Share this...
Facebook
Twitter

100 фото України — великий підсумковий матеріал, який Ukraїner традиційно готує наприкінці кожного року з 2017-го. Це найбільш вдалі світлини, які наша команда зробила протягом останніх 12 місяців. Українські пейзажі, локальні дієвці, соціальні й культурні ініціативи тощо — все це наша з вами історія, варта того, щоб її пам’ятали, пишалися нею й мотивувалися для подальших звершень.

Показово, що на відміну від попередніх таких фотодобірок, у цій майже немає світлин, зроблених із квадрокоптера, адже наші оператори дронів тимчасово перекваліфікувалися — переважно вони служать в аеророзвідці.

Цією публікацією ми підсумовуємо 2022 рік. Він почався зі знімання традиційних святкувань зимових свят, які команда Ukraїner одночасно фіксувала в різних регіонах України. Як і більшість українців, ми мали багато планів на 2022 рік. Ми готувалися до нових експедицій, однак 24 лютого змінило життя всіх нас. Почалося повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Тоді Ukraїner перезапустив усі свої канали комунікації, щоб почати розповідати правду про російсько-українську війну й незламність українців. Ми призупинили публікацію історій, знятих до вторгнення, натомість зосередилися на темах, що допомагають українцям жити в нових, воєнних реаліях, викривають злочини Росії і наближають перемогу України. Попри війну, цьогоріч ми розпочали чимало нових проєктів.

Один із найважливіших — «Деокупація», в межах якого відвідуємо українські міста й села на півночі, півдні та сході, звільнені від російських військ. Станом на кінець грудня команда Ukraїner побувала у всіх деокупованих населених пунктах, часто стаючи першим медіа, яке наважилося приїхати туди, щоб поспілкуватися з місцевими, які жили під окупацією.

Також відзняли серію історій про жінок на війні, які допомагають спільноті як лікарки, волонтерки, керівниці. Розповідали про волонтерські ініціативи, що з’явилися або відродилися після вторгнення, щоби допомагати військовим і цивільним. У проєкті «Стилет чи Стилос», що виходить також у форматі подкасту, разом із Даркою Гірною фіксували історії українських інтелектуалів, які вирішили долучитися до війська. Звісно, це не повний перелік, тому ці та інші нові проєкти великої війни ми зібрали в розділі «Війна».

Поки ви читаєте це, ми майже зібрали 3 млн грн, необхідних нам, щоб забезпечувати існування й розвиток проєкту впродовж цілого року. Ми не проводили комунікаційної кампанії на підтримку цього збору, адже передусім усі ми донатимо на зброю та армію. Але ви можете підтримати Ukraїner на нашому сайті або Patreon.

Не забудьте також пригадати, якими були 100 фото попередніх років: 2021, 2020, 2019, 2018 та 2017!

На обкладинці: Наслідок обстрілу українських позицій російськими РСЗВ. Один зі снарядів трапив в озеро. Подніпров’я і Запоріжжя. 8 грудня. Фото: Павло Пашко.

Смерть — персонаж вертепної вистави під назвою «Ірод». Комарове, Полісся. 7 січня. Фото: Світлана Чуруброва.

Вертеп Спілки української молоді йде вулицею міста. Харків, Слобожанщина. 7 січня. Фото: Євгенія Седнєва. Спецпроєкт «Зимові свята».

Різдвяна Хода звіздарів. Львів, Галичина. 8 січня. Фото: Галина Кучманич. Спецпроєкт «Зимові свята».

Фольклористка та засновниця гурту «Муравський шлях» Галина Лук’янець вбирається у традиційний український стрій, щоб йти колядувати вулицями міста. Харків, Слобожанщина. 8 січня. Фото: Євгенія Седнєва. Спецпроєкт «Зимові свята».

Родина Скориків святкує Різдво. Шершенці, Поділля. 10 січня. Фото: Емма Солдатова. Спецпроєкт «Зимові свята».

Костюми Ведмедів — персонажів Маланки — зроблені зі скручених у вузол жмутів осоки. Костюм дорослого персонажа важить 30–40 кг. Белелуя, Галичина. 13 січня. Фото: Артем Галкін. Спецпроєкт «Зимові свята».

Мешканець села Пістинь, волонтер Ukraїner Юрій Ганущак щороку бере участь у Маланці, перевтілюючись на жіночих персонажів — Маланку або Бабу. Пістинь, Карпати. 13 січня. Фото: Христина Кулаковська. Спецпроєкт «Зимові свята».

Одне із традиційних бешкетувань на свято Маланки — звичай зупиняти автомобілі місцевих мешканців, щоб пожартувати з водіями й попросити в них якусь винагороду. Попова Гребля, Поділля. 13 січня. Фото: В'ячеслав Ратинський. Спецпроєкт «Зимові свята».

Кульмінацією святкування Маланки в Белелуї завжди є борінка — показова боротьба персонажів із різних маланкарських гуртів за право першості. Перемагає борець, який покладе противника на лопатки. Белелуя, Галичина. 14 січня. Фото: Артем Галкін. Спецпроєкт «Зимові свята».

Учасник Маланки милується нічним краєвидом села. Іспас, Буковина. 14 січня. Фото: Юрій Стефаняк. Спецпроєкт «Зимові свята».

Боротьба маланкарських персонажів різних ватаг. Свято Маланки в Поповій Греблі називається Циганами, а маланкарські гурти — «циганськими сім’ями». Попова Гребля, Поділля. 14 січня. Фото: В'ячеслав Ратинський. Спецпроєкт «Зимові свята».

Сонячний день у засніженому гірському селі. Пістинь, Карпати. 12 січня. Фото: Христина Кулаковська. Спецпроєкт «Зимові свята».

Заледеніла гірська річка Пістинька. Пістинь, Карпати. 12 січня. Фото: Христина Кулаковська. Спецпроєкт «Зимові свята».

Затор на виїзді зі столиці в перший день повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Київ. 24 лютого. Фото: Олександр Хоменко

Виготовлення коктейлів Молотова на задньому подвір’ї приватного будинку. Запитів, Галичина. 26 лютого. Фото: Ліна Чу.

Прихисток для тимчасово переміщених осіб у Львівському академічному театрі імені Леся Курбаса. Львів, Галичина. 27 лютого. Фото: Юрій Стефаняк.

Історія: «Як театри і музеї волонтерять під час війни».

Тимчасові переселенці з валізами на площі біля вокзалу. Львів, Галичина. 27 лютого. Фото: Софія Соляр.

Будні гуманітарного штабу. Львів, Галичина. 28 лютого. Фото: Олександр Хоменко.

Андрій Хливнюк — лідер музичного гурту «Бумбокс», який долучився до спецпідрозділу патрульної поліції— в середмісті столиці. Київ. 04 березня. Фото: Сергій Коровайний.

Захищена від ворожих обстрілів статуя Нептуна на центральній площі. Львів, Галичина. 6 березня. Фото: Юрій Стефаняк.

Театральна вистава в укритті. Івано-Франківськ, Галичина. 7 березня. Фото: Валентин Кузан.

Доброволець підрозділу Сил тероборони. Київ. 9 березня. Фото: Сергій Коровайний.

Волонтери плетуть маскувальні сітки для військових у Пороховій вежі. Львів, Галичина. 10 березня. Фото: Ліна Чу.

Волонтерський штаб у ректораті Ужгородського національного університету. Ужгород, Закарпаття. 16 березня. Фото: Валентин Кузан.

Галина Балабанова, яка перебуваючи у блокадному Маріуполі, разом із командою координувала великий волонтерський штаб, створений на базі освітнього хабу «Халабуда». Львів, Галичина. 20 березня. Фото: Христина Кулаковська. Спецпроєкт: «Почуйте голос Маріуполя».

Історія: «Почуйте голос Маріуполя. Галина».

Дим від нафтобази, зруйнованої ворожою ракетою, видно в центрі міста. Львів, Галичина. 26 березня. Фото: Христина Кулаковська.

Галина Федушка — дитяча неврологиня Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит». У день вторгнення залишилася на чергуванні, а колеги підхопили її ініціативу. Так лікарня продовжувала роботу під час війни. Київ. 26 березня. Фото: Сергій Коровайний. Спецпроєкт «Жінки на війні».

Історія: «Як лікарі рятують життя під час війни».

Працівник автосервісу, ветеран АТО з першого дня повномасштабного вторгнення лагодить автівки військовим, а ще — трофейну зброю, яку українські бійці можуть надалі використовувати. Київ. 27 березня. Фото: Каріна Пілюгіна.

Уламки російської ракети на сільській вулиці. Лютіж, Полісся. 31 березня. Фото: Каріна Пілюгіна.

Дідусь Валентин із онукою в центрі для переселенців. Запоріжжя, Запоріжжя та Подніпров’я. 04 квітня. Фото: Павло Пашко.

Аеророзвідниця везе до себе додому знайденого в Ірпені кота. Ірпінь, Полісся. 2 квітня. Фото: Каріна Пілюгіна.

Аеророзвідники пілотують квадрокоптер. Чернігів, Сіверщина. 4 квітня. Фото: Дмитро Санін.

Історія: «Ситуаційна обізнаність: роль аеророзвідки під час війни».

Навчання стрільбі в межах проєкту вишколу цивільного населення. Львів, Галичина. 10 квітня. Фото: Ліна Чу.

Знищений росіянами історико-краєзнавчий музей із картинами Марії Примаченко. Іванків, Полісся. 10 квітня. Фото: Роман Климчук.

Історія: «Врятувати картини Марії Примаченко».

Портрет дитини на деокупованій території. Іванків, Полісся. 10 квітня. Фото: Каріна Пілюгіна.

Чоловік їде в поїзді із зони неподалік бойових дій у відносно безпечніші регіони країни. Лозова, Слобожанщина. 13 квітня. Фото: Каріна Пілюгіна.

Богослужіння у Гарнізонному храмі Петра і Павла. Львів, Галичина. 17 квітня. Фото: Юрій Стефаняк.

Захід сонця. Охтирка, Сіверщина. 21 квітня. Фото: Каріна Пілюгіна.

Фотограф Сергій Мельниченко показує надруковані версії своїх фото. Він продає світлини як цифрові активи (NFT), а виручені кошти віддає ЗСУ. Так влітку йому вдалося зібрати більш як пів мільйона гривень. Івано-Франківськ, Галичина. 22 квітня. Фото: Анастасія Куберт.

Історія: «Мистецтво в дії: як український фотограф наближає перемогу України».

Місцевий партизан, який допомагав обороняти своє місто від окупантів, показує залишки російської колони важкої техніки. Тростянець, Слобожанщина. 22 квітня. Фото: Костянтин Гузенко. Спецпроєкт «Деокупація».

Історія: «Як Тростянець чинив опір окупації».

Місцевий мешканець їде повз будинок, обстріляний російськими військовими. Тростянець, Слобожанщина. 22 квітня. Фото: Костянтин Гузенко. Спецпроєкт «Деокупація».

Історія: «Як Тростянець чинив опір окупації».

Знищена самохідна артилерійська установка (САУ) окупантів на головній площі міста. Тростянець, Слобожанщина. 22 квітня. Фото: Костянтин Гузенко.

Історія: «Як Тростянець чинив опір окупації».

Снаряд ворожої реактивної системи залпового вогню (РСЗВ), що застряг у дереві. Корюківка, Сіверщина. 25 квітня. Фото: Костянтин Гузенко. Спецпроєкт «Деокупація».

Ігор Білецький — учитель, який із початком повномасштабного вторгнення став військовослужбовцем Сил ТрО. Чернігів, Сіверщина. 26 квітня. Фото: Костянтин Гузенко. Спецпроєкт «Деокупація».

Історія: «Як Чернігів чинив опір окупації?».

Добровольці, які прийшли на відбір у 47-батальйон ЗСУ (із 15 листопада 2022 року — бригада), який знають як «Батальйон Маркуса». Київ. 04 травня. Фото: Юрій Стефаняк.

Рештки меблів у понівеченому російськими військовими місті. Гостомель, Полісся. 05 травня. Фото: Каріна Пілюгіна. Спецпроєкт «Деокупація».

Шеф-кухарка ресторану Wine love Катерина Ткачук, яка переформатувала ресторан у волонтерську кухню, підтримавши ініціативу БФ «Київ волонтерський». У лютому готували близько 900 обідів у день для цивільних і військових. Київ. 09 травня. Фото: Олександр Хоменко. Спецпроєкт «Локальні дієвці».

Історія: «Київ Волонтерський»: годувати тисячі людей під час війни.

Роман Коробкін — волонтер митцівні «Модуль», який ремонтує для фронту автівки, що приганяють із Польщі, Латвії й інших країн. Дніпро, Подніпров’я та Запоріжжя. 20 травня. Фото: Юрій Стефаняк. Спецпроєкт «Локальні дієвці».

Історія: «Дніпро. Джаз і підтримка ЗСУ».

Дівчинка в бібліотеці читає книгу українською мовою. Коломия, Галичина. 21 травня. Фото: Валентин Кузан.

Історія: «Найкращий вчитель української мови… з окупованого сходу».

Волонтери завантажують приміщення складу. Запоріжжя, Подніпров’я та Запоріжжя. 22 травня. Фото: Юрій Стефаняк.

Мешканки Херсона, які змушені були евакуюватися у більш безпечне місце. Запоріжжя. Подніпров’я та Запоріжжя. 27 травня. Фото: Юрій Стефаняк.

Вирва від авіабомби біля сільського подвір’я. Кухарі, Полісся. 29 травня. Фото: Роман Климчук. Спецпроєкт «Деокупація».

Сергій Притула — шоумен, політик, громадський діяч і керівник одного з найпотужніших благодійних фондів допомоги військовим. Київ. 29 травня. Фото: Михайло Чубун. Спецпроєкт «Креативне фондування».

Мешканець деокупованого села Микола Моргун зі снарядом від касетного боєприпаса, знайденого на своєму городі. Кухарі, Полісся. 29 травня. Фото: Юрій Стефаняк. Спецпроєкт «Деокупація».

Дівчина грається з котом у центрі для тимчасово переміщених осіб. Заболотці, Галичина. 3 червня. Фото: Богдан Граб. Спецпроєкт «Жінки на війні».

Дівчинка з іграшковим літаком у прихистку для тимчасово переміщених осіб. Заболотці, Галичина. 3 червня. Фото: Богдан Граб. Спецпроєкт «Жінки на війні».

Історія: «Заболотцівська громада: волонтерство, переселенці та патрони».

Валентина Добридіна допомагає місцевому молодому чоловікові. Жінка — активістка, очільниця «Чернівецької обласної організацію людей з інвалідністю «Лідер», із початку повномасштабної війни допомагає людям із інвалідністю евакуйовуватися й облаштувати побут. Чернівці, Буковина. 04 червня. Фото: Василь Салига. Спецпроєкт «Жінки на війні».

Історія: «Як допомагають людям з інвалідністю під час війни».

Хлопчик виліз на спалений танк російських окупантів. Дорога на північ від Капітанівки, Полісся. 6 червня. Фото: Юрій Стефаняк.

Харківський вуличний художник Гамлет Зіньківський на тлі своєї роботи. Харків, Слобожанщина. 10 червня. Фото: Олександр Шарма. Спецпроєкт «Деокупація».

Будівля Харківської обласної державної адміністрації, зруйнована внаслідок ракетної атаки російських військових. Харків, Слобожанщина. 15 червня. Фото: Олег Сологуб. Спецпроєкт «Деокупація».

Військовослужбовець супроводжує волонтерів хабу «Вокзал» у прифронтовий населений пункт. Слобожанщина. 14 червня. Фото: Олександр Бабіч. Спецпроєкт «Локальні дієвці».

Історія: «Хаб «Вокзал»: гуманітарка під обстрілами».

Українські військовослужбовці ласують вишнею. Слатне, Слобожанщина. 14 червня. Фото: Каріна Пілюгіна. Спецпроєкт «Деокупація».

Бойова медикиня Марія Назарова (по центру) проводить тренінг із тактичної медицини. Точна локація не вказана з міркувань безпеки. 17 червня. Фото: Микита Завілінський. Спецпроєкт «Жінки на війні».

Історія: «Вчити бойових медиків, щоб рятувати життя».

Хлопчика Нікіту, хворого на епілепсію й аутизм, везуть на обстеження до нейрохірургів, які допомагають українцям у межах співпраці з ГО Razom for Ukraine. Львів, Галичина. 22 червня. Фото: Петро Чекаль.

Історія: «Razom for Ukraine: захищаємо життя тих, хто захищає нас».

Волонтери БФ Razom for Ukraine — об’єднання активістів США, Канади, Польщі й України — вантажать коробки з гумдопомогою. Львів, Галичина. 22 червня. Фото: Петро Чекаль.

Історія: «Razom for Ukraine: захищаємо життя тих, хто захищає нас».

Чоловік переходить дорогу. Харків, Слобожанщина. 02 липня. Фото: Кирило Гончар.

Український журналіст Роман Вінтонів під час великої війни знову став до лав ЗСУ. Локація не вказана з міркувань безпеки. 12 липня. Фото: Валентин Кузан.

Пошкоджений двигун літака Ан-225 «Мрія». Гостомель, Полісся. 13 липня. Фото: Юрій Стефаняк. Спецпроєкт «Деокупація».

Літак на аеродромі, зруйнований унаслідок дій російський окупантів. Гостомель, Полісся. 13 липня. Фото: Роман Климчук. Спецпроєкт «Деокупація».

Актори Маріупольського театру, який відновив вистави на базі Ужгородського театру, перед виходом на сцену. Ужгород, Закарпаття. 18 липня. Фото: Богдан Граб.

Співзасновник волонтерської ініціативи Repair Together Олександр Кучинський під час толоки в пошкодженому Будинку культури. Ягідне, Сіверщина. 23 липня. Фото: Христина Кулаковська.

Історія: «Repair Together під музику відновлюють зруйновані війною будинки».

Волонтери Repair Together відпочивають після розбору завалів понівеченого окупантами Будинку культури. Ягідне, Сіверщина. 23 липня. Фото: Христина Кулаковська.

Священник Іов Ольшанський, який перейшов із «УПЦ МП» у ПЦУ, заходить у храм, щоб провести службу. Львів, Галичина. 27 липня. Фото: Петро Чекаль.

«Як перейти з так званої УПЦ МП до ПЦУ. Інструкція».

Тарас Компаніченко — бандурист, лірник, очільник гурту «Хорея козацька». У 2022 році приєднався до лав ЗСУ. Київ. 14 серпня. Фото: Валентин Кузан.

Команда Ukraїner на щорічному літньому кемпі. Буча, неподалік Києва. 27 серпня. Фото: Софія Соляр.

Військовий аналітик, учасник російсько-української війни, очільник благодійного фонду «Повернись живим» Тарас Чмут. Київ, 1 вересня. Фото: Валентин Кузан. Спецпроєкт «Креативне фондування»..

Історія: «Як «Повернись живим» прискорює розпад Росії».

Український режисер і сценарист кримськотатарського походження Наріман Алієв. Київ. 1 вересня. Фото: Валентин Кузан. Спецпроєкт «Креативне фондування».

Українська телеведуча, продюсерка і громадська діячка Ярослава Кравченко. Київ. 10 вересня. Фото: Валентин Кузан. Спецпроєкт «Креативне фондування».

Автопортрет переселенки, яка тимчасово повертається з-за кордону до рідного Харкова. Слобожанщина. 14 вересня. Фото: Ангеліна Бішеп.

Історія: «Розшарована реальність. Фотоісторія про коротке повернення в Харків».

Виноградники. Гусятин, Поділля. 17 вересня. Фото: Орест Ільчишин. Експедиція для книги про вино.

Волонтери БФ хаб «Вокзал» роздають гуманітарку в деокупованому місті. Куп’янськ, Слобожанщина. 15 вересня. Фото: Вікторія Якименко. Спецпроєкт «Локальні дієвці».

Вокзал у місті, що пережило російську окупацію. Козача Лопань, Слобожанщина. 18 вересня. Фото: Вікторія Якименко. Спецпроєкт «Деокупація».

Камера катівні, в якій російські окупанти утримували українців. Ізюм, Слобожанщина. 19 вересня. Фото: Вікторія Якименко. Спецпроєкт «Деокупація».

Учасник ексгумаційної команди на місці масового поховання. Ізюм, Слобожанщина. 19 вересня. Фото: Вікторія Якименко. Спецпроєкт «Деокупація».

Місцева мешканка на місці масового поховання. Ізюм, Слобожанщина. 19 вересня. Фото: Вікторія Якименко. Спецпроєкт «Деокупація».

Засновник Ukraїner Богдан Логвиненко спілкується з юним мешканцем звільненого міста. Ізюм, Слобожанщина. 19 вересня. Фото: Вікторія Якименко. Спецпроєкт «Деокупація».

Місцеві мешканці ловлять сигнал мобільної мережі на найвищій точці в околицях міста. Ізюм, Слобожанщина, 20 вересня. Фото: Вікторія Якименко. Спецпроєкт «Деокупація».

Пам’ятник Тарасові Шевченку в деокупованому місті. Балаклія, Слобожанщина. 21 вересня. Фото: Вікторія Якименко. Спецпроєкт «Деокупація».

Винороб куштує власне вино. Мила, Полісся. 24 вересня. Фото: Юрій Стефаняк. Експедиція для книги про вино.

Захід сонця над Дністром. Бакота, Поділля. 26 вересня. Фото: Орест Ільчишин.

Збір винограду в Інституті виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова. Таїрове, Причорномор’я. 30 вересня. Фото: Юрій Стефаняк. Експедиція для книги про вино.

Жінка йде повз будинок, зруйнований внаслідок бойових. Лиман, Слобожанщина. 6 жовтня. Фото: Роман Климчук. Спецпроєкт «Деокупація».

Пара милується краєвидом вечірнього міста під час аварійного відключення світла. Київ. 25 жовтня. Фото: Юрій Стефаняк.

Кореспондент італійської газети Corriere della Sera Лоренцо Кремонезі. Київ. 27 жовтня. Фото: Артем Галкін. Спецпроєкт «Україна очима іноземних журналістів».

Пара йде додому. Куп’янськ, Слобожанщина. 1 листопада. Фото: Яна Сідаш. Спецпроєкт «Деокупація».

Згоріла військова техніка на тлі обстріляної Свято-успенської Святогірської лаври. Святогірськ, Слобожанщина. 4 листопада. Фото: Яна Сідаш. Спецпроєкт «Деокупація».

Олена Гончарук, яка до листопада 2022 року виконувала обов’язки гендиректорки Довженко-Центру. Київ. 16 листопада. Фото: Юрій Стефаняк.

Історія: «Кому заважає Довженко-Центр?».

Українські військові вітаються із водієм і пасажирами зустрічної машини. Локація не вказана з міркувань безпеки. 17 листопада. Фото: Олег Марчук. Спецпроєкт «Деокупація»

Мешканці звільненого міста набирають воду на набережній. Херсон, Таврія. 24 листопада. Фото: Юрій Стефаняк. Проєкт «Деокупація».

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анна Яблучна

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Автор обкладинки:

Павло Пашко

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner