що розвиває свідоме і безоплатне донорство в Україні. Айтівці взяли участь у розробці карток супергероя — так у «агентів» називають посвідчення донорів для згадки про їхній внесок у порятунок людських життів.

Одним проєктам допомагають через те, що вони близькі компанії, іншим — бо представники ініціатив звернулися самі, і їхні цінності відгукуються MacPaw.

Анна каже, що ініціатива MacPaw Cares спрямована на підтримку здорових і суспільно важливих проєктів, суголосних принципам MacPaw. Це спосіб створити більше можливостей для людей в компанії та надихнути інших людей, інші компанії реалізовувати важливі проєкти й впливати на розвиток суспільства. Додає, що бізнес має думати не тільки про гроші та зростання, а й про внесок, який він робить у розвиток суспільства й країни:

— Мене мотивує саме можливість робити зміни тут і зараз, тому що бізнес має дуже великий вплив на соціальні зміни та може багато чого змінити в довгостроковій перспективі.

Допомога науковцям

Співпраця з Національним антарктичним науковим центром розпочалася з ініціативи Анни Манухіної 2018 року. Їй боліло те, що українська наука недофінансована і часто потребує найнеобхіднішого. Тому одразу, коли почали говорити про MacPaw Cares, вона подумала про науковців антарктичного центру.

Щоправда, спочатку спілкування з представниками центру було натягнутим: вони напружено очікували, якої ж подяки попросять благодійники. Напруга спала, коли працівники центру отримали від айтівців ноутбуки без жодних умов. І тоді вони вирішили віддячити — прийшли в гості після експедиції та розповіли про свою роботу:

— Вони виступили, показали презентації, відео з телефонів, розказали, чим займаються. Спочатку дуже соромились, а потім розказали про свої дослідження, просто поспілкувались з людьми — і це було так класно, дуже дружньо.

Багато розповідали про умови життя на єдиній українській антарктичній станції «Академік Вернадський». Перша антарктична експедиція 1996 року приймала станцію у британців, тоді ж її перейменували (з назви «Фарадей»). Євген Дикий, очільник центру, каже, що реалії життя на станції і те, що висвітлюють медіа, не завжди збігається:

— Коли говорять про -80°С, марсіанські умови, то центральна Антарктида. Тобто реально так само, як у марсіанських пустелях. У нас принципово інша картина, ми на антарктичному півострові. Це те, що називається «Морська Антарктика». У нас на порядок тепліше: взимку до -30°С, а то й менше, а влітку взагалі бувають стрибки довкола нуля, від -5°С до +5°С.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

З приходом Євгена Дикого в Національний антарктичний науковий центр 2018 року інституція стала відкритішою (наприклад, 2019 року український письменник Маркіян Прохасько впродовж місяця жив на станції «Академік Вернадський»). Світогляд і діяльність нового керівника посприяли розширенню партнерської мережі, зокрема співпраці з MacPaw. Анна розповідає про те, що вже зроблено:

— Спочатку це була допомога спеціальною технікою, яка працює в важких погодних умовах. Потім ми робили вай-фай точки, бо там було дуже погано з інтернетом, але ці вай-фай точки не допомогли.

Щоб забезпечити станцію «Академік Вернадський» інтернетом, MacPaw взялась за купівлю потужної антени. Спілкування з виробником антени тривало довго, бо треба було зрозуміти, чи витримає прилад екстремальні погодні умови Антарктиди.

— Виробництво знаходилось у Штатах, і нас почали перевіряти, чи не будемо ми використовувати цю антену у військових цілях. Нам довелось підписати санкційний список американський, що ми не співпрацюємо з терористами.

Готову антену переправили до міста Пунта-Аренас у Чилі, де затримали через карантинні обмеження, пов’язані з пандемією COVID-19. А вже під час доставлення на станцію корабель потрапив у шторм в протоці Дрейка, яка з’єднує Південну Америку з Антарктидою. Тож процес встановлення антени затягнувся на рік. Але вона змінила життя на станції, розповідає менеджерка соцпроєктів:

— У них уперше з’явилася можливість дзвонити своїм рідним з Антарктиди, надсилати дослідження дуже швидко, тому що люди, які працювали там десь рік, не мали можливості зідзвонитись з кимось, подивитись фільм — вони возили з собою все на флешках.

Директор Національного антарктичного наукового центру називає співпрацю з MacPaw однією з найприємніших: каже, що вони «дають найбільше, а вимагають собі піару найменше». Зараз айтівці допомагають науковцям обладнати медичний кабінет на новому українському криголамі «Ноосфера» (до 2021 року мав назву James Clark Ross. — ред.), придбаному у Великої Британії. Євген Дикий розповідає:

— James Clark Ross — легендарне судно. На момент побудови це був найкращий корабель світу. Да, пройшло 30 років, але навіть зараз він мінімум у топовій двадцятці, якщо не в десятці. Тобто ми придбали дійсно потужний інструмент, але це голе судно.

Також криголам потребує налагодження систем зв’язку (від аварійного — до інтернету), і тут науковці просять підтримки.

Ще айтівці планують допомогти обладнати дослідницький корабель «Бельгіка». Його Україні подарувала Бельгія для дослідження Чорного моря на заміну судну «Професор Водяницький», яке залишилося у тимчасово окупованому Криму.

Наразі на «Бельгіці» немає українського обладнання. Те, яке встановлено, належить європейським науковцям, і вони дозволили його використати під час перегонного рейсу. Директор центру ділиться:

— «Бельгіку» вів український екіпаж, то вони по дорозі уже зробили у 18 точках власне дослідження на мікропластик і на стійкі органічні забруднювачі. Тобто в них навіть перегонний рейс був науковим.

Допомога MacPaw антарктичній експедиції популяризувала науковців серед великого бізнесу: відтоді полярників почало підтримувати українське представництво Coca-Cola, виробник будівельних матеріалів «Ковальська»‎ та виробник систем безпеки AJAX. Євген говорить, що допомога буває різною — і спецодяг дають протестувати, і технології:

— А буває, що пропонують діжку відбірного меду на станцію передати. Це дуже класна штука насправді.

На думку менеджерки соцпроєктів MacPaw Анни Манухіної, завжди треба прагнути розвитку, особливо коли допомагаєш науковцям:

— Мені хотілося б, щоб люди були більш відповідальними за те, що відбувається довкола, і мали розуміння того, що вони можуть впливати на те, що відбувається. І не важливо, де це відбувається: у під’їзді, у тебе в місті чи в країні.

Формувати Україну

Окреме місце у соціальній діяльності MacPaw займають проєкти, пов’язані з розвитком України. Насамперед це гілка освітніх ініціатив для школярів, студентів і дорослих людей. Крім того, компанія інвестує в інноваційний центр Промприлад.Реновація в Івано-Франківську, підтримує програми для лідерів з України у Стенфордському університеті, а також допомагає дітям зі сходу України та пожежникам у Чорнобилі.

2020 року, щоб захистити дитячі життя на сході, де триває російсько-українська війна, айтівці разом з Дитячим фондом ООН (UNICEF), асоціацією IT Ukraine і WeARStudio розробили Mine Awareness VR — програму, яка має навчити дітей розпізнавати вибухові пристрої, щоб уникати їх. У цьому проєкті MacPaw стала технічним партнером, забезпечивши комп’ютери й окуляри для віртуальних тренувань. Цією ініціативою Анна пишається чи не найбільше:

— Проєкт допоможе дітям в ігровій VR-формі розпізнавати міни, щоб ніхто на них не підривався. Нас консультували британські спеціалісти. Це допоможе дітям розуміти, де є небезпека.

Того ж 2020 року, коли в Чорнобилі вирували лісові пожежі, компанія передала вогнеборцям промислові респіратори, рюкзаки-обприскувачі та сухпайки.

Щодо гострих потреб суспільства — засновник компанії говорить, що, наприклад, коли сталась пандемія COVID-19, часу довго думати не було: у березні 2020 айтівці передали офісні 3D-принтери у тимчасове використання в одну з майстерень FabLab Fabricator, де на них друкували захисні екрани для лікарів, і придбали 2000 костюмів особистого захисту для лікарів.

— Сталася пандемія, ми розуміли, що в країні немає достатньо масок, ШВЛ (апаратів штучної вентиляції легень. — ред.), і ми підключились до цього проєкту, бо це було важливо на той момент.

Крім допомоги лікарям, в MacPaw розробили план допомоги команді: 2020 року, на початку пандемії, усіх забезпечували наборами MacPaw Cares Home Kit із засобами особистого захисту (з одноразовими масками, рукавичками, антисептиком, вітаміном С). Також команда отримала страховку на випадок захворювання на COVID-19. 2021 року компанія придбала п’ять апаратів для штучної вентиляції легень, щоб за необхідності надати їх членам команди та їхнім родинам.

Крім реагування на гарячі запити, компанія приділяє увагу розвитку громадянського суспільства. Так, у липні 2019 року MacPaw проінвестували черговий етап ревіталізації Івано-франківського заводу «Промприлад». Інноваційний центр розташований в центрі міста і вже розміщує під своїм дахом школу танців, галерею сучасного мистецтва, мультимедійну лабораторію, дитячі клуби неформальної освіти, урбан-лабораторію і навіть офіс управління інвестиційної політики міста. Олександр Косован говорить:

— Ми хочемо, щоб такі проєкти, як «Промприлад», надихали інші українські міста на створення осередків для бізнесу і соціальних ініціатив.

Також компанія підтримує Stanford’s Ukrainian Emerging Leaders, програму для українських лідерів політики і громадянського суспільства, щоб ті могли вчитись в одному з найкращих приватних університетів США і надихатись історіями успішних світових лідерів, засвоювати демократичні цінності, які сприяли б розвитку України. Поміж інших меценатів програми — музикант і громадський діяч Святослав Вакарчук, українська інвестиційна компанія Dragon Capital, американський фонд регіональної підтримки Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) на чолі з президенткою Ярославою Джонсон.

Спільноти, що змінюють

Значна частина ініціатив, підтримуваних MacPaw, спрямована на розвиток інклюзивності, допомогу літнім людям і дітям.

Так, до зимових свят 2016-го айтівці започаткували проєкт Christmas Elves, щоб здійснювати бажання дітей, хворих на невиліковне генетичне захворювання — муковісцидоз. У 2021 році IT-ельфи принесли бажані подарунки 109 дітям віком від 2 до 18 років.

А ще компанія відмовилась святкувати новий 2021-й рік на користь придбання апарату гіпотермії для новонароджених, який тепер допомагає одній з київських дитячих клінічних лікарень реанімувати немовлят і стабілізує температуру тіла. Також айтівці придбали медичну систему, яку застосовують при нестачі кисню у дитини, і апарат ультразвукової діагностики.

MacPaw опікується дитячим будинком у Циблях: підтримує заклад матеріально, як-от ремонт кухні, і допомагає працівникам. 2019 року компанія запросила співробітників дитбудинку до себе на тренінг про запобігання вигоранню на роботі.

Для допомоги пенсіонерам MacPaw співпрацює з фондом «Життєлюб». Компанія опікується в Києві двома будиночками «Обід без бід» (на станціях метро «Печерська» та «Дорогожичі»), де до карантину щоп’ятниці роздавали гарячі обіди. У 2020 році компанія придбала для фонду 4000 обідів й команда сама долучились до їх доставлення.

Айтівці співпрацюють з ініціативою Доступно.UA, яка аналізує міські простори та сприяє їх удоступненню для маломобільних груп населення. З 2019 року компанія MacPaw підтримує проведення форумів інклюзивності (де активісти, представники влади та бізнесів шукають шляхи створення доступних просторів) та допомагає організувати нагородження переможців рейтингу доступності українських міст «Тостер», яким захоплюється Анна:

— Це дуже крута ініціатива: вона підштовхує людей робити свій бізнес і свої локації більш доступними. Про це дуже мало говорять в Україні, але важливо, що вони порушують цю тему.

Менеджерка додає, що побудова подібних спільнот й ініціатив є одним з ключових завдань соціального напряму компанії:

— Хотілося б, щоб суспільство і люди були більш відповідальними і мали розуміння того, що вони дійсно мають можливість впливати на те, що відбувається.

Нам тут жити

Щоб покращувати життя у містах, компанія створила окремий напрям MacPaw Cares — City. У межах нього у 2019 році айтівці зробили підсвітку для костелу святого Миколая в Києві. Тоді до ініціативи долучилися й інші «сусіди» костелу — компанія з розробки розумних систем безпеки Ring Ukraine, інвестиційна компанія SD Capital та комплекс «Торонто-Київ», де всі вони розміщалися. Для реалізації проєкту — від етапу збору інформації та до встановлення системи освітлення — знадобився рік. Уся підсвітка екологічна й енергоощадна.

Також у межах міських програм айтівці протягом 2018–2019 років вклались у реконструкцію паркової зони київського ботанічного саду імені Олександра Фоміна: відремонтували сходи, вхідну групу, оновили покриття доріжок і бордюрів квітників. А також допомагають проєкту «Самосад» на столичному Подолі: 2019 року там зробили газонне покриття, а 2020 — освітлення. Анна ділиться:

— Не важливо, чи ти поприбираєш сміття під своїм будинком, чи висадиш квіти під будинком, чи зробиш цілий парк у своєму місті. Важливо починати з себе і важливо не бути байдужим, бо байдужість вбиває. Я думаю, вбиває в першу чергу людину в тобі.

Таку позицію компанія стверджує, обстоюючи та впроваджуючи екологічні ініціативи: від сортування сміття в офісі — до створення програми для смартфонів, що полегшує сортування всім українцям. Так, у вересні 2019 року компанія запустила застосунок «Сортуй», де зібрано рекомендації щодо поводження з відходами для початківців і досвічених зеровейстерів. Програма безоплатна, її можна завантажити на телефони з iOS та Android.

Айтівці беруть участь у різноманітних толоках та організовують їх самі. Так з’явились ініціативи #CleanMyCity та #CleanMyCarpathians, під час яких спеціалісти компанії прибирали міський простір та робили виїзне прибирання у Карпатах, а потім — і на Кінбурнській косі (проєкт #CleanMySea). Простір для прибирання команда обирає голосуванням. 2021 року прибирання проходило у Києві на території Совських ставків — столичної зеленої зони, яку активісти зараз захищають від забудови. Усього зібрали 69 мішків сміття і заразом висадили платани і барбариси.

Zero waste (з англ. «нуль відходів»)
Філософія скорочення продукування відходів.

Анна Манухіна розповідає, що часто ініціативи з прибирання стають вірусними:

— Якщо це «зелені» проєкти, то ми загалом ними займаємось самостійно. Інколи кидаємо виклики іншим компаніям, ті також кидають виклик іншим компаніям, і це розростається, як велике дерево важливих соціальних проєктів.

Так, 2018 року до прибирання приєднались платформа для створення контенту Depositphotos, сервіс читання для компаній BookBox, телекомунікаційна компанія Київстар і Національний банк України. А 2021-го — співробітники стартапу Reface, IT-компанії Banza та благодійного фонду «Життєлюб».

2020-го року MacPaw подарувала новий прес для підготовки вторинної сировини до відправлення на переробку соціальному стартапу «Україна без сміття», який прагне зробити сортування відходів нормою для українців. А вже у травні 2021 року айтівці долучилися до благодійного забігу No Waste Run, щоб зібрати гроші на нову сортувальну станцію. Того ж року компанія профінансувала зйомку кінострічки «Подих», короткометражки про вирубування лісів в Україні.

Також компанія підтримує ініціативу «Батарейки, здавайтеся!»: у MacPaw є коробочка для збору батарейок, такі ж коробочки поставили у Вишнівській школі, корпусі КПІ та студентському просторі Belka Space. Зібрані батарейки громадська організація відправляє для переробки на завод GreenWEEE в Румунію.

Окремий напрям соціальних проєктів MacPaw Cares — допомога тваринам (недарма ж в MacPaw постійно мешкають два коти, Гувер і Фіксель!). Айтівці забезпечують різні потреби притулків: ремонтують приміщення, закуповують корм тощо. Зокрема компанія підтримує притулки для вуличних тварин «Сіріус» (поблизу Києва) і «Дім Сірка» (у місті Калуш, на Галичині), притулок для диких тварин неподалік Борисполя. Крім допомоги з приміщеннями та кормом, MacPaw Cares фінансує щомісячну стерилізацію ста безпритульних тварин (як гуманний метод регуляції їхньої чисельності) у партнерстві з благодійним фондом Adopt don’t stop, каже Анна:

— Ми займаємося стерилізацією тварин, щоб їх було менше на вулицях і щоб тим самим не перевантажувати ці притулки, тому що їм ніхто не допомагає, крім волонтерів.

Долучились айтівці і до акції «Забий на породу», організованої DOG MA (спільнотою людей, які не зважають на породу, коли беруть песика з притулку) — допомогли зі створенням соціального ролика про важливість любові до будь-яких тварин. У відео знялись українські зірки Alyona Alyona, Alina Pash, Стасік та Apache CREW.

Анна Манухіна говорить, що допомога тваринам відбувається як за ініціативи команди, так і в межах партнерських проєктів:

— Якщо ми їдемо у притулок для тварин, то збираються люди, яким не байдужі тварини. Ми збираємося і їдемо, фізично допомагаємо.

Більшість соціальних ініціатив компанії, каже Олександр Косован, стаються за бажання команди допомагати світу навколо. Жодна з них не робилась з метою отримати дивіденди або визнання. Соціальна включеність дає можливість людям перемикатися з робочих питань на проєкти, які можуть бути для них особисто важливими:

— Коли компанія дає можливість розв’язувати ці проблеми, то люди набагато лояльніше ставляться до компанії. Це допомагає створювати культуру компанії, яка, як на мене, дає позитивні результати. Тобто моя компанія стала краще, тому що в нас з’явились такі соціальні ініціативи.

за підтримки

Проєкт реалізується за підтримки MacPaw.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Проєктна менеджерка,

Контент-менеджерка:

Анастасія Жохова

Автор тексту:

Денис Шабанін

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анастасія Сєрікова

Коректорка:

Олена Логвиненко

Продюсерка проєкту,

Інтерв’юерка:

Карина Пілюгіна

Ірина Макарчук

Асистентка продюсера:

Наталія Вишинська

Фотографиня,

Більдредакторка:

Катя Акварельна

Фотограф:

Валентин Кузан

Сергій Коровайний

Оператор:

Олексій Панченко

Роман Климчук

Операторка:

Анна Лозінська-Корман

Саша Нікітіна

Операторка,

Режисерка:

Марія Теребус

Режисерка монтажу:

Надія Мельниченко

Звукорежисерка:

Анастасія Климова

Транскрибаторка:

Софія Базько

Графічна дизайнерка:

Яна Русіна

Ukraїner підтримують

Стати партнером

Слідкуй за експедицією